Hester Peirce, 10 Milyon Dolarlık Poloniex Cezası İçin SEC’i Eleştirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Hester Peirce, bu kez SEC’in kripto para borsası Poloniex’e yönelik son suçlamaları nedeniyle kurumunu azarladı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Poloniex’e verdiği 10 milyon Dolarlık ceza nedeniyle çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.
  • En büyük eleştiri, SEC’in içindeki en büyük kripto savunucularından biri olan Komisyon Üyesi Hester Peirce’den geldi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası Poloniex’e verdiği 10 milyon Dolarlık ceza nedeniyle çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

SEC ve Poloniex Borsası Arasındaki Sorun

Bu sefer en büyük eleştiri, SEC’in içindeki en büyük kripto savunucularından biri olan Komisyon Üyesi Hester Peirce’den geldi.

SEC, Pazartesi günü, kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin satışı ve kayıtsız bir online dijital varlık borsası çalıştırdığı iddiasıyla Seyşeller merkezli kripto borsası Poloniex ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu.

SEC, Temmuz 2017’den Kasım 2019’a kadar Poloniex’in ABD’li yatırımcılara “yatırım sözleşmeleri olan dijital varlıklar ve menkul kıymetler” ticareti yapma olanağı sunduğunu iddia etti.

Karara göre Poloniex, Komisyonun bulgularını kabul etmese veya reddetmese de 10.3 milyon Dolarlık bir para cezası ödemeyi kabul etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hester Peirce’in Eleştirileri

Peirce, karar ile ilgili net bir düzenleyici çerçevenin eksikliğini vurgulayarak SEC’in eylemini eleştirdi.

Komisyon üyesi, Poloniex’in iddia edilen ihlalleri sırasında “SEC, düzenlenmiş kuruluşların kripto varlıklarıyla etkileşimi konusunda çok dikkatli hareket ediyordu.” dedi.

Bununla birlikte Peirce, “Daha önce kripto para işini kaydettirmek de muhtemelen aynı derecede faydasız bir davranış olurdu. Borsa böyle başlatılmak istenseydi; muhtemelen SEC’den onay alamayacaktı, bekleyecekti… ve bekleyecekti… ve biraz daha bekleyecekti.” ifadelerini kullandı.

Peirce, ayrıca, “Düzenlenmiş kuruluşların kripto para ile nasıl etkileşime girebileceğini belirlemede ne kadar yavaş olduğumuz göz önüne alındığında; piyasa katılımcıları, Poloniex’in tescilli olmadığını veya bir muafiyet kapsamında faaliyet göstermediğini iddia etmemize anlaşılır bir şekilde şaşırabilirler.” diye ekledi.

SEC’in Poloniex aleyhindeki kararı, Komisyon başkanı Gary Gensler’in kripto para piyasası hakkındaki “sert” açıklamalarının hemen ardından geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend