28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Hester Peirce, 10 Milyon Dolarlık Poloniex Cezası İçin SEC’i Eleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Hester Peirce, bu kez SEC’in kripto para borsası Poloniex’e yönelik son suçlamaları nedeniyle kurumunu azarladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Poloniex’e verdiği 10 milyon Dolarlık ceza nedeniyle çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.
  • En büyük eleştiri, SEC’in içindeki en büyük kripto savunucularından biri olan Komisyon Üyesi Hester Peirce’den geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Poloniex’e verdiği 10 milyon Dolarlık ceza nedeniyle çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

SEC ve Poloniex Borsası Arasındaki Sorun

Bu sefer en büyük eleştiri, SEC’in içindeki en büyük kripto savunucularından biri olan Komisyon Üyesi Hester Peirce’den geldi.

SEC, Pazartesi günü, kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin satışı ve kayıtsız bir online dijital varlık borsası çalıştırdığı iddiasıyla Seyşeller merkezli kripto borsası Poloniex ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

SEC, Temmuz 2017’den Kasım 2019’a kadar Poloniex’in ABD’li yatırımcılara “yatırım sözleşmeleri olan dijital varlıklar ve menkul kıymetler” ticareti yapma olanağı sunduğunu iddia etti.

Karara göre Poloniex, Komisyonun bulgularını kabul etmese veya reddetmese de 10.3 milyon Dolarlık bir para cezası ödemeyi kabul etti.

Hester Peirce’in Eleştirileri

Peirce, karar ile ilgili net bir düzenleyici çerçevenin eksikliğini vurgulayarak SEC’in eylemini eleştirdi.

Komisyon üyesi, Poloniex’in iddia edilen ihlalleri sırasında “SEC, düzenlenmiş kuruluşların kripto varlıklarıyla etkileşimi konusunda çok dikkatli hareket ediyordu.” dedi.

Bununla birlikte Peirce, “Daha önce kripto para işini kaydettirmek de muhtemelen aynı derecede faydasız bir davranış olurdu. Borsa böyle başlatılmak istenseydi; muhtemelen SEC’den onay alamayacaktı, bekleyecekti… ve bekleyecekti… ve biraz daha bekleyecekti.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  SEC, Bir Bitcoin ETF Başvurusunu Ertelediğini Duyurdu

Peirce, ayrıca, “Düzenlenmiş kuruluşların kripto para ile nasıl etkileşime girebileceğini belirlemede ne kadar yavaş olduğumuz göz önüne alındığında; piyasa katılımcıları, Poloniex’in tescilli olmadığını veya bir muafiyet kapsamında faaliyet göstermediğini iddia etmemize anlaşılır bir şekilde şaşırabilirler.” diye ekledi.

SEC’in Poloniex aleyhindeki kararı, Komisyon başkanı Gary Gensler’in kripto para piyasası hakkındaki “sert” açıklamalarının hemen ardından geldi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar