29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Harvest Finance, 34 Milyon Doları Geri Alabilmek İçin 1 Milyon Dolarlık Ödül Teklif Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi verim çiftçiliği protokolü, bir saldırganın izini sürmek için ödül teklif etti, ancak hiçbir şey gelişme kaydedilmedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Harvest likidite havuzlarından 34 milyon dolar almak için flaş kredi kullanıldı.
  • Harvest, fonların iade edilmesine yol açan somut kanıtlar için ise 1 milyon dolar ödüyor.
  • Etkilenen kullanıcıları çözüm sunmak adına herhangi bir B Planı hazırlanmadı.

Bir DeFi verim tarım protokolü olan Harvest Finance, haftasonu kullanıcılarından yaklaşık 34 milyon dolar çalan bir hackerı bulmak için 1 milyon dolarlık ödül teklif ediyor.

Binance indirim kodu

Harvest daha önce 100.000 dolar, ardından da 400.000 dolarlık ödül teklif etmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Saldırgan, Harvest’teki Stablecoin Tether ve USDC fiyatlarını yapay olarak düşürmek için flash kredi kullandı ve ardından likidite havuzlarından indirimli fiyatlarda tokenleri kaptı.

Sonuç olarak, DeFi projesinin ekibi, teknolojiye meraklı kullanıcıların eşzamanlı olarak, genellikle fiyat arbitrajı için para yatırmalarına ve çekmelerine olanak tanıyan, ani kredileri kısıtlamak da dahil olmak üzere çeşitli değişiklikler üzerinde araştırma gerçekleştiriyor. Harvest, manipüle edildiği için söz konusu saldırıyı “hırsızlık” olarak tanımladı.

B Planı Yok

Harvest Finance, protokolün eksikliklerini üstlenmekle birlikte, kullanıcıların kaybını telafi etmek için henüz bir plan hazırlamadı, ancak “etkilenen kullanıcılar için bir iyileştirme planı oluşturduğunu” iddia ediyor. Bu arada, fonların dağıtıcıya iade edilmesi ve böylece kullanıcılara geri dağıtılabilmesi için de bir talepte bulunuldu.

26 Ekim’de yayınlanan bir tweet’te Harvest, saldırganın kim olduğunu bildiğini ancak bunu açıklamak istemediğini ima etti; o kişiyi parayı iade etmeye ikna edebilecek kişiye 100.000 dolarlık bir ödül teklif edildi, ardından değer 400.000 dolara yükseldi.

Ancak ödüller hiçbir işe yaramadı ve bu nedenle daha da yüksek meblağa da bir ödül öne sürüldü.

İlgili Haber:  Büyük Bitcoin Madenciliği Göçü! BTC'nin Yeni Merkezi ABD Mi?

Çarşamba günü Harvest tarafından yapılan bir açıklamada “Ana odak noktamız, bilgisayar korsanlarından fonları geri almak ve kullanıcıları etkileyebilecek her türlü flash loan saldırılarını azaltmaktır.” denildi.

Kraken Kurucusu Jesse Powell, Harvest’ın Talebini Kabul Etmedi

Bununla birlikte, tazminatların bir IOU tokeni aracılığıyla Tether ve USDC mevduat sahiplerine ödenmesi gerekip gerekmediğine dair devam eden bir anket bulunuyor.

Harvest aynı zamanda gelecekteki saldırılara karşı da güvenliğini artırmaya çalışıyor. Sekiz büyük borsadan, bilgisayar korsanı tarafından kullanılan Bitcoin adreslerini kara listeye almaları talep edildi, ancak bazı borsalar bunu yapmak istemedi. Kraken kurucusu Jesse Powell protokole yönelik attığı tweette şöyle yazdı: “Saçma DeFi dolandırıcılıklarınızı mahvetmeyi ve borsaların sizi kurtarmasını beklemeyi bırakın. Aceleci ve umursamaz sunumunuzun neden olduğunu girişimlerinizi kabul etmeyeceğim.”

Harvest ise kesinlikle “mühendislik hatasının” sonuçlarını kabul ediyor. Pazar günü 230 doların üzerinde işlem gören FARM tokeni şu anda 100 dolar civarında seyrediyor. 7 günde yaşanan %61,8’lik düşüş, CoinGecko’nun ilk 300’ündeki herhangi bir token için en yüksek oran olarak kaydedildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar