Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Karşıtı Duruşunu Yineledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, bankanın yakın zaman önce 2018 yasağının iptali ile ilgili yaptığı açıklamaların genel bir politika değişikliği olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2018 yılında getirilen kripto yasağının artık geçerli olmadığını geçtiğimiz günlerde hatırlatmıştı.
  • RBI Başkanı Shaktikanta Das, söz konusu açıklamanın bankanın genel kripto duruşundaki bir değişiklik olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Das, bugün yaptığı açıklamalarda, bankanın kripto para karşıtı duruşunun devam ettiğini yineledi.

blank

Hindistan’daki Kripto Mücadelesi

Bloomberg tarafından bildirilen habere göre, RBI Başkanı Shaktikanta Das, online bir toplantıda “RBI’nin kripto para ile ilgili duruşunda bir değişiklik yok. Hâlâ daha kripto para piyasası ile ilgili büyük endişelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada RBI, bankaların kripto para ticareti yapan kuruluşlar ile çalışabileceğini hatırlatmıştı.

Ancak Hint kripto yöneticilerine göre, bu açıklama yeterli etkiyi yaratmadı. 2018’de RBI tarafından getirilen kripto para yasağı, Mart 2020’de Yüksek Mahkeme kararıyla iptal edilmiş olsa da ülkede faaliyet gösteren bankalar, kripto para şirketleri ile çalışma konusunda isteksiz davranmaya devam etti.

“Hindistan Merkez Bankası, Bankalara Baskı Yapıyor”

Hindistan’daki kripto ticaret platformlarından SuperStox’un kurucusu Zakhil Suresh konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Birden fazla banka yöneticisi, RBI yüzünden değil; dahili uyumluluk politikaları ışığında kripto paraya izin vermedikleri için kripto şirketleri ile çalışmadıklarını bana ilettiler.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz Cuma günü ise Hindistan’daki birkaç borsa, RBI’nin gayri resmi olarak bankalara baskı yaptığını ve bankaların da bu nedenle kripto sektöründen uzak durduğunu iddia etti. Borsalar, bu iddiaları Yüksek Mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi.

RBI ise kripto para sektörünü, finansal istikrarsızlığa neden olduğu ve kara para aklama faaliyetlerini kolaylaştırdığı için uzun süredir eleştirmeye ve karşıt bir duruş sergilemeye devam ediyor.

Son yaptığı açıklamalarda RBI Başkanı Das, kripto konusundaki bu endişelerini Hindistan hükümetine bizzat ilettiğini belirtti.

Hindistan hükümetinin, Hindistan’daki parlamento döneminin son günü olan 8 Nisan’a kadar bir kripto yasa tasarısı önermesi planlanıyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Tasarı, büyük olasılıkla önümüzdeki ay parlamentoya sunulmuş olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend