18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Hillary Clinton: “Bitcoin, Doları Zayıflatabilir ve Ekonomileri İstikrarsızlaştırabilir!”

Önemli Gelişmeler

ABD eski başkan adayı Hillary Clinton, Bitcoin ve kripto para piyasasının ABD Dolarını “baltalama” potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • ABD eski başkan adayı Hillary Clinton, Bitcoin ve kripto para piyasasının ABD Dolarını “baltalama” potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
  • Mevcut ABD Başkanı Joe Biden da büyük oranda Clinton ile aynı fikirde gibi görünüyor.

ABD eski başkan adayı Hillary Clinton, Bitcoin’in ve genel anlamda kripto para piyasasının “çok ilginç ve egzotik” olduğunu; buna ek olarak ABD Dolarını da baltalayabileceğini dile getirdi.

blank

“Bitcoin, ABD Dolarını Zayıflatabilir”

Clinton, Bloomberg’in Yeni Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bitcoin ve kripto paralar, çok ilginç ve egzotik görünen bir çaba. Bu, yanlış kişilerin elindeyse ulus devletlere doğrudan bir tehdit olabilir.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Clinton, ayrıca, “Son derece istikrarsızlaştırıcı olabilecek ve yanlış ellerde olduğunda ulus devletlerimizin çoğuna ve küresel para piyasalarına doğrudan tehdit oluşturabilecek yepyeni bir faaliyet katmanı var: Kripto para.” diye ekledi.

Bununla birlikte Clinton, kripto para piyasasını ve faaliyetleri, özellikle de kripto para ile gerçekleştirilen fidye yazılımı saldırılarını “ulusal güvenlik riski” olarak gören mevcut başkan Joe Biden ile büyük oranda aynı görüşü paylaşıyor.

Buna ek olarak Bitcoin’in “bir dolandırıcılık gibi göründüğünü” ve “Dolar ile rekabet eden başka bir para birimi” olduğunu söyleyen eski başkan Donald Trump da büyük ölçüde benzer bir yaklaşım benimsiyordu.

Kripto Para, Dolar ve Ulusal Güvenlik

ABD Başkanı Joe Biden, 2021 yılının başından bu yana kripto para ile ilgili suçlara son derece ciddi bir şekilde yaklaşıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda düzenlenen Colonial Pipeline ve JBS saldırıları da dahil olmak üzere yüksek profilli fidye yazılımı saldırılarının hemen ardından “fidye yazılımını” terörizmle benzer bir öncelik düzeyine çıkardığını ve “ulusal güvenliğe karşı bir tehdit” olarak gördüğünü duyurdu.

İlgili Haber:  Bitcoin İşlem Hacimleri Düşse de Borsalar Endişeli Görünmüyor

Başkan Biden ayrıca siber saldırılarla mücadele etmek ve kripto paradaki fidye ödemelerini takip etmek amacıyla bir “fidye yazılımı görev gücü” kurulması talimatı verdi.

Kötü niyetli aktörlerin bu teknolojiyi ne kadar etkin bir şekilde kullanabileceğini gösteren çok sayıda kanıt göz önüne alındığında; ABD’deki kripto para ve ulusal güvenlik konusundaki endişeler haklı görünüyor.

Bu yılın başlarında Hamas, İsrail ile devam eden çatışmasının ortasında Bitcoin bağışlarında önemli bir artış olduğunu duyurdu. Öte yandan bir neo-Nazi web sitesinin kurucusu olan Andrew Anglin’in de Ocak 2017’den bu yana neredeyse 5 milyon Dolar değerinde Bitcoin bağışı aldığı tespit edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend