Hisse Senedi Piyasaları Durgunlaşırken, Kripto Paraların Ticaret Hacmi Patlıyor

Önemli Gelişmeler

Hisse senedi ve türevlerdeki hacimler, bireysel ve kurumsal yatırımcıların her geçen gün kripto varlıklara odaklanmasıyla birlikte alt üst olmuş durumda. Kripto para piyasalarındaki ticaret hacmi patlarken, hisse senedi piyasalarında tabiri caizse yaprak kıpırdamıyor.

blank

Yılın ilk çeyreğindeki hisse senedi alım satımındaki durgunluk, Reddit’teki WallStreetBets topluluğunun başlattığı GameStop ve AMC gibi hisselerdeki hareketlilikle bir nebze toparlanmıştı.

blank

Ancak borsalardan ve halka açık raporlardan elde edilen aylık veriler, geçen yılın büyük bölümünde hisse senedi alım satımındaki artışa katkı sağlayan küçük yatırımcıların dikkatlerini kripto para piyasalarına yönelttiğini gösteriyor.

Verilere göre, büyük kripto borsalarında alım satım hacmi 2021’in ilk çeyreğinde 1.7 trilyon dolara kadar yükseldi.

Büyük kripto para borsalarındaki aylık hacimler (milyar dolar cinsinden)
Büyük kripto para borsalarındaki aylık hacimler (milyar dolar cinsinden)

Ayrıca bazı kripto türevlerinin de hareketliliği ciddi oranda arttı. En popüler kripto paralara yatırım yapmak isteyen birçok kurumsal yatırımcının tercih ettiği bir araç olan CME’de Ethereum vadeli işlem hacmi, geçtiğimiz Salı günü neredeyse 6.500 kontrat rekoruna yükseldi. Bu rakam Nisan ayında 1000 kontrat civarındaydı. Kurumsal yatırımcıların vadeli işlemlere olan ilgili son 1 ayda neredeyse 6 katına çıktı.

CME'deki Ethereum vadeli işlemlerinde de patlama yaşandı.
CME’deki Ethereum vadeli işlemlerinde de patlama yaşandı.

Başlangıçta bir şaka olarak başlayan, herhangi bir kullanım alanı olmayan ve Elon Musk tarafından desteklenen Dogecoin’e olan talepte ise resmen patlama yaşandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Analistler Dogecoin’e son haftalarda duyulan ilginin sebebinin Elon Musk’ın 8 Mayıs’ta katılacağı SNL olduğunu belirtiyor. Bu programda Musk’ın Dogecoin ile ilgili bir skece yer vereceği ve neticesinde Doge fiyatının artacağı umuduyla pek çok yatırımcı bu kripto paraya yönelmiş durumda.

PancakeSwap ve BakeryToken dahil olmak üzere diğer koinlerin fiyatı da yükseldi, çünkü endüstri lideri bitcoin’den daha az bilinen altcoinlere olan ilgi hızla arttı.

Hisse senedi piyasalarında yaprak kıpırdamıyor

Kripto para coşkusunun tam aksine, ABD hisse senetlerinde ciro Mart’a göre %27 düştü ve hisse senedi opsiyonlarındaki hareketlilik %14 düşerek Ekim’den bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Avrupa’da da durum farklı değil. Deutsche Börse’de, Mart ayındaki 206 milyar avroluk nakit alım satım hacmi Nisan ayında 147 milyar avroya düştü. İsviçre borsasında ciro, Nisan ayı boyunca yüzde 20 düşüş yaşadı. Nisan ayının hisse senedi alım satım hacimleri Paskalya tatili nedeniyle de düşüş yaşamıştı.

Kurumsal ve devlet tahvil piyasası işlem seviyeleri de yavaşlamış durumda. Tahvil ve takas ticareti merkezi olan Tradeweb’in ortalama günlük hacmi, yatırımcıların enflasyonla ilgili endişeleri ve ABD faiz oranı artışlarıyla birlikte düşmüş durumda.

Analistler hisse senedi piyasalarındaki hareketliliğin kripto paralara kaydını söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend