Glassnode tarafından yapılan ilginç bir ölçüm, Bitcoin’in fiyatının ne denli yükseldiğini tekrardan gözler önüne seriyor.

Haberin Özeti

  • Harcanmamış Bitcoin’in büyük bir bölümü kârla satılabilir.
  • Bu, tokenlerin cüzdanlara girdiklerinden çok daha değerli olduğu anlamına geliyor.
  • Bunun nedeni ise Bitcoin’in fiyatının bugünlerde 13.000 dolar seviyesinin üzerine çıkması olarak belirtiliyor.

Analiz sitesi Glassnode, Bitcoin’in yakın zamandaki başarısını açıklayan başka bir ölçüm yayınladı: Harcanmamış tüm Bitcoin işlemlerinin (UTXO’lar) %98’inin şu an itibariyle kâr elde etmek amacıyla satılabileceği tespit edildi.

Glassnode, tweet’inde “Şu anki Bitcoin fiyatı, Aralık 2017’den beri görülmeyen ve önceki BTC – dolar piyasalarında tipik olan bir seviye.” dedi. Bu tweetin ardından ise sosyal medya platformunda; bunun anlamı nedir, bu Bitcoin için iyi mi, sayı arttı mı ve yeterince yükselmedi mi gibi çeşitli sorular soruldu.

Cüzdanlarda Bekleyen Bitcoinler Çok Değerli

Söz konusu metrik tarafından tanımlanan durum, şu anda cüzdanlarda duran tüm Bitcoin’in, bu cüzdanlara girdiğinde seyreden Bitcoin değeri ile karşılaştırıldığı takdirde açıkça kar elde etmek için satılabileceği gerçeğidir.

Harcanmamış bir işlem veya UTXO, bir kullanıcının satma hakkına sahip olduğu Bitcoin’i ifade eder. Bir Bitcoin’i “Şifre Çözme” aşamasına gönderdiyseniz, bu durum, biz tokeni hareket ettirene kadar harcanmamış olan Bitcoin işlemi yapma hakkını elinde tutar.

Bitcoin, Mart Ayında 4.000 Dolar Seviyesindeydi

Eğer bu aşamanın ardından Bitcoin’imizin 0,5’i Joseph Lubin’e bağışlansaydı (bu şirket ConsenSys bağımsız yayınına fon sağlıyordu), harcanmamış bir işlem alacak ve bir Bitcoin’in yarısı başka bir harcanmamış işleme dönüşecekti.

Glassnode tarafından yayınlanan metrik ise Bitcoin cüzdanlarında bulunan paranın %98 gibi önemli bir bölümün kâr için satılabileceğine işaret eden farklı bir yoldur.

Şirket tarafından bugün atılan tweet ise, Bitcoin’in şu anda iyi performans gösterdiğini gözler önüne seren en yeni tweet olarak tanımlanabilir. Geçtiğimiz Haziran ayının sonundan bu yana eşi benzeri olmayan bir rekora sahne olan içinde bulunduğumuz haftada Bitcoin, 13.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ve söz konusu kripto para birimi Mart ayında yalnızca 4.000 dolar düzeyinde geziniyordu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın