Ödül, bir hacker’ın Harvest Finance’in likidite havuzlarına 24 milyon dolarlık saldırısınının ardından geldi.

Binance indirim kodu

Harvest Finance, protokolün likidite havuzlarına saldıran bir bilgisayar korsanına 100.000 dolarlık bir ödül verdi. DeFi protokolü Harvest Finance, hacker’ı yakalamak için yeterli bilgi olmadığını söyledi.

Binance indirim kodu

Hacker’ın Harvest Finance’den yaklaşık 24 milyon dolar çaldığı ve daha sonra fonları renBTC’ye dönüştürdüğü bildirildi. Saldırı, protokolün yerel tokeni FARM’ın fiyatta düşmesine neden oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Harvest Finance ayrıca doğrudan saldırganın fonlarını iade etmesini istedi. Firma tarafından atılan bir tweet’de saldırgan için: kendinizi kanıtladınız, eğer fonları kullanıcılara iade ederseniz, bu hareketiniz DeFi’yi uzaktan izleyen birçok kişi de dahil olmak üzere, topluluk tarafından çok takdir edilecektir” dedi.

Harvest Finance saldırının farkına vardığında, kullanıcıları korumak için birkaç adım attı. Harvest Finance tweet ile, Stablecoin ve BTC’in %100’ünün strateji fonunun güvenli bir kasaya çekildiğini söyledi. Buna ek olarak, protokol “stablecoin ve BTC kasasına mevduatları engellemek için hareket etmelerini” tavsiye etti.

Bununla birlikte, saldırı protokole önlem için yeterli zaman tanımadı, bildirildiğine göre tüm saldırı baştan sona sadece yedi dakika içinde gerçekleşti.

Harvest Finance’e göre, saldırganı tanımlamak için şimdiden yeterli bilgi var.

Saldırının etkileri devam ederken, Harvest Finance 10 BTC adresini yayınlayarak, hacker’ın tüm fonlarının bu cüzdanlarda olduğunu iddia etti. Protokol, Binance da dahil olmak üzere tüm büyük kripto borsalarını bu adresleri kara listeye almaya çağırdı.

DeFi’de Artan Hacklenme Sorunu

Harvest Finance’e yapılan saldırı, son aylarda merkezi olmayan finans topluluğunu rahatsız eden bir dizi hackleme ve diğer güvenlik açıklarının sonuncusudur. Bu yılın Ağustos ayında, DeFi protokolü Opyn 370.000 dolar kaptırdı. Eylül ayında Telegram mesajlarından sızan $FEW skandalı, topluluktan ağır eleştiriler aldı.

İlgili Haber:  Büyük Bitcoin Boğa Koşusu Ortasında Veriler Ciddi Bir Fiyat Uyarısı Veriyor

PhutureDAO’nun kurucularından Charles Storry, Decrypt’e: “DeFi alanı henüz emekleme aşamasında olduğu için, saldırılara maruz kalıyoruz” diyerek, DeFi içindeki açık inovasyon çok önemli, ne olduğunu denenmemiş ve güvensiz kod ile fonlar kaybediliyor, DeFi’nin kendisi ile alakası yok” diye ekledi.

Gelecekte, Harvest Finance, olay sonrası bir rapor yayınlamayı ve sigorta seçeneklerinin değerlendirilmesi ve tazminat stratejileri de dahil olmak üzere, gelecekteki bu tür saldırıları ihtimaline karşı riski azaltma stratejileri üzerinde çalışmayı taahhüt etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?