27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Hindistan Merkez Bankası, Kripto Yasağı ile İlgili Açıklama Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto yasakları ile ilgili açıklamalarda bulundu. RBI, bankaların kripto şirketleriyle çalışmasını kısıtlayan eski bir genelgenin artık geçersiz olduğunu hatırlattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların kripto şirketleri ile çalışmasını kısıtlayan eski bir genelgenin artık geçersiz olduğunu hatırlattı.
  • Hindistan’daki kripto para sektörünün önde gelen isimleri ise, bu açıklamaların, kripto şirketleri ile çalışma konusunda bankaları cesaretlendireceği pek fikrine katılmıyor.

Hindistan Merkez Bankası, bankaların kripto para şirketleri ile çalışmasını yasaklayan 2018’de çıkarılmış genelgenin artık geçerli olmadığını hatırlattı. Hindistan Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz yıl söz konusu yasak kararını kaldırdı ve genelgeyi geçersiz kıldı.

Binance indirim kodu

Bankalar ve Kripto Şirketleri Birlikte Çalışabilir

Nisan 2018’de çıkarılan genelgede, Hindistan Merkez Bankası, bankaların “kripto parayla uğraşan herhangi bir şahıs veya ticari kuruluş ile çalışamayacağını” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hindistan Yüksek Mahkemesi ise geçtiğimiz Mart ayında, merkez bankasının genelgesinin hiçbir ağırlık taşımadığını ve bankaların isterlerse kripto şirketleriyle işlem yapabileceğini duyurdu. Ancak bu karara rağmen, Hindistan’daki büyük bankalar kripto borsaları ile çalışmama stratejilerini sürdürdü.

Geçtiğimiz günlerde ise Hint kripto borsaları, RBI’nın gayri resmi olarak bankalara baskı yaptığını ve kendileriyle çalışmalarını engellediğini dile getirdi. Kripto borsalarının yöneticleri yaptıkları açıklamada, bu durumu ve RBI’yi, Yüksek Mahkemeye taşıyacaklarını söyledi

Son olarak ise RBI, kripto para borsalarının taleplerini karşıladı. RBI Genel Müdürü Shrimohan Yadav konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “2018 yılında yürürlüğe alınan genelge, Yüksek Mahkemenin iptal etmesi nedeniyle artık geçerli değil.” dedi.

Hintli kripto istihbarat firması CREBACO’nun CEO’su Sidharth Sogani ise bu açıklamanın oldukça gecikmiş bir duyuru ve bir “formalite” olduğunu söyledi. Sogani, bu açıklamaları yaparak RBI’nin, olası bir dava sürecinden kurtulmayı amaçladığının altını çizdi.

İlgili Haber:  Türkiye Kripto Para Ödemelerini Yasaklarken Bitcoin Düşüyor

Hindistan’daki Bankalar, Kripto Sektörüne Yönelik İsteksiz Görünüyor

Öte yandan RBI duyurusunun, bankaları kripto para şirketleri ile çalışma konusunda cesaretlendireceğine dair şu anlık hiçbir gösterge yok. Kripto ticaret simülatörü SuperStox’un kurucusu Zakhil Suresh konu ile ilgili verdiği demeçte, “Birden fazla banka yöneticisi bana kendi iç uyum politikaları ışığında kriptoya izin vermediklerini söyledi: RBI yüzünden değil.” dedi.

Sogani ise küçük bankaların, kripto müşterileri ile çalışmasını bekliyor. Konu ile ilgili Sogani, “Hiç yoktan iyidir. Ancak küçük bankalar, genellikle kripto borsalarının ihtiyaç duyduğu karmaşık API’leri sunmazlar.” diye ekledi.

Son olarak, hiçbir büyük banka kripto şirketleriyle çalışmazsa, Hindistan’daki kripto borsaları çamura saplanıp kalabilir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar