Haftanın Önemli Kripto Haberleri (16-22 Kasım)

Bu hafta kripto dünyasında Bitcoin vites değiştirmeye devam ediyor. Kripto para birimi, hafta boyunca yüzde 12’den fazla yükseliş kaydederken şu anda 18.000 dolar seviyesiyle oynuyor.

Bitcoin’in ezip geçtiği para birimi sadece ABD dolarıyla sınırlı kalmıyor ve BTC; Rus rublesi, Kolombiya pesosu, Brezilya reali, Türk lirası ve Sudan poundu karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıyor. Altın yatırımcısı Peter Schiff’in yanlışlıkla Bitcoin’in dip noktası olarak adlandırdığı noktanın şimdi %375’in üzerinde olan yükselişi, kaçınılmaz olarak analistlerin daha ne kadar devam edebileceği sorusunu sormalarına neden oluyor.

Bir uzman; elde tutma ve finansman oranlarını, Bitcoin rezervlerindeki düşüşü ve kurumsal birikimin büyümesini gerekçe göstererek Bitcoin’in yakında 22.000 dolara ulaşacağı tahmininde bulunuyor.

Yatırımcı Mike Novogratz, yüksek talep ve sınırlı arzla desteklenen 65.000 dolara sahip olduğunu ilan ederken Citibank’ta kıdemli bir analist olan Thomas Fitzpatrick daha da yükseği hedefliyor. Bankanın kurumsal müşterilerini hedef alan bir raporda, Aralık 2021’e kadar 318.000 dolar öngörülüyor.

Yine de Bitcoin’in mevcut yükselişine ve olumlu yönlerine rağmen olan bitenlerin tamamı çok sessiz bir şekilde gerçekleşiyor. Coin’in dünya çapındaki manşetlerde 20.000 dolarlık haberleri dolaşsa da basın, mevcut fiyat artışını zar zor fark edebiliyor.

Fusang dijital borsasından yeni bir atılım

Çin’de bu hafta en az bir bankanın bu yükselişi fark ettiği öğrenildi. Çin İnşaat Bankası, 3 milyar dolarlık borçlanma senetleri ihraç etmek için dijital borsa Fusang’ı seçerken tahvillerin tokenleştirileceği ve Bitcoin’le takas edilebileceği açıklandı. Fakat bunun en azından yakın bir gelecekte gerçekleşmeyeceği bildirildi. Duyurudan kısa bir süre sonra Fusang, ihracın “ihraççının talebi üzerine” bir sonraki duyuruya kadar erteleneceğini hatırlattı.

  Meksikalı Milyarder Servetinin %10'unu Bitcoin'e Yatırıyor

ABD’de, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Jay Clayton görevinden ayrıldığını açıkladı. Clayton daha önce Bitcoin yatırımcılarına sağlam bir düzenleme olmadan ana akım borsalarda işlem yapmayı beklememelerini söylemişti.

Blok zincirinin kullanım alanlarına her geçen gün yenileri ekleniyor

Öte yandan blok zinciri, kendisine yeni kullanım alanları bulmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, moda endüstrisindeki tedarik zincirlerini izlemek için blok zinciri kullanmak üzere Alman tekstil üreticisi Kaya&Kato ile iş birliği yapıyor.

New York’taki Albany Havaalanı temizliği izlemek için blok zinciri kullanırken, BitPay işletmelerin kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmasını sağlamak için yeni bir hizmet başlatıyor. Ve Cointelegraph, illüstratörlerinin sanattan ilham alan illüstrasyonlarının tek sürüm NFT’lerini sunmak için Rarible’ı kullanıyor.

Ancak blok zincirinin bir süre için de olsa oylama sistemlerinden uzak tutulacağı öngörülüyor. MIT’deki güvenlik uzmanları, blok zinciri oylama teknolojisinin kullanılmasının hackerların seçimleri bozmaya çalışması riskini arttırabileceğini söylüyor.

Yine de bu gelişmeler, kripto para birimi gazetecileri için iyi haberler olarak anılmıyor. Binance, Forbes ile iki gazetecisine dava açıyor. Forbes yayını, Binance’nin ABD düzenleyicilerinden kaçınma amaçlı bir planı olduğunu iddia ederken şirket bu iddiayı reddediyor ve cezai tazminat talep ediyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın