29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Hinman, Ethereum ve SEC ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto endüstrisi, SEC’i menkul kıymetler düzenlemeleriyle ilgili açık rehberlik eksikliği konusunda sık sık eleştiriyor. Bu, William Hinman mirasının bir parçası.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • William Hinman, SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün direktörüdür.
  • Hinman, kripto para birimlerinin menkul kıymet olarak kabul edilmemesi için “yeterince merkezi olmayan” bir yapıya sahip olması gerektiğini söyledi.
  • Hinman, yıl sonundan önce SEC’den ayrılıyor.

Ajansın bugün yaptığı açıklamaya göre, kripto para sektörünün en etkili isimlerinden William H. Hinman, yıl sonuna kadar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan ayrılmaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Hinman, Mayıs 2017’de SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü’nün direktörlüğünü üstlendi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dijital varlıklar endüstrisi için Hinman’ın mirası ise kripto para birimlerinin menkul kıymetler oluşturup oluşturmadığını belirlemek adına kripto şirketlerinin kullanabileceği çerçeveyi belirlemek olarak hatırlanacaktır. Ancak birçoğu, SEC’i düzenleyici açıklıktan yoksun olduğu için eleştirmeye devam ediyor.

Menkul Kıymetler Neden Önemlidir?

Menkul kıymetler yatırım sözleşmeleridir ve bunları satan herkesin önce SEC’e kaydolması gerekir. Bürokrasiyi aşmak için, birçok kripto para birimi şirketi, token satışlarının menkul kıymet satışı oluşturmadığını iddia etmiştir. Ancak bu satışların çoğu SEC tarafından durdurulmuştur.

Hinman, bu konuda kripto şirketlerine yardımcı olmak adına Stratejik İnovasyon ve Finansal Teknoloji Merkezi’ni kurdu. SEC ise bugün yaptığı açıklamada söz konusu merkezin, “piyasa katılımcılarına, bir dijital varlığın federal menkul kıymetler yasalarına tabi olup olmadığını” analiz ederken yardımcı olduğunu belirtti.

Hinman ayrıca, SEC’in gazabından kaçınmak adına kripto para şirketlerinin ademi merkeziyetçi hale getirilmesi gereken dereceye atıfta bulunan “yeterince merkezi olmayan” ifadesinin dönüşünü de popüler hale getirdi.

SEC, Eleştiri Almaya Devam Ediyor

2018’de Ethereum ve menkul kıymetler düzenlemesi hakkında yaptığı bir konuşmada Hinman, yeterince merkezi olmayan bir ağın, “alıcıların temel yönetimsel veya girişimcilik çabalarını gerçekleştirmesi adına bir kişi veya gruptan faaliyet beklemediği bir ağ” olduğunu söylemişti.

İlgili Haber:  Harvest Finance, 34 Milyon Doları Geri Alabilmek İçin 1 Milyon Dolarlık Ödül Teklif Etti

Hinman’a göre, bu değerlendirme tablosu kullanılarak Ethereum’un bir güvenlik gibi görünmediği söylenebilir.

SEC, söz konusu yaklaşımı ile ilgili çeşitli eleştiriler aldı; ancak karşıtlarının, çoğu zaman SEC aleyhinde açtığı davalarda da iddialar bir hayli belirsiz kaldı.

Merkezi olmayan borç verme protokolü Aave’nin kurucusu Stani Kulechov Temmuz ayında Decrypt’e şunları söyledi: “Şu anda merkezi olmayan finans için bir çerçeve olmadığı için bunu değerlendirmek zor. Ancak sanırım tüm protokollerin, yeterince merkezden dağıtılmamışlarsa bazı düzenlemelerin geçerli olabileceğini dikkate alması gerekiyor. Zor olan ise “yeterince” ifadesi ile belirtilen kısımdır.”

Ancak bu artık Hinman için bir meydan okuma değil, çünkü yakında ayrılıyor.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar