12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Hindistan’ın Dijital Para Birimi Hazırlıkları Kripto Paraları Tehdit Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Hindistan’da kripto paraların geleceği, Hindistan devletinin uzun zamandır beklenen kanun tasarısının hayata geçmesiyle, bir kez daha tehlikeye girebilir ve 1.4 milyar nüfuslu ülkede dijital para birimleri yasaklanabilir.

Binance indirim kodu

Hindistan başbakanı Narendra Modi, her fırsatta ülkesi için teknoloji ve inovasyonun önemini vurgulayan konuşmalar yapıyor. Hindistan ayrıca 2016 yılında gerçekleştirdiği bir dizi yenilikle beraber, dijital ödemeler konusunda önde gelen ülkeler arasında girmişti.

Binance indirim kodu

Şimdi ise Hindistan benzer bir etkiyi ilk merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürerek gerçekleştirmek istiyor. Fakat bu işlemler sırasında, kendi dijital para birimlerine rakip olabilecek diğer coinler tehdit altına girebilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hindistan devletinin bu senenin başlarında yaptığı açıklamada, parlamentoya getirilecek bir yasa tasarısıyla beraber tüm özel kripto paraların yasaklanabileceğini açıklamıştı. İstisna olarak ise kripto paralar ve bunların kullanımlarına ait olan teknolojiler gösterilmişti.

Tamamen bir yasaklamanın, Hindistan’ı dijital para birimleri açısından en sert tedbirleri alan ülkelerden biri haline getireceği düşünülüyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir rapora göre Hindistan, kripto para sahibi olan herkesin paralarını nakite çevirmesini istiyor ya da bu kişiler adli suçlamalar ile karşı karşıya kalabilir.

Son zamanlarda ise, yetkililerden gelen uzlaşmacı açıklamalar, Hindistan’ın kripto paralar konusunda daha yumuşak bir tavır sergileyebileceğini gösteriyor. Ancak mevcut olan belirsizlik, zaten birkaç senedir zor durumda olan Hindistan’ın kripto girişimcileri ve yatırımcılarını kara kara düşündürüyor.

2018 yılında Hindistan Rezerv Bankası, finansala kurumların kripto paralar ile ilgilenen kişilerle anlaşmalar yapmasını engellemişti. 2019 yılında ise bir devlet komitesi kripto paraların tamamen yasaklanmasını önermişti.

Son Zamanlarda Normalleşme Adımları Atılmıştı

Ancak yüksek mahkemenin Hindistan Rezerv Bankası’nın uygulamasını hukuksuz saymasıyla birlikte bankalar kripto para dünyasıyla iş yapmaya başladı ve sektörün normalleşmesi adına da ilk adım atılmış oldu.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı 18.000 Dolara Ulaştı Ancak Yeni Yükselişten Önce Tekrar Bir Geri Çekilme Bekleniyor

Kripto para savunucuları, dijital para birimlerinin, Hindistan’daki milyonlarca insanın online olarak yeni finansal hizmetleri kullanmasıyla birlikte, büyük bir potansiyeli olduğunu ifade ediyor. Ayrıca sektör küresel alandan da dikkat çekmeye başladı. Hindistan’ın WazirX kripto para borsası, dünyanın ticaret hacmi bakımından en büyük borsası olan Binance tarafından 2019’da satın alındı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar