17 Ağustos 2022, Çarşamba
21.9 C
İstanbul

Hindistan Merkez Bankası, Bitcoin ve Kripto Paraları Yasaklamayı Planlıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan Merkez Bankası (RBI), “ülke ekonomisini korumak” için Bitcoin ve kripto paraların yasaklanması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Hindistan Merkez Bankası (RBI), “ülke ekonomisini korumak” için Bitcoin ve kripto paraların yasaklanması gerektiği konusunda ısrar ediyor.
  • RBI, kripto para piyasasının ülkenin makro ekonomisinde ciddi bir istikrarsızlığa neden olabileceğini dile getiriyor.

Hindistan’daki yetkililer kripto para endüstrisiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda hâlâ net karar vermiş değil.

Binance indirim kodu

Hindistan Merkez Bankasının Bitcoin Planları

Hindistan Merkez Bankası, Bitcoin ve kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini savunuyor. RBI, kripto para stratejisi konusunda Çin’in yolunu takip etmeyi planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Economic Times’ın haberine göre RBI, “ülke ekonomisine yönelik büyük endişeleri” öne sürerek 592. yönetim kurulu toplantısında kripto paraların “tamamen” yasaklanması gerektiğini açıkça belirtti.

Hindistan Merkez Bankası, kripto para piyasasının ülkenin makro ekonomisinde ciddi bir istikrarsızlığa neden olabileceğini dile getirdi. Yetkililer, bu endişelerin net çözümünün ise kapsamlı bir yasaklama kararından geçtiğini vurguladı.

RBI ve Kripto Para

Bu, RBI’nın kripto para endüstrisine karşı sert duruşunu dile getirdiği ilk açıklaması değil. Ekim ayında RBI yöneticisi Shaktikanta Das, kripto para piyasasındaki düzenlenmemiş yapılar nedeniyle dünyadaki herhangi bir finansal sistemin ciddi bir tehdit görebileceğini belirtti.

Ayrıca RBI daha öncesinde Bitcoin ve kripto para piyasasını yaklaşık 2 yıl boyunca yasaklamayı başarmıştı; ancak bu karar, Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından bozuldu.

Hindistan’daki Yeni Kripto Para Yasası

Hindistan’daki yetkililer geçtiğimiz günlerde “2021 Kripto Para ve Resmi Dijital Para Birimi Yasa Düzenlemesi” başlıklı bir yasa taslağı önerisinde bulundu. Henüz taslak ile ilgili net bir karar alınmadı.

Öte yandan bundan yalnızca günler önce de Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Twitter hesabı hackerlar tarafından ele geçirilmiş ve Bitcoin’in Hindistan’da resmi para birimi olarak kabul edildiğine dair yanıltıcı tweetler atılmıştı.

İlgili Haber:  Kripto Para Borsası BitMex'in Ortaklarından Biri Tutuklandı, Diğerleri Aranıyor

Hindistan kripto para endüstrisi bir süre daha hareketli olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar