15 Ağustos 2022, Pazartesi
23.6 C
İstanbul

ABD Hazine Bakanlığından Bitcoin ve Kripto Paralarla İlgili Açıklama: ABD Yaptırım Rejimi Zayıflatılıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

ABD’deki Joe Biden yönetimi, kripto paraların ABD’deki “yaptırım rejimini baltaladığı” konusunda bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Hazine Bakanlığı, kripto paraların ABD yaptırım rejimini baltalama riski taşıdığını açıkladı.
  • Şu anda ABD’nin İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere karşı 9.000’den fazla aktif yaptırımı var.

Joe Biden yönetimi tarafından bu hafta başlarında yayınlanan bir raporda, kripto paraların ABD’nin yaptırım programı için bir risk oluşturduğu belirtildi.

Binance indirim kodu

Amerika Yaptırımlarının Etkisi Azaltılıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın raporunda, “Kripto paralar, alternatif ödeme platformları ve sınır ötesi işlemleri gizlemenin yeni yolları gibi teknolojik yenilikler, potansiyel olarak Amerikan yaptırımlarının etkinliğini azaltıyor.” ifadeleri kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Raporda, ayrıca, “Bu teknolojiler, kötü niyetli aktörlere finansal sistem dışında fon tutma ve transfer etme fırsatları sunuyor. Ayrıca, Doların küresel rolünü azaltmayı amaçlayan yeni finans ve ödeme sistemleri kurmaya çalışan rakiplerimizi de güçlendiriyorlar.” ifadeleri dikkat çekti.

Bugün itibariyle ABD’nin 9.000’den fazla yaptırımı bulunuyor. Yaptırımlar, insan hakları ihlalleri, terörizm veya diğer yasadışı faaliyetlerdeki rolleri nedeniyle Kuzey Kore ve İran gibi ülkeleri hedef alan ve Amerikan dış politikasının temel taşı olarak tanımlanan stratejik politikalardır.

Biden Yönetimi ve Kripto Para

Söz konusu rapor, kripto paralar ile ilgili iki temel öneride bulunuyor.

İlk olarak ABD yönetimi, yaptırımların kolay anlaşılır, uygulanabilir ve uyarlanabilir olmasını talep ediyor. Raporda konu ile ilgili, “Hazine, endüstri, finans kurumları, müttefikler, sivil toplum ve medyanın yanı sıra yeni seçim bölgeleri, özellikle dijital varlık alanı ile gelişmiş iletişim yoluyla mevcut erişim ve katılım yeteneklerini geliştirebilir.” ifadeleri kullanıldı.

İkinci olarak ise rapor, ABD Hazinesi’nin yaptırım rejimini modernize etmek için gelişim çağrısında bulunuyor.

İlgili Haber:  Geçen Haftanın Kurumsal Kripto Girişlerinin %80'ini ETH Temsil Etti

Biden idaresi konu ile ilgili, “Hazine, özellikle tam yaptırım sürecini desteklemek için kripto para alanındaki kurumsal bilgi ve yeteneklerini derinleştirmeye ve bu alanda gelişmeye yatırım yapmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

1 Yorum

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
%d blogcu bunu beğendi: