Dow Jones Sanayi Ortalaması, dördüncü kez art arda düşüş kaydederken, iyileşmekte olan Bitcoin ise dikkat çekiyor.

Wall Street Cuma günü kâr ederek kapanmasına rağmen, Dow Jones ise bugün haftanın dördüncü kırmızı göstergesi ile ticaretini tamamladı. Bu anlamda Bitcoin de 15 günlük toparlanmanın ardından zor bir hafta geçirdi.

ABD borsasının ana endeksi Dow Jones, büyük teknoloji şirketlerinin önderliğindeki toparlanmanın ardından %1.34 yükseldi ve bu artış, piyasadaki büyük satışların bir kısmının toparlamasını sağladı.

Cuma Günü Toparlanma Yaşandı

New York Borsası’ndaki işlem sürecinin sonunda Dow Jones, Boeing (%6.83), Apple (%3.75), UnitedHealth (%3.36) ve Microsoft gibi büyük borsa içerisinde işlem gören şirketlerin etkisi ile 358.52 puan yükselerek 27.173,96 seviyesine ulaştı. Bu da ortalama %2.28 oranında bir artış anlamına geliyor.

S&P 500 de pozitif sayılarla kapandı. Endeks Cuma günü %1.6 toparlanarak 3.298,46 seviyesini gördü. Bitcoin de benzer şekilde performans gösterdi ve 24 Eylül’deki toparlanmasının ardından 10.700 dolarda sabit kaldı.

Günlük al-sat yapan tüccarlar, haftanın son gününü olumlu getirilerin olduğu bir gün olarak tanımlarken, işler daha uzun vadeli pozisyonlara sahip olanlar için ise o kadar da olumlu görünmüyor.

Dow ve S&P 500, üst üste dördüncü haftada da ortalama olarak zarar açıkladı. Bu olay en son Ağustos 2019’da kısa bir finansal panik döneminden sonra gerçekleşmişti.

Bitcoin’de Haftalık Bazda Yüzde 2 Kayıp

Bitcoin de benzer şekilde bu hafta için aynı eğilimi takip etti: Büyük kripto para birimi, 10.200 dolar seviyesinden iki haftalık istikrarlı bir toparlanmanın ardından haftayı token başına 10.920 dolardan açtı. Ancak, 10.700$’lık yeni seviyesi haftalık bazdaki %2’lik kaybını gösteriyor.

Bu kayıpla Bitcoin’in fiyatı borsa ile daha da ilişkili hale geldi. Bu korelasyon Eylül ayında biraz düşmüş olsa da, tarihsel olarak bu yılın başlarında izlenen seviyelere göre daha yüksek kaydediliyor.

İlgili Haber:  Hash Ribbon İndikatörü Bitcoin'in Fiyatının Artacağını Gösteriyor

İlginç bir şekilde, bu hafta Mart 2020’den bu yana ilk kez Bitcoin piyasası altın piyasasına oldukça benzemeye başladı. Bunun muhtemel nedeninin de bazı yatırımcıların hisse senedi fiyatlarının düştüğü bir dönemde, Bitcoin’i bir değer deposu olarak görmesi olarak yorumlandı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın