Hazinesindeki Tüm Bitcoin’leri 1.1 Milyar Dolar Kârla Satan Ruffer, Kripto Piyasasından Ayrıldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

En büyük Bitcoin portföyüne sahip halka açık şirketlerden biri olan Ruffer, kripto piyasası çöküşünden çok önce, Nisan ayında, son yatırımını da nakde çevirdi.

blank

Haberin Özeti

  • Ruffer, Bitcoin ticaretinden 1.1 milyar Dolar kazandı ve Nisan ayında piyasadan tamamen çıktı.
  • Ancak bir şirket yöneticisi, gelecekte tekrar yatırım yapabileceklerini söyledi.

Londra merkezli varlık yönetimi firması Ruffer, Nisan ayında 1.1 milyar Doların biraz üzerinde bir kârla Bitcoin piyasasından çıktı.

blank

Ruffer, Piyasada Düşüş Yaşanacağını Öngördü

Firma, Bitcoin fiyatının yaklaşık 10.500 Dolar seviyesinde olduğu Kasım ayında 600 milyon Dolarlık yatırım yaptı. 2020 Aralık ve 2021 Ocak aylarında elindeki varlıkların bir kısmını 750 milyon Dolarlık kârla satan Ruffer, bir süre daha piyasada kalmaya devam etti.

Ruffer’ın yatırım direktörü Hamish Baillie bugün The Times of London’a verdiği demeçte, “Bitcoin pozisyonumuzu aktif olarak yönettik ve Nisan ayında son varlığımızı da sattığımızda toplam kârımız 1.1 milyar Doların üzerinde idi.” dedi.

Baillie, şirketin Bitcoin piyasasından ayrılma sebebinin ise; pandemi nedeniyle uygulamaya konan karantina faaliyetlerinin ve evde geçirilen sürenin azalması ile piyasa hareketliliğin de azalacağı yönündeki öngörüleri olduğunu belirtti.

Firma, Bitcoin kârını, devlet tarafından ihraç edilen tahviller gibi enflasyona karşı koruyucu varlıklara yatırdığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak Baillie, Ruffer’ın ilerleyen süreçte Bitcoin’e geri dönebileceğini de belirtti. Baillie, “Çok varlıklı bir stratejiniz varsa, farklı şekillerde davranan yatırım araçları sizin işinize yarar. Tüm farklı varlıklarınız aynı dinamiklerle hareket ediyorsa çok varlık bulundurmanın bir anlamı yok.” dedi.

Bitcoin Madenciliğine Yönelik Çevre Eleştirileri Biraz “Abartılı”

Yakın zaman önce Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından popüler hale getirilen Bitcoin madenciliğine yönelik çevre eleştirileri ise Ruffer’ı pek etkilemiyor. Bitcoin’in elektrik tüketiminin oyun endüstrisinden daha az olduğunu belirten Baillie, eleştirilerin çoğunun “abartma ve yanlış bilgiden” kaynaklandığını söyledi.

Baillie, Bitcoin’deki elektriğin %40 – %70’inin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini ekledi. Cambridge Alternatif Finans Merkezinin Eylül 2020 raporu, söz konusu oranın %39 olduğunu; daha yakın tarihli bir CoinShares raporu ise %77.6 olduğunu açıkladı.

Baillie, ayrıca, Bitcoin’in özellikle dünyanın “daha az ayrıcalıklı” bölgeleri için büyük sosyal faydalar taşıdığını iddia etti. Batılı ülkelerin para birimlerinin nispeten istikrarlı olduğunu belirten Baillie, “Ancak son 10 yıldır Bitcoin tuttuğunuzu ve Venezuela’da yaşadığınızı hayal edin. Mevcut para sisteminin dışında harika bir değer deponuz oldu.” dedi.

Ancak görünen o ki Bitcoin tutmak, Ruffer için artık yeterince iyi bir seçenek değil…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend