21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Haven (XHV) Stablecoin’i Gizlilikten Ödün Vermeyecek ve DeFi Çılgınlığına Dahil Olmayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Zenginler yıllarca banka hesaplarında altın ve euro depolama özgürlüğü içerisinde yaşadılar. Yeni bir stabilcoin olan Haven (XHV) ise herkesin benzer seviyede bir hakkı ve mahremiyeti olması gerektiğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

2016 yılında Panama Belgeleri sızdırıldığında, zenginlerin fonlarını vergilendirmeden korumak için offshore banka hesaplarını nasıl kullandıklarını detaylandırılmış ve okuyan herkes dehşete düşmüştü. Bu durum Haven blockchain protokolünün yaratıcılarına bir fikir vermiş gibi gözüküyor: madem gerçek hayatta böyle bir ihtiyaç var o zaman herkese kripto paralar üzerinden offshore özel hesaplar verelim (tabii ki kara para aklama hariç).

Binance indirim kodu

Haven, söz konusu özel hesaplara yatırılması adına dört yeni varlığı bu hafta tanıttı. Bunlar: xGOLD, xSILVER, xEUR ve xCNY. Bu varlıklar Haven’a göre mahremiyet özelliğini fazlasıyla karşılıyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Haven her ne kadar 2018’den beri çalışsa da protokol ancak Temmuz 2020’de hayata geçebildi. Haven yöneticilerinden Pierre Lafitte yaptığı açıklamada, protokol tarafında Monero’nun gizliliğinin stablecoinlerin kullanılabilirliği ile birleştirildiğini dile getirdi. “Monero gizlilik konusunda harika fakat nispeten zayıf bir kullanıcı deneyimi sunuyor” diyen Lafitte, Bitcoin ve Ethereum’un da aynı volatilite sorunlarından muzdarip olduğunu belirtiyor. Bu dalgalanmanın deneyimli tüccarlar için harika bir spekülatif yatırım aracı olduğunun altını çizen Lafitte “Fakat bu durum ticarette günlük kullanım için uygun değil” notunu da ekliyor.

Lafitte ve diğerleri, XHV’yi genel kullanım amaçlı bir kripto para birimi olarak görüyor. Kullanıcılar söz konusu para birimini xUSD olarak saklayıp ve kullanmaya hazır olduklarında ise eşdeğer miktarda XHV’ye dönüştürebilirler. En önemli yanı ise tüm bu işlemler herhangi bir fiyat düşüşü olmadan gerçekleşir.

Monero ve Haven dışında tüm blok zincirlerin durumu aynı

XCNY ve xEUR’un tanıtımı, Yuan ve Euro ile çalışmaya alışkın olan Çinli ve Avrupalı ​​kullanıcılara ulaşmak için uluslararası bir strateji olarak değerlendiriliyor. xGOLD ve xSILVER eklemeleri ise para birimlerindeki enflasyondan korunmak isteyen kullanıcıları kazanmak amacıyla yapılmış geliştirmeler olarak görülüyor.

İlgili Haber:  Cardano Fiyatı, Son İki Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı: İşte Nedeni

Temel olarak insanlar Haven’ı altın ya da altın eşdeğerini depolamak için kullanabilirler. Ardında da hiçbir ücret ödemeden, özel olarak harcayabilmeleri adına XHV’ye dönüştürebilirler.

Ancak şu an itibariyle sisteme dair her şey biraz teorik geliyor olabilir. XHV, CoinMarketCap’teki tüm kripto paralar arasında 193’üncü sırada yer alıyor ve 30 milyon doların altında bir piyasa değerine sahip olduğu görülüyor.

17 Eylül tarihli bir blog duyurusunda 1 milyon dolar değerinde anonim bir bağış alındığı duyuruldu. Söz konusu duyuruda “Ocak 2019’dan bu yana Haven’ı finanse eden küçük yönetim ekibi dışında ilk kez bir geliştirme fonu elde edildi” denildi.

Gizlilikten taviz vermek mümkün değil

Lafitte, ayrıca, Ethereum tabanlı DeFi yarışına dahil olmak için herhangi bir uğraşları olmadığını dile getirdi. Bu kapsamda bazı DeFi tokenlerinin menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasına ilişkin çeşitli yasal riskler olduğunu belirten Lafitte, bu yarışa dahil olmanın gerçek gizliliği ortadan kaldıracağını aktardı.

Bu durumun kendisi ve ekibi adına taviz verilemeyecek bir konu olduğunun altını çizen Lafitte, “Gizlilik temel bir seviyede tutulmalıdır; isteğe bağlı olmamalıdır” dedi. Herkese açık olarak gerçekleştirilen işlemlerin hem bireysel hem de ticari düzeyde günlük iş ve finansal kullanım biçimleriyle uyumsuz olduğunu belirten Lafitte, “Tüm kripto para birimlerinin belirli bir gizlilik düzeyini sağlamak adına hareket edeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Açıklanan dört yeni varlık, Haven’ın gelecek v0.16 güncellemesinden sonra kullanılabilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar