Havale ile EFT Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

Havale ile EFT Arasındaki Fark: EFT Sistemi bir bankadan diğerine Türk Lirası cinsinden ödeme gönderilmesini sağlayan elektronik ödeme sistemidir. Gerçek zamanlı olarak çalışır, yani işlemler anında yapılır. TCMB, bu tür sistemlerin ülke ekonomileri üzerindeki olumlu etkilerini göz önüne alarak bankacılık sektörü için gerekli gördüğü EFT Sistemini gerçekleştirmiştir. Ödeme sistemlerinde oluşabilecek herhangi bir tıkanıklık zincirleme olarak, bankaları, üretim sektörünü, bireyleri ve sonuçta ülke ekonomisinin çalışmasını etkileyebilir. Dolayısıyla, normal koşullarda varlığı hissedilemeyen bu altyapı, ülkemiz için stratejik öneme sahiptir. Eğer bu sistem olmasaydı, EFT Sisteminde bir günde dolaşan milyarlarca Türk Lirası ya fiziksel olarak dolaşacak ya da bankalar arasındaki havale talimatları yoluyla hesaplara en az bir gün süreli bekleme ile geçebilecekti. Oysa EFT Sistemi sayesinde bankalar ile banka müşterileri hesaplarındaki parayı ve para hareketlerini anlık olarak izleyebilmekte, böylece yatırımlarına süratle yön verebilmektedirler.

 

Bugün, EFT Sisteminin sayesinde kuruluşlar ve bireyler, bankalarının kendilerine sunduğu telefon bankacılığı ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, diğer şahıslara yönelik ödemelerini, kredi kartı borçlarını, telefon, doğalgaz, elektrik, su, yakıt, okul taksidi gibi bir çok türdeki ödemelerini günü geldiğinde, anında ve herhangi bir ücret ya da komisyon ödemeksizin gerçekleştirebilmektedirler.

HAVALE
Eğer bir bankanın iki şubesi arasında para aktarımı yapıyorsanız, buna havale denir. Örneğin Eyüp şubesinden Gaziosmanpaşa şubesine para göndermek bir havale işlemidir.

Eğer iki farklı banka arasında para gönderimi yapıyorsanız, EFT (Elektronik Fon Transferi) yapmanız gerekir. Buradaki fark, bir bankadan diğer bankaya para göndermeye çalıştığınız için transfer ettiğiniz para TCMBde bulunan EFT – EMKT Sistemi’nden geçip onaylandıktan sonra diğer bankadaki hesaba geçer. Havale bu sistem üstünden geçmediği için günün her saati yapılabilir (banka izin verdiği sürece). Ancak sistem sadece 8:00 – 17:30 arasında çalıştığı için, bu saatler dışında para gönderimi yaparsanız sistem açılana kadar para gönderilmez.

Havale ile EFT Arasındaki Fark

EFT aynı zamanda kurumlar arasındaki tüm dijital para aktarımı işlemlerinin alt yapısıdır. Borsadaki işlemler, hazine bonosu işlemleri vb. işlemler de EFT üzerinden yapılır. Ancak havale sadece bankanın kendi içerisindeki sistemlerle kontrol edilir.

Havale aynı banka içinde para transferi, eft ise bir başka bankadaki hesaba para transferidir.

Eft gün içinde bankalar arası gittiği için resmi tatil vb. günlerde yapılamaz. Havale ise aynı banka içinde olduğu için her zaman yapılabilir ve kısa sürede gönderilmiş olur.

Ayrıca havale masrafları eft masraflarından daha azdır.

Havale ile EFT arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın