Hint kınası (Mehndi) ve normal kına aslında hemen hemen aynı şeyi ifade eder. Her ikisi de cildi, elbiseleri, saçları boyamak için kullanılan boyalardır. Hint kınası Mehndi olarak bilinir ve kökeni Hindistan‘dır, normal kına ise Henna olarak bilinir ve kökeni Arabistan‘dır.

Hint Kınası ile Normal Kına Arasındaki Fark

Hem Hint kınası hem de normal kına aynı bitkilerden elde edilir ve aynı şekilde işlenir. Tek farkı aslında farklı kültürlerde kullanılan farklı kelimelere sahip oluşlarıdır. Kına kelimesinin bilimsel bir kökeni vardır ve henna ağacından türetilmiştir. Hint kınası yani Mehndi ise daha çok Hint kültürüne ait aynı boyanın farklı isimlendirilmiş şeklidir.

Kına henna ağacından elde edilen geçici bir boyadır. Kına Arapça “hinna” kelimesinden gelir. Bronz çağdan beri kullanıldığına inanılır. Öncesinde tıbbi amaçla da kullanılmıştır.

Mehndi ya da Hint kınası ise Hint veya Urdu kültüründeki kınayı ifade için kullanılır. Sanksritçe “mendhikā” kelimesinden türetilmiştir. Tırnak, el ve saçları boyamak için kullanılan kına ile aynıdır. Hint kınası Hindistan’da evlilik merasimlerinde kullanılır. Düğünden bir ya da iki gün önce gelinin ellerine sürülür.

Hem Hint kınası hem normal kına aynı zamanda bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde saçlar için doğal ferahlatıcı olarak kullanılır.

Facebook Yorumları

1 YORUM

Bir Cevap Yazın