Haftanın Kripto Para Özeti: 29 Kasım – 6 Aralık 2020

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 10 ay önce

blank

29 Kasım – 6 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada kripto para alanında olup bitenler.

blank
 • Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) çıktı. Binance’de 19.863$‘ı gördü.
 • 20.000 dolar kapılarına dayanan Bitcoin için ana akım medyanın amiral gemisi Reuters tarihe geçecek bir manşet attı. “Dolar, ABD’nin teşvik paketi üzerine çöktü; Bitcoin tüm zamanların zirvesine ulaştı.” şeklinde haberleştirilen doların çöküşü ve bitcoin’in yükselişi kripto para topluluğunda dönüm noktası olarak değerlendirildi. En büyük bitcoin madencilik havuzlarından Slush Pool attığı tweet ile bu haberi blok zincire kaydederek ölümsüzleştirdiklerini duyurdu.
 • Bitcoin 17.732$‘dan 19.230$‘a yükselerek %8.4 değer kazandı.
 • Tether’in piyasa değeri 9 gün içinde 1 milyar dolar artış göstererek tarihindeki en büyük genişlemeyi kaydetti. Tether’in önceki rekoru 4 Eylül 2020’de 8 gün için 1 milyar dolarlık artış idi.
 • Bitcoin ve kripto para karşıtlığıyla bilinen ekonomist Nouriel Roubini Tether’in bitcoin’i “pumpladığına” dair iddialarını devam ettirdi.
 • Bitcoin’de volatile 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.
 • Ripple 0.62$‘dan 0.60$‘a gerileyerek %3.2 değer kaybetti.
 • Ethereum 550$‘dan 597$‘a yükselerek %8.5 değer kazandı.
 • Visa, USD Coin (USDC) stabilcoini ile yapılan işlemleri belirli kredi kartlarıyla uyumlu hale getirmek için blok zinciri hizmetleri şirketi Circle ile iş birliği yaptığını duyurdu.
 • Popüler kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Bloomberg’in “Global Ticareti Değiştiren 50 İnsan” listesine girdi.
 • Hıncal Uluç Sabah’taki köşesinde bitcoin’e yer verdi ve son zamanlarda NTV’nin internet reklamlarında çok fazla sayıda “bitcoin ile milyoner olan insanlar” tarzı haberler gördüğünü belirtti. Uluç, NTV patronu Ferit Şahenk’in pandemiden dolayı işlerinin iyi gitmediğini ve bitcoin gibi farklı yatırımlara yöneliyor olabileceğini ima etti.
 • Winklevoss kardeşlerin sahip olduğu ABD kökenli kripto para borsası Gemini, bitcoin geliştiricilerine 200.000 dolar bağışta bulunduğunu duyurdu. Bitcoin -tabiri caizse- bakım ve görümü, gönüllü geliştiricilerin katkılarıyla yapılıyor.
 • Ekonomisi zor günler geçiren Pakistan, kripto paraları ve madenciliği yasallaştırma yolunda adımlar atıyor. Hükümet danışmanlarından Zia Ullah Bangash attığı tweet ile tasarıyı yetkili mercilere sunduklarını belirtti.
 • Guggenheim Partners, “Net varlık değerinin %10’una varan oranda Bitcoin’e yatırım yapma riskini alabilir” açıklamasında bulundu. Firmanın net varlık değerinin %10’u yaklaşık 530 milyon dolar ediyor. Bilmeyenler için, Guggenheim Partners, yatırım bankacılığı, varlık yönetimi, sermaye piyasası hizmetleri ve sigorta hizmetleri alanında çalışan küresel bir yatırım ve danışmanlık finans hizmetleri firmasıdır. Şirket toplam 275 milyar dolardan fazla varlığı yönetiyor.
 • Dijital Euro en az 5 yıl daha ufukta görünmüyor. Avrupa bankalarının Dijital Euro üzerinde çalıştığı bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan çeşitli Avrupa bankalarından birkaç uzman Dijital Euro için bir kavram kanıtının (PoC) bile en azından dört ya da beş yıl uzakta olduğu gerçeğini dile getirdi.
 • Uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 görücüye çıktı. Bu radikal geçişle birlikte Ethereum ağı Bitcoin ağının da kullandığı PoW konsensüs mekanizmasından PoS‘ye geçiş yapacak.
 • Biden’in ABD başkanlık seçimlerini kazanmasıyla Hazine Bakanlığı’na getireceği isim netleşti: Janet Yellen. Yellen’in bitcoin dostu olmadığı ve 2017’de yaptığı bir açıklamada bitcoin’in istikrarlı bir değer deposu olmadığını belirttiği biliniyor.
 • Forbes’in 30 Yaş Altı Zenginler Listesi‘ne 10 kripto para girişimcisi girdi.
 • Rusya’nın en büyük Devlet Bankası Sberbank, JP Morgan ile kripto para testi başlatıyor.
 • Dow Jones 2021’de kripto para endekslerini listelemeye başlayacağını duyurdu.
 • ABD Kongresi’ne Tether ve benzeri stabilcoinleri düzenleyecek bir yasa tasarısı sunuldu. Sunulan bu tasarı geçen hafta Twitter’daki kripto para topluluğunun en hararetli tartıştığı konu oldu. Tasarıyı hazırlayan hukukçulardan Rohan Grey bir anda tüm kripto para topluluğunun tepkisini üzerine çekti. Grey tasarının bitcoin veya ethereum gibi ağları yasaklamayacağını, sadece Tether ve benzeri stabilcoin üreticilerine bankacılık lisansı alma zorunluluğu getireceğini belirtti.
 • Kripto para borsası Binance‘ın 2020 kârının yaklaşık 1 milyar dolar olduğu açıklandı. Firmanın 2019 kârı yaklaşık 570 milyon dolardı ve 2020’de %40’tan fazla kâr elde etmiş oldu.
 • Borsaya açık bir firma olan MicroStrategy 50 milyon dolarlık bitcoin daha satın aldıklarını duyurdu. Firma 19.427 dolardan toplam 2754 adet bitcoin satın aldı ve böylece hazinelerindeki toplam bitcoin sayısı 40.824 oldu. Borsaya açık kurumsal firmaların hazinelerinde ne kadar bitcoin olduğunu “Bitcoin Treasuries” adlı siteden takip edebilirsiniz.
 • Forbes’in patronu Steve Forbes, Bitcoin’in uzun vadeli bir yatırım aracı olmadığını öne sürdü.

Geçtiğimiz haftanın kripto para özeti bu şekilde. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ethereum Fiyatının 4.000 Doları Aşması İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Dünyanın en büyük altcoini olan Ethereum, 4.000 doların üstüne bir türlü çıkış yapamaması ile birlikte yatırımcıların sinirleriyle oynuyor gibi...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend