27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Karşıtı Duruşunu Yineledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, bankanın yakın zaman önce 2018 yasağının iptali ile ilgili yaptığı açıklamaların genel bir politika değişikliği olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Hindistan Merkez Bankası (RBI), 2018 yılında getirilen kripto yasağının artık geçerli olmadığını geçtiğimiz günlerde hatırlatmıştı.
  • RBI Başkanı Shaktikanta Das, söz konusu açıklamanın bankanın genel kripto duruşundaki bir değişiklik olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Das, bugün yaptığı açıklamalarda, bankanın kripto para karşıtı duruşunun devam ettiğini yineledi.

Binance indirim kodu

Hindistan’daki Kripto Mücadelesi

Bloomberg tarafından bildirilen habere göre, RBI Başkanı Shaktikanta Das, online bir toplantıda “RBI’nin kripto para ile ilgili duruşunda bir değişiklik yok. Hâlâ daha kripto para piyasası ile ilgili büyük endişelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada RBI, bankaların kripto para ticareti yapan kuruluşlar ile çalışabileceğini hatırlatmıştı.

Ancak Hint kripto yöneticilerine göre, bu açıklama yeterli etkiyi yaratmadı. 2018’de RBI tarafından getirilen kripto para yasağı, Mart 2020’de Yüksek Mahkeme kararıyla iptal edilmiş olsa da ülkede faaliyet gösteren bankalar, kripto para şirketleri ile çalışma konusunda isteksiz davranmaya devam etti.

“Hindistan Merkez Bankası, Bankalara Baskı Yapıyor”

Hindistan’daki kripto ticaret platformlarından SuperStox’un kurucusu Zakhil Suresh konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Birden fazla banka yöneticisi, RBI yüzünden değil; dahili uyumluluk politikaları ışığında kripto paraya izin vermedikleri için kripto şirketleri ile çalışmadıklarını bana ilettiler.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz Cuma günü ise Hindistan’daki birkaç borsa, RBI’nin gayri resmi olarak bankalara baskı yaptığını ve bankaların da bu nedenle kripto sektöründen uzak durduğunu iddia etti. Borsalar, bu iddiaları Yüksek Mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi.

RBI ise kripto para sektörünü, finansal istikrarsızlığa neden olduğu ve kara para aklama faaliyetlerini kolaylaştırdığı için uzun süredir eleştirmeye ve karşıt bir duruş sergilemeye devam ediyor.

İlgili Haber:  Vitalik Buterin'in Bağışladığı Shiba Inu (SHIB) Coinlerinin Akıbeti Belli Oldu!

Son yaptığı açıklamalarda RBI Başkanı Das, kripto konusundaki bu endişelerini Hindistan hükümetine bizzat ilettiğini belirtti.

Hindistan hükümetinin, Hindistan’daki parlamento döneminin son günü olan 8 Nisan’a kadar bir kripto yasa tasarısı önermesi planlanıyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Tasarı, büyük olasılıkla önümüzdeki ay parlamentoya sunulmuş olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar