Haven (XHV) tarafından yapılan açıklamada, güvenlikten taviz verilemeyeceği ve bu nedenle kazançlı DeFi sistemine dahil olmayacakları belirtildi.
Haven (XHV) tarafından yapılan açıklamada, güvenlikten taviz verilemeyeceği ve bu nedenle kazançlı DeFi sistemine dahil olmayacakları belirtildi.

Zenginler yıllarca banka hesaplarında altın ve euro depolama özgürlüğü içerisinde yaşadılar. Yeni bir stabilcoin olan Haven (XHV) ise herkesin benzer seviyede bir hakkı ve mahremiyeti olması gerektiğini düşünüyor.

2016 yılında Panama Belgeleri sızdırıldığında, zenginlerin fonlarını vergilendirmeden korumak için offshore banka hesaplarını nasıl kullandıklarını detaylandırılmış ve okuyan herkes dehşete düşmüştü. Bu durum Haven blockchain protokolünün yaratıcılarına bir fikir vermiş gibi gözüküyor: madem gerçek hayatta böyle bir ihtiyaç var o zaman herkese kripto paralar üzerinden offshore özel hesaplar verelim (tabii ki kara para aklama hariç).

Haven, söz konusu özel hesaplara yatırılması adına dört yeni varlığı bu hafta tanıttı. Bunlar: xGOLD, xSILVER, xEUR ve xCNY. Bu varlıklar Haven’a göre mahremiyet özelliğini fazlasıyla karşılıyorlar.

Haven her ne kadar 2018’den beri çalışsa da protokol ancak Temmuz 2020’de hayata geçebildi. Haven yöneticilerinden Pierre Lafitte yaptığı açıklamada, protokol tarafında Monero’nun gizliliğinin stablecoinlerin kullanılabilirliği ile birleştirildiğini dile getirdi. “Monero gizlilik konusunda harika fakat nispeten zayıf bir kullanıcı deneyimi sunuyor” diyen Lafitte, Bitcoin ve Ethereum’un da aynı volatilite sorunlarından muzdarip olduğunu belirtiyor. Bu dalgalanmanın deneyimli tüccarlar için harika bir spekülatif yatırım aracı olduğunun altını çizen Lafitte “Fakat bu durum ticarette günlük kullanım için uygun değil” notunu da ekliyor.

Lafitte ve diğerleri, XHV’yi genel kullanım amaçlı bir kripto para birimi olarak görüyor. Kullanıcılar söz konusu para birimini xUSD olarak saklayıp ve kullanmaya hazır olduklarında ise eşdeğer miktarda XHV’ye dönüştürebilirler. En önemli yanı ise tüm bu işlemler herhangi bir fiyat düşüşü olmadan gerçekleşir.

Monero ve Haven dışında tüm blok zincirlerin durumu aynı

XCNY ve xEUR’un tanıtımı, Yuan ve Euro ile çalışmaya alışkın olan Çinli ve Avrupalı ​​kullanıcılara ulaşmak için uluslararası bir strateji olarak değerlendiriliyor. xGOLD ve xSILVER eklemeleri ise para birimlerindeki enflasyondan korunmak isteyen kullanıcıları kazanmak amacıyla yapılmış geliştirmeler olarak görülüyor.

İlgili Haber:  Ethereum Akıllı Sözleşmelerinde Tüm Zamanların En Yüksek Hareketliliği

Temel olarak insanlar Haven’ı altın ya da altın eşdeğerini depolamak için kullanabilirler. Ardında da hiçbir ücret ödemeden, özel olarak harcayabilmeleri adına XHV’ye dönüştürebilirler.

Ancak şu an itibariyle sisteme dair her şey biraz teorik geliyor olabilir. XHV, CoinMarketCap’teki tüm kripto paralar arasında 193’üncü sırada yer alıyor ve 30 milyon doların altında bir piyasa değerine sahip olduğu görülüyor.

17 Eylül tarihli bir blog duyurusunda 1 milyon dolar değerinde anonim bir bağış alındığı duyuruldu. Söz konusu duyuruda “Ocak 2019’dan bu yana Haven’ı finanse eden küçük yönetim ekibi dışında ilk kez bir geliştirme fonu elde edildi” denildi.

Gizlilikten taviz vermek mümkün değil

Lafitte, ayrıca, Ethereum tabanlı DeFi yarışına dahil olmak için herhangi bir uğraşları olmadığını dile getirdi. Bu kapsamda bazı DeFi tokenlerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasına ilişkin çeşitli yasal riskler olduğunu belirten Lafitte, bu yarışa dahil olmanın gerçek gizliliği ortadan kaldıracağını aktardı.

Bu durumun kendisi ve ekibi adına taviz verilemeyecek bir konu olduğunun altını çizen Lafitte, “Gizlilik temel bir seviyede tutulmalıdır; isteğe bağlı olmamalıdır” dedi. Herkese açık olarak gerçekleştirilen işlemlerin hem bireysel hem de ticari düzeyde günlük iş ve finansal kullanım biçimleriyle uyumsuz olduğunu belirten Lafitte, “Tüm kripto para birimlerinin belirli bir gizlilik düzeyini sağlamak adına hareket edeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklanan dört yeni varlık, Haven’ın gelecek v0.16 güncellemesinden sonra kullanılabilecek.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın