Hisse Senetleri Yeni Covid-19 Aşısının Sevincini Yaşarken Bitcoin Fiyatı 17.000 Doları Geçti

Moderna’nın koronavirüs aşısının virüsü durdurmada %94’ten fazla etkili olduğunu açıklamasının ardından Bitcoin, yeni bir rekora doğru koşuyor.

Yeni hafta ile birlikte yatırımcılar, tüccarlar ve hemen hemen herkes için etrafta dolaşan pek çok iyi haber görülüyor: Bir COVID-19 aşısı kitlelerin kullanımı için hazır olduğuna dair işaretler gösteriyor ve piyasalar da bu nedenler son derece iyi hissediyor. Bitcoin ise bu olumlu havanın da etkisiyle yaklaşık 17.000 Dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu, öncü kripto para birimi için 2020’nin en yüksek seviyesini işaret ederken, geleneksel hisse senedi piyasalarında da pozitif anlamda patlama yaşanıyor.

Moderna Labs, Aşı Etkinliğinde Rakiplerini Geride Bıraktı

Birkaç saat önce Moderna Labs, şirketin 30.000 kişilik bir grup üzerinde test ettiği potansiyel bir koronavirüs aşısı için olumlu sonuçlar elde ettiğini açıkladı. Aşı, iki ana rakibinden daha iyi performans göstererek %94.5 oranında etkili olduğunu kanıtladı. Aşının rakipleri ise; %90’dan biraz daha fazla etkili olan Pfizer ve %92 etkili olduğu bildirilen Rusya’nın Sputnik V aşısı.

Bu haberin ardından hem Bitcoin hem de hisse senedi piyasaları yükselişe geçmiş görünüyor. Nasdaq gün boyunca %0.55 artışla 65 puan yükselerek 11.894,41 seviyesine çıkarken; Dow Jones %1.3 artışla 29.862,10 puana ulaştı. S&P 500 ise %0.83 artış yaşayarak 3.614,74 puana yükseldi.

Tahmin edebileceğiniz gibi Pfizer ve Moderna hisse senedi fiyatları da bugün itibariyle oldukça hareketlendir. Pfizer hisseleri bir günde 37.95 Dolardan 36.85 Dolara düştü ve kendi aşı duyurusunun ardından elde ettiği tüm kazancı kaybetti. Bu arada Moderna ise 97.40 Dolardan 103.20 Dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek hisse senedi fiyatını kaydetti.

Bitcoin 17.000 Dolara Yaklaştı

Aynı zamanda, Bitcoin’in yükseliş eğilimi de devam ediyor. Piyasa kapitalizasyonuna göre en büyük kripto para birimi, şu anda yaklaşık 17.000 Dolardan işlem görüyor.

  Aktif Bitcoin Adreslerinin Sayısı Kasım'da Rekor Seviyelere Ulaştı

Bitcoin tüccarları bu fiyatı en son 2018’in sonlarında görmüştü: Öyleyse Bitcoin bugün tekrar tarih yazıyor.

Bitcoin, Mart ayı ortasında yaşanan koronavirüs kaynaklı çöküşünden bu yana kararlı bir biçimde yükseliş eğrisini devam ettiriyor. Son birkaç aydaki başarılı performansının ise bazı büyük kurumlar tarafından benimsenmesi, olumlu siyasi değişiklikler ve geleneksel finanstaki önemli isimlerin iyimser analizleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabileceği dile getiriliyor.

Bugün ortaya çıkan görüntü ile akla gelen en önemli soru ise: “Dünya ve küresel ekonomi için er ya da geç normale dönülmesi Bitcoin için iyi olacak mı?” olarak öne çıkıyor.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın