Hinman, Ethereum ve SEC ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto endüstrisi, SEC’i menkul kıymetler düzenlemeleriyle ilgili açık rehberlik eksikliği konusunda sık sık eleştiriyor. Bu, William Hinman mirasının bir parçası.

blank

Haberin Özeti

  • William Hinman, SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün direktörüdür.
  • Hinman, kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kabul edilmemesi için “yeterince merkezi olmayan” bir yapıya sahip olması gerektiğini söyledi.
  • Hinman, yıl sonundan önce SEC’den ayrılıyor.

Ajansın bugün yaptığı açıklamaya göre, kripto para sektörünün en etkili isimlerinden William H. Hinman, yıl sonuna kadar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan ayrılmaya hazırlanıyor.

blank

Hinman, Mayıs 2017’de SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün direktörlüğünü üstlendi.

Dijital varlıklar endüstrisi için Hinman’ın mirası ise kripto para birimlerinin menkul kıymetler oluşturup oluşturmadığını belirlemek adına kripto şirketlerinin kullanabileceği çerçeveyi belirlemek olarak hatırlanacaktır. Ancak birçoğu, SEC’i düzenleyici açıklıktan yoksun olduğu için eleştirmeye devam ediyor.

Menkul Kıymetler Neden Önemlidir?

Menkul kıymetler yatırım sözleşmeleridir ve bunları satan herkesin önce SEC’e kaydolması gerekir. Bürokrasiyi aşmak için, birçok kripto para birimi şirketi, token satışlarının menkul kıymet satışı oluşturmadığını iddia etmiştir. Ancak bu satışların çoğu SEC tarafından durdurulmuştur.

Hinman, bu konuda kripto şirketlerine yardımcı olmak adına Stratejik İnovasyon ve Finansal Teknoloji Merkezi’ni kurdu. SEC ise bugün yaptığı açıklamada söz konusu merkezin, “piyasa katılımcılarına, bir dijital varlığın federal menkul kıymetler yasalarına tabi olup olmadığını” analiz ederken yardımcı olduğunu belirtti.

Hinman ayrıca, SEC’in gazabından kaçınmak adına kripto para şirketlerinin ademi merkeziyetçi hale getirilmesi gereken dereceye atıfta bulunan “yeterince merkezi olmayan” ifadesinin dönüşünü de popüler hale getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

SEC, Eleştiri Almaya Devam Ediyor

2018’de Ethereum ve menkul kıymetler düzenlemesi hakkında yaptığı bir konuşmada Hinman, yeterince merkezi olmayan bir ağın, “alıcıların temel yönetimsel veya girişimcilik çabalarını gerçekleştirmesi adına bir kişi veya gruptan faaliyet beklemediği bir ağ” olduğunu söylemişti.

Hinman’a göre, bu değerlendirme tablosu kullanılarak Ethereum’un bir güvenlik gibi görünmediği söylenebilir.

SEC, söz konusu yaklaşımı ile ilgili çeşitli eleştiriler aldı; ancak karşıtlarının, çoğu zaman SEC aleyhinde açtığı davalarda da iddialar bir hayli belirsiz kaldı.

Merkezi olmayan borç verme protokolü Aave’nin kurucusu Stani Kulechov Temmuz ayında Decrypt’e şunları söyledi: “Şu anda merkezi olmayan finans için bir çerçeve olmadığı için bunu değerlendirmek zor. Ancak sanırım tüm protokollerin, yeterince merkezden dağıtılmamışlarsa bazı düzenlemelerin geçerli olabileceğini dikkate alması gerekiyor. Zor olan ise “yeterince” ifadesi ile belirtilen kısımdır.”

Ancak bu artık Hinman için bir meydan okuma değil, çünkü yakında ayrılıyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Pantera CEO’sundan Bitcoin İçin “Alım Fırsatı” Açıklaması

Pantera CEO’su Dan Morehead’e göre “şu anda Bitcoin satın almak için iyi bir zaman olabilir”. Bununla birlikte ABD’li senatör...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend