Hatalı Güncelleme Ethereum Düğümlerinin %13’ünü Offline Yaptı

Son güncelleme: 2 ay önce

“Kritik bir hata” Ethereum düğümlerinin %13’ünü çalışamaz hale getirdi. Bu durum Ethereum ağında günden güne büyüyen bir çatlağın önemini de ortaya çıkarmış oldu: istemci merkezileştirme.

Sorun ilk olarak GitHub’da Mayıs ve Haziran aylarında tartışılmaya başlandı. Azınlık istemcilerinden olan Parity-Ethereum ve OpenEthereum‘un 2.7 ve sonraki sürümleri, düğümlerin ağın en son bloğuyla senkronize olmasını engelleyen bilinmeyen kritik bir hata içeriyordu.

Bu tür hatalar, düzeltilmesi gereken süre zarfında düzeltilmiş olsa aslında çok ciddi sorun teşkil etmiyorlar. Ancak bu hata uzun bir süre düzeltilmeden kaldı ve ağadaki çoğunluğun kullandığı Geth’in üzerine ek bir yük bindirdi.

Ağdaki istemciler, bulundukları blockchain yazılımından farklı programlama dili kullanabilen uygulamalar olabiliyorlar. Birden fazla farklı dilde yazılmış istemciyi birlikte çalıştırmak, pratikte aynı anda çalışan ancak ayrı sistemler kullanarak ağ saldırılarını engellemenin bir yolu olarak kabul edilir.

Bu yöntemin tarihsel olarak da yararlı bir model olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, 2016 yılında yaşanan DDOS saldırısı, Geth’in anlık olarak kapatılmasına sebep oldu. Parity-Ethereum ise, ağı tek başına ayakta tutmayı başardı.

Ethereum Vakfı destekli Geth istemcisi şimdi 43 milyar dolarlık ağın yaklaşık %80‘ini destekliyor. Bir blockchain ağında herhangi bir istemciye olan bu şekilde büyük bir bağımlılık, aslında bir çeşit saldırı vektörüdür. Yani Geth’e bir şey olması durumunda Ethereum ağı çökebilir. Sırf bu bağımlılıktan dolayı bu sene Temmuz ayında yapılması düşünülen Berlin isimli sert çatal ertelendi. Böylece ağdaki diğer istemcilere kendi güçlerini arttırmaları için imkan tanındı. Ancak sekiz hafta sonra bile Geth’in pasta payı daha da büyüdü.

Peki Ağın Çökmesine Sebep Olan Sorun Neydi?

Parity-Ethereum istemcisinin teknik özelliklere uygun olmadığı Ethereum geliştiricileri arasında açık bir sırdı. Nitekim, OpenEthereum proje yöneticisi Marcelo Ruiz de Olano ekibinin hem çözülemez hem de “bellek ve disk kullanımını etkileyen çok ciddi sorunlar” bulduğunu söylemişti.

  Bitcoin, Piyasa Değerine Göre 20. En Büyük Varlık

Başlangıçta Parity-Ethereum istemcisini kuran Parity Technologies, maliyetleri gerekçe göstererek Aralık 2019’da istemcinin bakımını yapmamaya başladı. İstemci daha sonra, OpenEthereum adı verilen, Gnosis tarafından finanse edilen, merkezi olmayan bir özerk organizasyona (DAO) devredildi.

Hatalı kodun yayınlanmasıyla Ethereum düğümlerinin %13’ü offline duruma geçti. OpenEthereum ekibi düğüm operatörlerini, düğümleri tekrar online duruma getirmek için eski sürüme döndürmeye çağırdı. Düğümler eski sürüme dönerek tekrar online hale geldiler.

Proje geliştiricileri, dört mühendisin projede çalıştığını ve Eylül ortasına kadar çalışabilir bir istemciye sahip olmayı umduklarını söylüyorlar. Yine de, istemci çeşitlendirmesinin ek destek olmadan bir sorun olarak kalacağını dile getiriyorlar.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın