8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Hindistan Merkez Bankası Dijital Rupi’yi Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan hükümeti Salı günü kripto para gelirlerini vergilendirme planlarını duyurmuştu. Böylece Hindistan kripto paraları yasallaştırma ve düzenlemeye doğru hızla hareket eden en son büyük ülke haline geldi.

Binance indirim kodu

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Salı günü yaptığı açıklamada, ülkenin Hindistan merkez bankası tarafından kontrol edilecek blok zinciri tabanlı kendi para birimi dijital rupi’yi Nisan 2023’ten önce piyasaya süreceğini söyledi. Bakan konuyla ilgili daha fazla ayrıntı vermedi.

Binance indirim kodu

Sitharaman’ın hem vergilendirme hem de CBDC duyurusu, Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi nezdinde aylardır tartışılan kripto paralarla ilgili bir takım soru işaretlerini giderdi. Kasım ayı gibi yakın bir tarihte, Başbakan Narendra Modi kripto para birimlerini eleştirmiş ve devlet tarafından kontrol edilmeyen dijital paraların tamamen yasaklanması gerektiğini belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para ve NFT ticaretinden elde edilen gelire yüzde 30 sabit vergi uygulayacağını beyan eden Hindistan; ABD ve Almanya gibi vatandaşlarına dijital paraların ticaretine yeşil ışık yakmış diğer ülkeler kervanına katılmış oldu. Ayrıca, kendi dijital parasını deneyen birkaç ülkeden biri olarak Çin ile yarışacak.

2021’de Hindistan’ın en büyük kripto para ticaret platformu Mumbai merkezli WazirX, 43 milyar dolarlık kripto para ticareti ile 10 milyon kullanıcıya ulaştı.

Maliye bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, “bu işlemlerin büyüklüğü ve sıklığının Hindistan hükümetinin vergi toplamaya başlamasını zorunlu kıldığını” söyledi.

Bakan, “Sanal dijital varlıklarda yapılan işlemlerde olağanüstü bir artış yaşanıyor” dedi.

Hindistan’da, özellikle de gençler arasında kripto ticareti oldukça yaygın. Geçen yıl birkaç kamuya açık konuşmada kripto paraların kara para aklamayı ve terörizmin finansmanını kolaylaştırabileceği konusunda uyaran Modi de dahil olmak üzere üst düzey yetkililer içinse kripto paralar artan bir endişe konusu oldu.

İlgili Haber:  Trump'ın Dolar Stratejisi Bitcoin'i Nasıl Etkiler?

Kasım ayında Hindistan hükümeti, Hint vatandaşlarının kripto para ticareti yapmasını yasaklayacak bir yasa tasarısı yayınlamış ve bu da kripto para fiyatlarında keskin bir düşüşe neden olmuştu.

Kendisini sık sık teknoloji konusunda bilgili bir yönetim olarak tanımlayan Modi hükümeti, kripto paralar konusundaki karışık görüşlerine rağmen, kağıt paraları tamamen ortadan kaldırmaya ve blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya ilgi duyduklarını da ifade etti.

2016 yılında, Hindistan hükümeti yolsuzlukla mücadele etmek için dolaşımdaki kağıt paraların çoğunu kaldırmıştı, ancak bu hareket ekonomide yaygın bir kargaşaya ve bir telaşa yol açmıştı. O zamandan beri Modi hükümeti, yakından denetlenebilecek kendi dijital para birimini piyasaya sürmeyi düşünürken dijital ödemeleri hep teşvik etti. Hindistan Merkez Bankası’nın kıdemli bir yetkilisi, geçen yıl Hindistan’ın halka açık ve takibi zor kripto paraların popülaritesini ortadan kaldırmak için rupinin dijital bir versiyonunu geliştirmesi gerektiğini söylemişti.

Salı günü yaptığı duyuruda Hindistan maliye bakanı, dijital rupinin Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılıp kontrol edileceğini ve bunun da onu bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paralardan temelde farklı kılacağını söyledi. Bakan, “Merkez bankası dijital para biriminin tanıtımı dijital ekonomiye büyük bir destek verecek. Dijital para birimi ayrıca daha ucuz ve daha verimli bir para birimi yönetim sistemi olacak” dedi.

Hindistan’ın en büyük kripto para borsası WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, Salı günü yapılan hükümet duyurularının Hindistan’ı “nihayetinde kripto sektörünü meşrulaştırma yoluna koyduğunu” söyledi. “Özellikle dijital rupinin geliştirilmesi, blok zinciri teknolojisini meşrulaştıracak ve Hindistan’ın kripto ekosistemine çok ihtiyaç duyulan tanınmayı sağlayacaktır” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar