Geçen Sene Hacklenen Kripto Para Borsası Cryptopia, Para İadelerine Yakında Başlayacak

0
111

Yeni Zelanda kökenli kripto para borsası Cryptopia yetkilileri, yıl sonuna kadar hack mağdurları için bir portal açmayı planlıyor.

Muhasebe firması Grant Thornton bugün yaptığı açıklamada parası çalınan mağdurların geri iadeleri için kayıt sürecini 2020’nin sonuna kadar açmayı beklediklerini duyurdu.

Cryptopia, Ocak 2019’da uğradığı hack saldırısı nedeniyle 17.85 milyon dolarlık kripto parayı kaybetmişti ve Mayıs 2019 itibariyle tasfiye sürecine girmişti.

Yakın tarihte gerçekleşen davada, kullanıcıların kaybedilen paralarının geri ödemelerinin önceliklendirilmesi kararı çıktı. Böylece mağdur kullanıcılar kalan paralarını geri almaya bir adım daha yaklaştılar.

Paraların iadesi yaklaşıyor

Şirket, hesap sahipleri için yaptığı açıklamada: ”Talep sürecinin kara para aklama önlemiyle beraber, yıl sonu itibariyle başlayacağını bekliyoruz. Bu iki aşama tamamlandığında, geri iade sürecinin de başlamasını umuyoruz” dedi.

Grant Thornton planı gerçekleştirmek adına kullanıcıların taleplerini iletebileceği bir prosedür hazırladı ve bu süreç sonlanmadan ödemelere başlayamayacağını duyurdu.

Firma açıklamasına: “Hesap sahiplerinin ödemelerini gerçekleştirmek için borsayı yeniden açamayız. Bir hackleme olayı yaşandı ve saldırının kaynağı henüz bilinmiyor. Yeni Zelanda Polisi konu hakkındaki soruşturmasını sürdürüyor” sözleriyle devam etti.

Firma ayrıca Cryptopia’daki hesap sahiplerinin geri ödemeleri alabilmeleri için, Yeni Zelanda’da yasal bir gereklilik olan kimlik doğrulama prosedürünü yeniden gerçekleştirmeleri gerektiğini belirtti. Öyle ki, saldırıdan etkilenmeyen hesap sahipleri bile bu prosedürü yerine getirmeden çekim işlemi yapamayacaklar.

Firma ek olarak, kullanıcı veritabanı ile sanal cüzdanlarda tutulan kripto para miktarları arasında detaylı bir teyit işlemi hiçbir zaman gerçekleştirilmediğinden, hesap sahiplerinin bakiyelerinin, her bir kripto para birimi için gerçekte olan değerlerle uyuşmasını garanti edemeyeceklerini belirtti.

Saldırganların amacı şirketi batırmaktı

Cryptopia’nın kurucusu Adam Clark, konu ile ilgili olarak daha önce yaptığı bir açıklamada; içeriden destekle gerçekleştirilen bir saldırıdan şüphelendiğini, hatta saldırının para ile ilgili bile olmayabileceğini şu sözlerle dile getirmişti: “Hacker bir şekilde her şeyin yerini biliyordu. Birisi tüm anahtarlarla içeri girdi ve çıkarken log kayıtlarını sildi. Olay para çalmak değil, firmayı mahvetmekti. Bunu yapanların sisteme direkt erişimi vardı.”

İlgili Haber:  İsviçre'de Kripto İşi Kurma Rehberi

Yaşanılan hack girişiminin arkasında kimlerin olduğu veya nasıl başarılı oldukları hala belirsizliğini korurken, hesap sahipleri için bir miktar geri ödeme yapılacak olması kullanıcıları umutlandırmaya yetti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın