9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

4 Milyar Doların Üzerinde Bitcoin Çalan Hackerlardan Biri Türk mü?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasası, ABD Adalet Bakanlığı’nın 2016 Bitfinex hackinde çalınan milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e el koyduğu ve davada tutuklanan 31 yaşındaki New Yorklu kadın hakkında haberlerle çalkalanıyor.

Binance indirim kodu

Bundan yaklaşık 1 ay önce 2016 yılındaki Bitfinex saldırısında çalınan Bitcoin’lerin uzun zaman sonra şüpheli bir şekilde hareket ettiğini haber yapmıştık. Meğer bu hareketin sebebi ABD’li yetkililerin bu Bitcoin’ler el koymasıymış. Dünkü haberimizde ABD’li yetkililerin bu çalıntı Bitcoin’leri nasıl ele geçirdiğiniz yazmıştık.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FBI’a göre, Heather Morgan ve kocası Ilya Lichtenstein, 6 yıllık süre zarfında bu çalıntı Bitcoin’leri aklamak için çeşitli yollara başvurdu. Bunlar arasında dark web üzerinde ticaretten, NFT alım-satımına kadar farklı yöntemler var. Bundan kısa bir süre önce NFT’ler aracılığıyla nasıl para aklandığını anlatan bir rapor yayınlamıştık.

Kripto suçluları, özellikle de Bitcoin üzerinden milyarlarca dolar çalanlar genelde düşük profilde kalır ve çok görünür olmayı tercih etmezler. Ancak Bitfinex’ten 2016 yılında 4 milyar doların üzerinde çalan bu hackerlar için aynı durum söz konusu değil. Ilya’nın eşi Morgan hem rap yapıyor hem bunları TikTok, Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya ortamlarında aktif bir şekilde paylaşıyormuş.

Morgan’ın yukarıda paylaştığımız videoda söylediği rapte “Evet bu sevimsizdi. En azından ben adi değilim” ifadeleri geçiyor. Kendisinin aynı zamanda rapçi kişiliğine adanmış “Razzlekhan” adlı bir web sitesi de var. Web sitesinde, “Razzlekhan Cengiz Han gibidir.” şeklinde bir not var.

Bu arada Morgan’ın LinkedIn profili onu “Seri Girişimci, SaaS Yatırımcısı ve Sürrealist” olarak tanımlıyor. Profilinde UC Davis’ten Ekonomi alanında lisans derecesi aldığı ve “Satış” ve “E-posta Pazarlama” alanında uzman olduğu yazıyor.

Kendisi aynı zamanda Forbes yazarlarından biri. İronik bir şekilde Forbes’te yazdığı yazılardan birinin başlığı “İşinizi siber suçlulardan koruyun” şeklinde.

Bu arada Instagram hesabı, suç ortağı olduğu iddia edilen kocası Lichtenstein da dahil olmak üzere New York City’deki hayatını gösteren canlı bir fotoğraf koleksiyonu adeta.

Heather Morgan'ın Instagram hesabından fotoğraflar.
Heather Morgan’ın Instagram hesabından fotoğraflar.

Morgan’ın oldukça renkli bir sosyal hayatı var gözüküyor. Kendisi aynı zamanda “Nasıl sosyal mühendislik yapılır” konulu seminerler de veriyormuş.

Elbette ABD Adalet Bakanlığı, 2016’da Bitfinex’ten çalınan 4.5 milyar dolarlık Bitcoin’i Morgan’ın çaldığı ve akladığı yönündeki iddialarını mahkemede kanıtlamak zorunda.

İlgili Haber:  Bitcoin Boğası Tim Draper, Altcoin Portföyünün Sırlarını Açıkladı

Morgan gerçekten iddia edildiği gibi suçluysa, yaşam tarzı ani bir değişim içine girebilir. Adalet Bakanlığı’na göre, o ve kocası Lichtenstein, kara para aklama suçundan azami 20 yıl hapis cezasına ve ABD hükümetini dolandırmaktan beş yıl daha hapis cezasına çarptırılabilir. Bu da çiftin 25 yıl sonra yani 2047 yılında ancak hapisten çıkabileceği anlamına geliyor.

Heather Morgan Türk mü?

Sosyal medyada Heather Morgan’ın Türk olabileceğine dair iddialar mevcut. Bu iddiaları aşağıda sizin için derledik;

Öncelikle Heather Morgan’ın Twitter profilinde Heather Reyhan yazıyor. Bu da diğer adının Reyhan olabileceği anlamına geliyor.

4 Ocak 2022’de Twitter üzerinden paylaştığı ve içinde Türk bir amcanın dans ettiği gif bulunan tweetinde “Kim arabesk/Türk partisine gelmek ister?” demiş.

Elif Şafak’a hitaben yazdığı tweette “Yazdığın Tüm kitaplar için ÇOK teşekkür ederim. Çoğunu okudum, ama en son Kara Süt’ü okudum ve bir kadın yazar ve Türk diasporası olarak benim için çok güçlü ve bağdaştırıcı buldum. Çok teşekkürler! Yazmaya devam et!” dediği görülüyor.

14 Haziran 2017’de attığı twette konum olarak İstanbul, Türkiye yazıyor.

20 Eylül 2021’de TikTok’da paylaştığı videonun hashtag’ine “Nothing like a #turkishgirl in $PACE PIMP PANTZ 🧞‍♀️👽 #turktok #turkkizi #turkdansi” yazması onun Türk olduğu iddialarını oldukça güçlendiriyor.

@realrazzlekhan

Nothing like a #turkishgirl in $PACE PIMP PANTZ 🧞‍♀️👽 #turktok #turkkizi #turkdansi #weirdtok

♬ Fersah – Canbay & Wolker

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar