Hayat Takvimi

Hayat Takvimi

Zaman sahip olabileceğimiz en kıymetli şey. Nasıl nadir olan şeyler değer kazanırsa, zaman da nadirleştikçe ya da azaldıkça kıymet kazanır. 3 ay ömrü kalan bir insan için o 3 ay dünyanın en değerli şeyidir.

Google’a göre Türk insanının ortalama ömrü 75 yılmış. Peki bu 76 yılı nerede kullanıyoruz? Günlük yaşam içerisinde büyük resmi kaçırabiliriz. Ömrümüz nerede geçiyor. Sevdiklerimizle beraber sevdiğimiz işleri mi yapıyoruz yoksa sevmediğimiz işlerde sevmediğimiz insanlarla mı birlikteyiz.

Büyük Resim

Büyük resim olayı hep hoşuma gitmiştir. Bütüne bakmak insanı gerçeklerle yüzleştirir. Bu maksatla ortalama bir insan ömrünün genel olarak nerelerde ve nasıl geçtiğini öğrenmek istedim. Yani devasa bir “hayat takvimi” olsa ve yıl yıl nerede ne yapmışız görebilsek. İnternet derya deniz. Bulamayacağınız şey yok. Bu sitede tam düşündüğüm şeye denk geldim. Ben de bir benzerini Excel üzerinde hazırladım.

Ortaya şöyle bir şey çıktı;

Hayat Takvimi
Hayat Takvimi

Her bir satır 36 aydan toplam 3 yılı temsil ediyor. Ortalama ömür 75.

Büyük resimde görebileceğimiz gibi hayatımızın;

  • %44’ü: İş Hayatı
  • %27’si: Emeklilik
  • %23’ü: Eğitim
  • %6’sı: İlk Yaşlar

olarak geçiyor. Yazının başında az olan şey kıymetlidir demiştik di mi? Gördüğünüz gibi çocukluğumuz hayatımızın çok az ve küçük bir kısmını oluşturuyor. Belki de bu yüzdendir çocukluğumuza olan özlemimiz.

Yukarıda sarı ile işaretlediğim ise -örneğin- benim yaşım olsun. 25 yaşında iş hayatı kategorisinin başındayım. Önümde emekliliğime kadar bir sürü kare var. Bu kareleri doldurmak ve dolu dolu yaşamak benim elimde.

Peki hiç okul okumamış olsam, ilkokul çağından itibaren çalışmaya başlamış olsaydım sahip olacağım hayat takvimi nasıl gözükecekti ona bakalım;

Bu durumda hayat istatistiğim şu şekilde olacaktı;

  • %67’si: İş Hayatı
  • %27’si: Emeklilik
  • %6’sı: İlk Yaşlar

Yani hayatımın neredeyse %70’i çalışarak geçmiş olacaktı. Tabi çalışma derken ne kastediyoruz ona da açıklık getirelim. Belki iş hayatınızın ilk 10 senesi başkaları için çalışır, sonra kendi işinizi kurar ve kendi işinizin patronu olursunuz. Kendi işinizin patronu bile olsanız sonuçta iş hayatının içindesinizdir. Dolayısıyla ister patron, ister çalışan herkes için bu yüzdelik dilimler aynıdır. Fakat şu olabilir, çok para kazanırsınız ve çok erken emekli olur ve hayatınızı çalışmadan Bodrum’da geçirirsiniz, bu ayrı bir durumdur. Bu tür istisnaları bu takvime katmıyoruz tabii ki.

Kendi hayat takviminizi görmek isterseniz, takvimin excel versiyonuna buradan erişebilirsiniz.

Yorum Bırakın