5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Hashgraph ile Blockchain Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain teknolojisi, 2008 yılında çeşitli bankacılık kurumlarının çöküşüne cevaben ortaya çıkmıştır. Özellikle dijital alan için tasarlanmış, eşler arası (peer-to-peer) elektronik bir nakit sistemine dayanarak, para arzının kontrolünü geleneksel finansal kurumların elinden alma amaçlı yeni bir parasal sistem önermiştir.

Binance indirim kodu

Bu yazıda Hashgraph ile Blockchain arasındaki fark nedir, ne değildir onu inceleyeceğiz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hashgraph nedir

Hashgraph’in de blockchain gibi sağlam bir sistem olduğu söyleniyor. Konsensüs algoritması, dağıtık fikir birliği için yeni bir platform sunuyor. Blockchain’i tanımlamak veya refere etmek için yaygın olarak kullanılan özelliklerinden bazıları dağıtık, şeffaf, fikir birliğine dayalı, işlemsel ve esnek olmasıdır. Hashgraph tüm bu özellikleri taşır. Bununla birlikte, blok zincirden çok daha hızlı, daha adil ve daha güvenli bir veri yapısı ve fikir birliği algoritması sunduğunu iddia edenler vardır. Dağıtık defter teknolojisinin geleceği olarak tanımlanmaktadır. Hızlı, adil ve güvenli bir konsensüs elde etmek için iki özel teknik kullanır.

  • Gossip protokolü
  • Sanal oylama

Dedikodu hakkında dedikodu (gossip about gossip) protokolü, temelde, son iki kişinin konuştuğu iki hash anlamına gelen “dedikoduya” küçük bir miktar bilgi eklenmesi anlamına gelir. Her düğümde (node) daha fazla bilgi dedikodusu yapıldıkça bir Hashgraph oluşturulabilir ve düzenli olarak güncellenebilir.

Hashgraph hazır olduğunda, bir düğümün hangi oyu kullanacağını bilmek kolaydır, çünkü her bir düğümün sahip olduğu ve ne zaman bildiklerini bildiğimiz bilgiden haberdarızdır. Bu veriler, oylama algoritmasına bir girdi olarak ve hangi işlemlerin hızlı bir şekilde uzlaşmaya varıldığını bulmak için kullanılabilir.

Hashgraph ile Blockchain Arasındaki Fark

Blockchain teknolojisi, finansal işlemlerin değiştirilemez bir dijital defteridir. Ancak, sadece finansal işlemleri değil, neredeyse her şeyin değerini kaydetmek için programlanabilir. Bir blockchain üzerinde tutulan bilgiler paylaşımlıdır ve sürekli olarak senkronize edilir/güncellenir. Bu, sahip olduğu kayıtların/verilerin ağda aynı olduğunu ve herhangi bir yerde saklanmamasını sağlar. Bu şekilde, blok zincir herhangi bir tek varlık tarafından kontrol edilemez. İkincisi, tek bir başarısızlık noktası (single point of failure) yoktur.

Diğer yandan Hashgraph, Blockchain topluluğunun uzlaşma mekanizması gibi bir süredir uğraştığı sorunların çoğunu çözebilecek üstün bir veri yapısını desteklediğini iddia ediyor.

Şimdiye kadar, konsensüs teknolojileri iki kategoriden biri olarak sınıflandırıldı:

  • Açık ağlar (Bitcoin ve Ethereum gibi)
  • Özel (Yönetici tabanlı konsensüs algoritmalarına dayanan çözümler)

Bakınız: Açık Blockchain ile Özel Blockchain Arasındaki Fark

Herkese açık blockchain ağların işletilmesi pahalıdır ve İş Kanıtından (Proof of Work) kaynaklanan performans kısıtlamalarına sahiptir (işlemin gerçekleşebileceği sırayı kabul eder. Bu, para arzının sabit olmasını ve hiç kimsenin hile yapmamasını sağlar). Bu, bu tür teknolojilerin pratikte kullanılabileceği uygulama sayısını daraltır.

İlgili Haber:  NFT Startup ​​OpenSea, Finansman Turunda 23 Milyon Dolar Topladı

Özel blockchain ağları, herkese açık ağlarının aksine, kullanımı bilinen ve güvenilir katılımcılara kısıtlıdır. Bu yaklaşım, maliyeti düşürür ve Bitcoin gibi saniyede 7 işlem yerine saniyede 1000 işlem gerçekleştirebilen algoritmalarla performansı önemli ölçüde artırır. Bununla birlikte, rahat güvenlik standartları sahip bu ağlardaki güvenlik açıkları, bu ağları DDoS saldırılarına potansiyel hedefler haline getiriyor.

Swirld’ın Hashgraph algoritması bu eksiklikleri ortadan kaldırır, çünkü ne İş Kanıtı isterse Yönetici Düğüm ister. Üstelik, düşük maliyetli ve iyi bir performansı tek bir hata noktası olmadan (single point of failure) teslim edilmesini vaat ediyor.

Hashgraph’ı denemeye değer bir araç yapan işte bu kombinasyonlar.

Blockchain’den farklı sunduğu diğer avantajlar

Üstün dağıtık defter teknolojisine dayanan yeni bir fikir birliği. Bu, Bitcoin ve Ethereum gibi büyük hesaplama ve sürdürülemez enerji tüketimi gereksinimini ortadan kaldırır.

Daha önce bahsedildiği gibi, Bitcoin saniyede 7 işlemle sınırlıdır. Öte yandan, Hashgraph 50.000 kez daha hızlıdır ve aslında sadece bant genişliği ile sınırlıdır.

Daha adildir

Blockchain dünyasında bir madenci, bir blokta işlemlerin gerçekleştiği sırayı seçebilir, emirleri gelecekteki bloklara yerleştirerek geciktirebilir, hatta sisteme tamamen girmesini engelleyebilir. Hashgraph ile sağlanan fikir birliği zaman damgası bu soruna bir çözüm sunuyor. Bir bireyin işlem sırasının herhangi bir şekilde manipüle etmesini engelleyerek, işlemlerin mutabakat sırasını etkilemesini önler.

Eşzamansız Bizans Hata Toleranslı

Diğer sistemlerden farklı olarak, Hashgraph’ın tamamen asenkronize Bizans hata toleranslı olduğu kanıtlanmıştır. Bu, mesajların internetten ne kadar hızlı geçtiği konusunda bir varsayım yapmaz. Bu özellik, DDoS saldırılarına, botnet’lere ve güvenlik duvarlarına karşı dayanıklı hale getirir. Bitcoin Bizans hata toleranslı değildir. Kötü varsayımlar altında bile değildir. Bitcoin’de, asla bir konsensüsün gerçekleştiğini bildiğiniz bir an yoktur.

%100 Verimli

Kazılmış hiçbir blok hiçbir zaman bozulmaz. Blok zincirinde, işlemler tek, uzun bir zincir oluşturan kaplara (bloklar) konulur. Eğer iki madenci aynı anda iki blok oluşturuyorsa, topluluk sonunda birini seçecek ve diğerini atacak ve bu da çabaların israfına neden olacaktır. Hashgraph’ta her bir konteyner kullanılır ve hiçbiri atılmaz.

Dolayısıyla, Hashgraph Blockchain’den daha üstün bir teknoloji gibi görünse de, unutulmaması gereken şeylerin çok hızlı bir şekilde hareket edebilmeleri. Yani, yeni bir şey öğrenmeye başladığınızda, başarılı bir şekilde adapte olabilmeniz için başka bir şey onu değiştirir.

Hashgraph’ın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, bu belgeye bakın. Daha fazla bilgi edinmek için hashgraph.com adresini ziyaret edin.

Hashgraph ile blockchain arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar