Mart ayında Bitcoin’in fiyatı %50’den fazla düşüşle 3.600 doların altına düştü. O zamandan beri, bitcoin %197 artışla 10.700 dolara yükseldi. Ağustos ayındaki yıllık zirvesinde BTC, büyük borsalarda 12.500 dolara kadar yükseldi.

Mart ayından bu yana, Bitcoin hash ribbon indikatörünün “satın alma bölgesi” sinyali kalıcı bir BTC katalizörü oldu. Tarihsel olarak doğru olan makro zincir üzerindeki gösterge, Mart ayında ilk kez parladıktan sonra BTC için tekrar bir yükseliş eğilimi olduğunu gösteriyor.

Bir röportajda, blokzincir analisti Willy Woo, hash ribbon’un Mart ayından beri “satın alma bölgesinde” olduğunu açıkladı. Yakın zamanda bölgeden çıktı ve daha geniş bir yükselişin gerçekleşebileceğini düşündürdü.

Hash Ribbon İndikatörü Nedir ve Bitcoin Fiyatı İçin Neden Önemlidir?

Bitcoin, yaygın olarak bir değer deposu ve para birimi olarak algılanmaktadır. Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, BTC’nin 2030 yılına kadar dünyanın tek para birimi olacağını gördüğünü söyledi.

Bunun altında, madencilerin katkıda bulunduğu bilgi işlem gücüyle sürdürülen bir blok zinciri ağı var. Bitcoin blok zincirini destekleyen bilgi işlem gücü miktarı, blok zincirinin temel gücünü ölçmek için oldukça önemli bir ölçüdür.

Bitcoin’in hesaplama gücü miktarına hashrate denir. Hashrate oranının artması, daha fazla madencinin blok zincirine bilgi işlem gücüne katkıda bulunduğunu gösterir.

Hash ribbon indikatörünün temel teorisine göre, madenciler yüklü satış yaptıklarında Bitcoin boğa döngüsü başlar. Yani boğa piyasasının başlaması için, madencilerin önemli miktarda BTC satması veya daha küçük madencilerin sarsılması gerekir. Bu satışlar, Bitcoin fiyatı madenciliğin kazançlı olamayacak kadar düşük olduğu zaman gerçekleşebilir.

Satışlar meydana geldiğinde, Bitcoin üzerinde daha düşük dış satış baskısı vardır. Bu, orta vadede daha istikrarlı bir BTC yükseliş trendi olasılığını artırır.

İlgili Haber:  Anket Sonuçları Ortaya Koydu: Kurumsal Yatırımcılar Daha Fazla Bitcoin Satın Alacak

Hash ribbon indikatörünün yaratıcısı Charles Edwards, “Derin ayı piyasalarında ve madencilerin satmaya başladıkları dönemde olumsuz duyarlılık ve fiyat hareketinin etkisinden dolayı, Bitcoin satın almak için en iyi zaman tipik olarak ‘madenci teslim olma’ döneminin ortalarında bir yerdedir” diyor. Burada “madencilerin teslim olmasından” kasıt madencilerin satışa geçmesidir.

Altı aydır satın alma bölgesinde bulunan hash ribbon indikatörü son zamanlarda adeta patladı. Esasen, madenci teslimiyet döngülerine dayalı olarak uzun bir Bitcoin rallisinin daha sonra gelebileceğinin sinyalini veriyor.

Hashrate, Pazar Gücünü Göstererek Artmaya Devam Ediyor

Blockchain.com’dan gelen verilere göre, Bitcoin blockchain ağının hash oranı, rekor seviyelere ulaşarak sürekli olarak artıyor.

Yükselen hashrate, hash ribbon indikatörünü içeren hashrate tabanlı zincir göstergelerini besler.

Tüm zamanların en yüksek Bitcoin hashrate’i bu sefer özellikle iyimser çünkü henüz yeni yarılanmadan (yakın zamanda gerçekleşen halving) çıktı.

Mayıs ayında, Bitcoin tarihinde üçüncü blok ödül yarılanma meydana geldi. BTC madencilerinin madencilik yapabilecekleri miktarını yarı yarıya azaltarak madenci gelirlerini ücretler hariç %50 azalttı.

Bir yarılanmanın ardından, Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde artmazsa, madenciler için daha az kazançlı hale gelir. Bu nedenle, hashrate düşer ve genel blok zinciri ağ sağlığı azalabilir.

Bununla birlikte, en son yarılanma sonrası döngüde, hashrate zar zor düştü ve o zamandan beri sürekli olarak rekor seviyelere doğru çıkıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın