11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Twitter CEO’su Jack Dorsey Ekim 2021’de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa bir süre sonra bunu göreceğimizi söylemişti. Hiperenflasyonun önce ABD, daha sonra da tüm dünyada olacağına vurgu yapmıştı.

Dorsey’in bu tweeti, Twitter’daki CEO’luk görevini bırakıp Block’ta tam zamanlı kripto para projelerine başlamadan kısa bir süre önce yazılmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Jack Dorsey’in öngörüsünde haklı olup olmadığını zaman gösterecek ancak ekonomik göstergeler onu doğruluyor gibi.

Hiperenflasyon, ekonomideki hızlı, aşırı ve kontrol dışı genel fiyat artışlarını tanımlayan bir terim olarak kullanılıyor.

Dorsey’in bu tweetinden çok kısa bir süre sonra Türkiye’de de ekonomik alanda çok ciddi değişiklikler olmuş, dolar inanılmaz bir artış yaşamış ve market fiyatları almış başını gitmişti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Aralık’ta enflasyon oranı %36’lara kadar çıkmıştı. Yani Türkiye geçen senenin sonlarında Dorsey’in bahsettiği hiperenflasyonu yaşamaya başlamıştı. Bu durum halen devam ediyor gözüküyor.

Diğer ülkelerde de enflasyon rakamları artış trendinde. Fed geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’de enflasyon oranın Aralık ayında %7 olduğu belirtti. Bu ABD için rekor denilebilecek bir oran. Kıyaslama açısından 2020’de bu rakam %1.2 idi.

Benzer şekilde bugün yayınlanan bir raporda İsveç’in enflasyon oranının %4.9’a çıkarak son 29 yılın en yüksek seviyelerini gördüğü belirtildi.

Eurozone bölgesindeki enflasyon oranı %5’e çıkarken, Estonya ve Litvanya gibi Baltik ülkelerinde bu oran %12 ve %10 civarlarında seyrediyor.

Jack Dorsey’in Twitter CEO’luğundan ayrılıp Block adlı şirketinde tamamen kripto para projelerine yönelmesi bu “hiperenflasyon” öngörüsünün bir neticesi olabilir gibi gözüküyor.

Tüm dünya genelinde pandemi ve ekonomik gidişat insanları yeni yatırım araçlarına yönlendirdi. Bunların başında da enflasyona karşı altın gibi bir koruma kalkanı görevi gören Bitcoin geliyor.

2022 çok büyük bir yıl olacak. Ekonomi anlamında büyük çalkantılara gebe bir yıl gibi duruyor.

Bitcoin’e yönelenler kazançlı mı çıkacak, zararda mı olacak bunu zaman gösterecek.

Tesla ve diğer büyük kurumsal firmalarla, El Salvador gibi ülkelerin şimdiden Bitcoin limanına yanaşması Bitcoin’in uzun vadede enflasyona karşı en sağlam liman olacağının bir göstergesi gibi.

2022 yılı, hiperenflasyon neticesinde pek çok kurumsal firmanın, ülkenin, bankaların Bitcoin limanına yanaşacağı bir yıl olacak ve bu yüzden belki de küresel çapta çok ciddi değişim ve dönüşümler göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar