Hindistan Merkez Bankası, Kripto Yasağı ile İlgili Açıklama Yaptı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto yasakları ile ilgili açıklamalarda bulundu. RBI, bankaların kripto şirketleriyle çalışmasını kısıtlayan eski bir genelgenin artık geçersiz olduğunu hatırlattı.

blank

Haberin Özeti

  • Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların kripto şirketleri ile çalışmasını kısıtlayan eski bir genelgenin artık geçersiz olduğunu hatırlattı.
  • Hindistan’daki kripto para sektörünün önde gelen isimleri ise, bu açıklamaların, kripto şirketleri ile çalışma konusunda bankaları cesaretlendireceği pek fikrine katılmıyor.

Hindistan Merkez Bankası, bankaların kripto para şirketleri ile çalışmasını yasaklayan 2018’de çıkarılmış genelgenin artık geçerli olmadığını hatırlattı. Hindistan Yüksek Mahkemesi, geçtiğimiz yıl söz konusu yasak kararını kaldırdı ve genelgeyi geçersiz kıldı.

blank

Bankalar ve Kripto Şirketleri Birlikte Çalışabilir

Nisan 2018’de çıkarılan genelgede, Hindistan Merkez Bankası, bankaların “kripto parayla uğraşan herhangi bir şahıs veya ticari kuruluş ile çalışamayacağını” belirtti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi ise geçtiğimiz Mart ayında, merkez bankasının genelgesinin hiçbir ağırlık taşımadığını ve bankaların isterlerse kripto şirketleriyle işlem yapabileceğini duyurdu. Ancak bu karara rağmen, Hindistan’daki büyük bankalar kripto borsaları ile çalışmama stratejilerini sürdürdü.

Geçtiğimiz günlerde ise Hint kripto borsaları, RBI’nın gayri resmi olarak bankalara baskı yaptığını ve kendileriyle çalışmalarını engellediğini dile getirdi. Kripto borsalarının yöneticleri yaptıkları açıklamada, bu durumu ve RBI’yi, Yüksek Mahkemeye taşıyacaklarını söyledi

Son olarak ise RBI, kripto para borsalarının taleplerini karşıladı. RBI Genel Müdürü Shrimohan Yadav konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “2018 yılında yürürlüğe alınan genelge, Yüksek Mahkemenin iptal etmesi nedeniyle artık geçerli değil.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Hintli kripto istihbarat firması CREBACO’nun CEO’su Sidharth Sogani ise bu açıklamanın oldukça gecikmiş bir duyuru ve bir “formalite” olduğunu söyledi. Sogani, bu açıklamaları yaparak RBI’nin, olası bir dava sürecinden kurtulmayı amaçladığının altını çizdi.

Hindistan’daki Bankalar, Kripto Sektörüne Yönelik İsteksiz Görünüyor

Öte yandan RBI duyurusunun, bankaları kripto para şirketleri ile çalışma konusunda cesaretlendireceğine dair şu anlık hiçbir gösterge yok. Kripto ticaret simülatörü SuperStox’un kurucusu Zakhil Suresh konu ile ilgili verdiği demeçte, “Birden fazla banka yöneticisi bana kendi iç uyum politikaları ışığında kriptoya izin vermediklerini söyledi: RBI yüzünden değil.” dedi.

Sogani ise küçük bankaların, kripto müşterileri ile çalışmasını bekliyor. Konu ile ilgili Sogani, “Hiç yoktan iyidir. Ancak küçük bankalar, genellikle kripto borsalarının ihtiyaç duyduğu karmaşık API’leri sunmazlar.” diye ekledi.

Son olarak, hiçbir büyük banka kripto şirketleriyle çalışmazsa, Hindistan’daki kripto borsaları çamura saplanıp kalabilir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend