11 Ağustos 2022, Perşembe
26.7 C
İstanbul

Hester Peirce, SEC’in Mevcut Kripto Rehberinin Yetersiz Olduğunu Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

SEC yöneticisi Hester Peirce, yaptırım eylemlerinin kripto endüstrisini düzenlemenin bir yolu olmadığına inanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Crypto Mom lakaplı SEC yöneticisi Hester Peirce, sektöre düzenleyici netlik sağlamanın gerekli olduğunu düşünüyor.
  • Peirce, Safe Harbor 2.0 düzenlemelerinin SEC’in yeni başkanı Gary Gensler tarafından memnuniyetle karşılanmasını umuyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, kripto endüstrisini yöneten mevcut kuralların, özellikle de token tekliflerini hedefleyenlerin, netlikten yoksun olduğunu belirtti.

Binance indirim kodu

“Kripto Şirketlerine Yaptırım Uygulamak Mantıklı Değil”

Law360’a konuşan Peirce, SEC’in bir dizi kripto projesine uyguladığı yaptırım eylemlerinin, inovasyonu teşvik edecek bir ortam yaratma adına engel oluşturduğunu ve işleri zorlaştırdığını dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Crypto Mom” a göre, SEC tarafından ortaya konulan rehberlerin çoğu yetersiz kaldı; ayrıca yaptırım eylemlerine odaklanılması da sektörün gelişmesini engelledi.

Böyle bir yaptırım eyleminin bir örneği olarak; düzenleyicinin Seattle merkezli bir eSpor ve bahis platformu olan Unikrn ile arasındaki 31 milyon Dolarlık ICO anlaşması gösterilebilir. SEC, 2017 yılında düzenlenen ve milyarder girişimci Mark Cuban ve Ethereum kurucu ortağı Anthony Di Lorio’nun da yatırımlarını çeken ICO’nun kayıt dışı menkul kıymet satışı oluşturduğunu iddia etmişti.

Sonunda Unikrn, gelen fonları yatırımcılara geri ödedi ve ayrıca 6.1 milyon Dolarlık bir ceza ödemeyi ve tokenin iptalini kabul etti. Ancak Peirce, sorunun bu kadar “aşırı” bir yaptırımı hak etmediğini savunarak anlaşmayı “oldukça ağır şartları olan” bir çözüm olarak nitelendirdi.

SEC, EOS kripto parasının arkasındaki şirket olan Block.one’a da benzer suçlamalarda bulundu. Ancak yeni kurulan şirket, yasadışı olduğu iddia edilen 4 milyar Dolarlık satışı nedeniyle yalnızca 24 milyon Dolar para cezası ödeyerek nispeten hafif bir ceza aldı.

İlgili Haber:  SoftBank CEO'su Bitcoin Satışında Büyük Kayıp Yaşadığını İtiraf Etti

Son zamanlarda SEC, aynı şekilde, XRP tokeninin arkasındaki şirket olan Ripple Labs’e karşı açtığı 1.3 milyar Dolarlık dava ile gündeme geliyor.

Safe Harbor 2.0 Nedir?

Peirce, geçen yıl, kripto endüstrisi için özel olarak tasarlanmış bir “Safe Harbor (güvenli liman)” önerisi sundu. Peirce’in geçen ay güncellediği öneri, geliştiricilere, mevcut menkul kıymet yasalarına tabi olmadan önce üç yıllık bir ödemesiz dönem sağlıyor. Bunun, bir projenin oluşması, gelişmesi ve “yeterince merkezi olmayan” hale gelmesi için zaman tanıması amaçlanıyor.

Peirce, Law360’a verdiği demeçte, “Bu doğrultuda bir yasanın, ABD’de ağ kurmak isteyen şirketlere bir rahatlık sağlayacağını düşünüyorum.” dedi. Hester Peirce, SEC’in yeni atanan başkanı Gary Gensler’in Safe Harbor 2.0 önerisine olumlu yaklaşmasını umuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar