26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Hapishanedeki Bir Uyuşturucu Satıcısı, Bitcoin’de 137 Milyon Dolarlık Kara Para Akladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2018’den beri hapiste olan bir uyuşturucu satıcısı, hapishanedeyken 2.933 Bitcoin aklamakla suçlandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir uyuşturucu satıcısı, hapishanede iken Bitcoin kullanmaya devam etti.
  • Satıcı, şimdilerde 137 milyon Dolar değerinde 2.933 Bitcoin’i aklamakla suçlanıyor.

Maryland’den “Xanaxman” olarak bilinen bir dark web uyuşturucu satıcısı, Maryland federal mahkemesi tarafından hapishanede iken 137 milyon Dolar değerinde Bitcoin aklamakla suçlanıyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin ve Kara Para Aklama

Gerçek adı Ryan Farace olan Xanaxman, üç yıl önce güçlü bir anksiyete ilacı olan Xanax’ı dark web pazarlarında sattığı gerekçesiyle hapse atılmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kasım 2018’de mahkeme, Farace’ın uyuşturucu satışından kazandığı 4.000 Bitcoin’e el koyma kararı verdi. O zaman bu Bitcoinler 16.800 Dolar değerindeydi; ancak aynı Bitcoin, bugün 187.2 milyon Dolar değerinde. Ayrıca Farace’ın 5.6 milyon Dolarlık nakit ve mülk ödemesi yapması emredildi.

Mahkemenin Çarşamba günü açıkladığı iddianameye göre, Farace 57 aylık hapis cezasını çekerken kara para aklamaya devam etti.

İddianamede, Farace’ın, babası Joseph Farace yardımıyla Ekim 2019 ile Nisan 2021 arasında uyuşturucu gelirlerini akladığı iddia edildi.

Bu iddialarla bağlantılı olarak, Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, Şubat ayında 2.875 Bitcoin ve Mayıs ayında da 59 Bitcoin’lik bir partiye daha el koydu. Bugün, bu Bitcoinler toplam 137 milyon Dolar değerinde.

Darkweb ve Kripto Para

Bırakın darkweb’de kripto para kullanımını, darkweb hakkında güvenilir veri elde etmek bile bir hayli zor. Blockchain analiz firması Chainalysis, geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir raporda, 2019 yılında 800 milyon Doların üzerinde kripto paranın dark web pazarlarına gönderildiğini ortaya koydu.

Dark web’de yasadışı uyuşturucu satmak için popüler bir pazar olan Silk Road, 2013 yılında FBI tarafından kapatıldı. FBI, 173.991 Bitcoin’e (o zamanlar 33.6 milyon dolar değerindeydi) el koydu; ancak 444.000 Bitcoin hâlâ kayıp. Blockchain analiz firması Elliptic’e göre, Kasım 2020’de gizemli bir şekilde hareket eden 70.000 Bitcoin bu grubun bir parçası idi.

İlgili Haber:  Bitcoin Bu 3 Nedenden Dolayı Ana Akım Haline Gelmeye Hazır Değil

Farace’ın Bitcoin’i ise henüz piyasaya çıkmadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar