15 Ağustos 2022, Pazartesi
23.6 C
İstanbul

Hindistan’daki Kripto Para Yatırımları Bir Yılda %19.900 Oranında Rekor Bir Artış Kaydetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan’daki kripto para yatırımları bir yılda 200 milyon Dolardan 40 milyar Dolara yükseldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapora göre, Hintliler kripto para için adeta çıldırıyor.
  • Ancak ülkedeki düzenleyici belirsizlik kripto para tutkunlarının amaçlarını baltalıyor.

Blockchain veri firması Chainalysis’in raporuna göre, Hindistan’daki kripto para yatırımları bir yılda %19.900 oranında rekor bir artış kaydetti. Hintliler, geçtiğimiz yıl 200 milyon Dolarlık kripto para yatırımı yaparken; bu rakam bir yılda 40 milyar Dolara kadar yükseldi.

Binance indirim kodu

Hindistan’daki Kripto Yasaklarına Rağmen Yatırımlar Artmaya Devam Ediyor

Ülkenin merkez bankası sürekli olarak kripto para ile ilgili yasaklama tehdidinde bulunsa da Hintliler kripto para alanına yoğun ilgi göstermeye devam ediyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI), Nisan 2018’de yerel finans kurumlarının kripto şirketlerine hizmet vermesini yasaklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçen ay RBI, bankalara kripto şirketleriyle çalışmalarını yasaklayan 2018 genelgesini görmezden gelebileceklerini söyleyerek bir geri adım atmış olsa da; Hindistan’ın sonraki adımlarına ilişkin belirsizlik hâlen devam ediyor.

Chainalysis’in verilerine göre Hindistan’da kripto para yatırımları ile en çok ilgilenen kitle 18 – 35 yaş arasındaki genç kesim olarak öne çıkıyor.

“Kripto Paraya Yatırım Yapmak Altın’dan Daha Kolay”

Ülkedeki yerel borsa ZebPay’in kurucu ortağı Sandeep Goenka, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Süreç çok basit olduğu için gençler kriptoya yatırım yapmayı altından çok daha kolay buluyorlar. Online olursun, kripto para satın alabilirsin ve altın yatırımının aksine bunu doğrulamak zorunda değilsin.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Bitcoin yatırımlarından elde edilen kâr söz konusu olduğunda Hindistan diğer büyük pazarların gerisinde kalıyor. Ülke 241 milyon Dolarlık kâr seviyesi ile ilk küresel ölçekte 18. sırada yer alıyor.

Bu sıralamada ABD 4.1 milyar Dolar kripto para kârı ile listenin başında yer alıyor. Onu, Çin (1.1 milyar Dolar), Japonya (900 milyon Dolar), İngiltere (800 milyon Dolar) ve Rusya (600 milyon Dolar) takip ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar