9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Haziran Ayında Kripto Para İşlem Hacminde Büyük Düşüş Yaşandı

Önemli Gelişmeler

Çin’in madencileri ülke dışına atması ve kripto para kullanımını genel olarak sınırlamasıyla birlikte, CryptoCompare üzerinden yayınlanan bir rapora göre kripto para işlem hacmi Haziran ayında %42.7 azaldı.

blank

Bitcoin İşlem Hacminin Zirve Noktaları Arasında Yüzde 42.3’lük Fark Oluştu

Analiz şirketi, büyük kripto para borsalarını vuran yavaşlama ile birlikte kripto para işlem hacminin 2.7 trilyon dolara düştüğünü duyurdu. Haziran ayındaki en yüksek seviye Mayıs ayındaki en yüksek seviyeye göre %42.3 daha düşüktü.

blank

İşlem hacminin, dolayısıyla alım satımların azalmasıyla beraber kripto para borsalarının büyüklüklerinde de değişiklik olmadı. Binance işlem hacmi bakımından halen zirvedeyken hacmi %56 azalarak 668 milyar dolara geriledi. Bu durumun nedeni Haziran ayının sonlarına doğru Birleşik Krallığın Binance üzerinde birtakım sınırlamalar yapması olabilir. Dünyanın en büyük ikinci kripto borsası olan Hong Kong merkezli Huobi Global ise %40’lık bir kayıp yaşayarak Haziran ayını 162 milyar dolarlık bir işlem hacmiyle kapattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Haziran ayında Çinli yetkililerin kripto para madencilerine yönelik tedbirlerini sıkılaştırmasıyla beraber Bitcoin fiyatı 28.908 dolara kadar gerilemişti. CryptoCompare’in raporuna göre, azalan fiyatlar ile birlikte volalite de azalarak işlem hacimlerini geriye çekti. Çin’in bu alandaki kısıtlamalarıyla beraber kripto para madencilik işlemleri darbe almış ve finansal şirketlerin müşterilerine kripto para ile ilgili hizmetler vermesi yasaklanmıştı.

Bitcoin fiyatının volalitesini ölçen bir değer olan Bitcoin Volalite Endeksi Mayıs ayında kırdığı rekorlardan sonra Haziran ayında %42’lik bir düşüş göstermişti.

En Büyük Likidite Kaynağı Tether Oldu

Dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether, işlemlerin %57’sinde pay sahibi olarak Haziran ayında da kripto para piyasasının ana likidite kaynağı olmayı sürdürdü. En büyük ikinci likidite kaynağı ABD doları olurken üçüncülüğü ise Japon Yen’i aldı.

İlgili Haber:  Bitcoin Güçlü Bir Hafta Yaşıyor, Fiyat Artışı Devam Ediyor

Bitcoin fiyatı Nisan ayında yaklaşık 65.000 dolar ile kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırmıştı. Elon Musk’ın Tesla şirketinin artık Bitcoin ile ödeme almayacağını açıklamasından sonra darbe alan BTC fiyatı, ABD ve Çin’den ardı ardına gelen regülasyon adımlarıyla birlikte rekor düzeyinden yaklaşık %50 değer kaybetmişti. Bitcoin Haziran ayı boyunca çok büyük ölçüde 30.000 dolar ile 40.000 dolar arasında seyretti. Bu yazının yazıldığı anlarda ise BTC 32.954 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend