Hitler ile Mussolini Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

Hem Hitler hem de Mussolini ilk duyulduğunda şiddet ve diktatör kelimelerini çağrıştırsa da her iki lider arasında bazı farklılıklar vardır. Yeryüzünden milyarlaca insan gelip geçer fakat bazıları ya yaptıkları iyiliklerle ya da kötülüklerle adını tarih sahnesine kazır. Bu yazıda Adolf Hitler ve Benito Mussolini arasındaki farklılıkları inceleyeceğiz. Her ikisi de dünyanın görmüş olduğu tarihi iki büyük figürdür. İsimleri anıldığında genelde kötü ve acı hatıralar canlanır.

Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler 20 Nisan 1889 yılında doğdu. Nazi olarak da bilinen Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin askeri lideriydi. Agresif dış politikalarıyla binlerce insanın ölümüne sebep olan 2. Dünya Savaşı’nı başlattı. 1933 ile 1945 yılları arasında Almanya Şansölyesi idi ve bu yıllar arasında diktatöryel bir şekilde ülkeyi yönetti. Faşist politikalarını hızlı bir şekilde uygulamaya koyarak Yahudi soykırımı gibi soykırımları başlattı. Hitler 1. Dünya Savaşı’nda bir askerdi ve hapse atılmıştı. Hapisten çıktıktan sonra anti-semitik, anti-komünist ve faşist Nazi ideolojisini yaymaya başladı. Almanya’da politik gücü kazandığı ilk yıllarda ekonomiyi iyileştirmeye odaklandı. Agresif politikalarının ardından başlattığı Dünya Savaşı sonrasında yenilince Kızıl Ordu tarafından yakalanmadan önce karısı Eva Braun ile birlikte 1945 yılında intihar etti.

Benito Mussolini Kimdir?

Benito Mussolini ya da tam adıyla Benito Amilcare Andrea Mussolini 29 Temmuz 1883 yılında İtalya’da doğdu. Başlangıçta politikacı ve gazeteciydi. Nasyonal Faşist Parti’nin lideriydi ve İtalya’nın en genç başbakanı idi. 1922 ile 1943 yılları arasında görev yaptı. Yönetimde bulunduğu süre içinde başlangıçta anayasayı uyguladı ve takip etti fakat sonrasında diktatörlüğe kaydı. Kendisine Il Duce yani Lider adı verilmişti. Mussolini faşizmin doğuşunda rol alan kilit isimlerden biridir. Faşist hareketi ülkede yayarak tüm ülkeyi tek parti yönetimi altına soktu. İkinci Dünya Savaşı’na Almanya ile birlikte girdi ve 1945 yılında öldürüldü.

Hitler ile Mussolini Arasındaki Farklar

Nazi Almanya’sının Avrupa’daki en yakın politik ve askeri müttefiği İtalya idi. İtalya o zamanlar Benito Mussolini’nin faşist rejimi ile yönetiliyordu. İtalyan faşizmi Nazizm’in büyük abisi gibidir ve hatta Hitler de bu gerçeği kabullenmiştir. Bu kadar benzerliğe rağmen Hitler ile Mussolini arasındaki ilişki biraz karmaşık idi. Her iki ülkenin ittifakı dışarıdan görüldüğü kadar yumuşak ve iyi niyetli değildi. 1930’ların sonlarına doğru Almanya ve İtalya askeri müttefik kurdu fakat her iki ülkenin de önceliği kendi uluslarıydı. Nazi Almanyası ile faşist İtalya’nın birlikteliği ülkelerinin çıkarları içindi yoksa kardeşlikten dolayı değildi.

  Nasyonal Sosyalizm ile Sosyalizm Arasındaki Fark

Hitler ilk yıllarında Mussolini’ye büyük hayranlık duyardı. Hitler özellikle Mussolini’nin 1922 yılında İtalya’nın başkentinde topladığı binlerce faşist ile “Roma’ya Marş!” adı altında yaptığı protestoları ve sonrasında başbakan olmasını hayranlıkla izlemiştir. 1923 yılında Hitler Mussolini’ye bu protestolarla ilgili bir mektup yazar ve hatta Münih ayaklanması Hitler’in Mussolini’den etkilenerek gerçekleştirdiği ayaklanmalardan biridir. 1920’lerin sonundan itibaren Mussolini yükselmekte olan Alman Nazi Partisi’ne finansal destek olmaya başladı. Ayrıca SS subaylarının kendi askeri birliklerinde eğitim görmelerine de izin verdi. 1933 yılında Hitler’in yönetime geçmesi Mussolini tarafından tebrikle karşılandı ve bu zaferi faşist ideolojinin zaferi olarak gördü.

Kamuoyu önünde böyle davranan Mussolini yakın çevresinde Hitler ve partisi ile alay ederdi. Mussolini Hitler’in Davam adlı kitabını sıkıcı olarak tanımlamıştır ve Hitler’in düşünce ve fikirlerini basit bulmuştur. Egomaniye düşkün Mussolini Hitler’in zaferini kendi zaferinden daha alçakta görmüştür. İki lider arasındaki ilk görüşme Haziran 1934’te Venedik’te gerçekleşti ve bu görüşme tam bir felaketti. Mussolini biraz Almanca konuşmaya çalıştı ve çevirmen kullanmayı reddetti. Bundan dolayı Hitler’in Avusturya aksanını anlamakta çok büyük zorluk çekti. Hitler’in uzun monologlar halindeki konuşmaları Mussolini’yi çok sıktı. Venedik’teki görüşmeden ayrılan iki lider de birbirleri hakkında daha az iyi şeyler düşünmeye başlamıştı.

Hitler ile Mussolini arasındaki bir diğer fark da ırklarla ilgili düşünceleriydi. Mussolini de Hitler gibi Avrupalı beyazların medeniyetlerin ve kültürlerin mimarı olduğunu düşünüyordu fakat Mussolini’nin yahudi nefreti çok yoktu. Mussolini antik Roma’nın zafer ve görkemini bilir ve kabul ederdi. Bu yüzden Hitler’in ari ırk söylemleriyle dalga geçerdi. Hatta Mussolini bir söyleminde Nazilerin ırksal bakış açılarını zavallılık olarak gördüğünü söylemiştir.

Hitler ve Mussolini bunca kişisel farklılıklarına rağmen ülkeler arası ilişkilerini iyi seviyede tutmuşlardı. İtalya’da 1930lu yılların ortasında meydana gelen Etiyopya krizi üzerine Almanya kendilerine yardım teklifinde bulunmuştu. Mussolini antik Roma kalıntıları üzerine yeni bir faşist İtalyan imparatorluğu kurmak istiyordu. Bu yönde ilk hedefi o zamanlar henüz Avrupa kontrolünde olmayan Etiyopyalılar idi. 1935 Ekim ayında İtalyan askerleri Etiyopya’nın çoğunluğunu işgal etti. Pek çok ülke İtalya’yı kınarken Hitler Almanyası Mussolini’ye destek oldu. Alman-İtalyan ilişkileri daha sonra 1936 yılındaki İspanya Sivil Savaşı’na katılımlarıyla daha da güçlendi.

  Totaliter ve Otoriter Rejim Arasındaki Fark

Eylül 1937’de Mussolini Almanya’ya resmi bir ziyarette bulundu. Bu ziyaret esnasında çok büyük bir askeri tören ile karşılandı. Bu tören ve şovların amacı Mussolini’yi etkilemekti ve gerçekten de öyle oldu. İki ay sonra İtalya Japonya ve Almanya ile birlikte antikomintern paktına katıldı. Bu anlaşma Sovyetler Birliği’nin ve komünizmin yayılmasına karşı mücadeleyi öngörüyordu. Hitler Mussolini üzerinde gittikçe etkili olmaya başlıyordu.

1939 yılında Naziler ile İtalyan faşistler arasındaki ilişki daha da arttı ve bir dostluk anlaşması imzalandı. Çelik antlaşması adı verilen bu anlaşma ile Roma ve Berlin arasında 10 yıl boyunca karşılıklı askeri destek imzalandı.

1941 yılının sonuna doğru Afrika’daki pek çok İtalyan askeri yenilgiye uğradı. İtilaf kuvvetleri 1943 yılında İtalya’yı işgal etti. Mussolini yönetimden alındı ve yeni bir hükümet kuruldu. Mussolini partizanlar tarafından yakalandı ve 1945 yılında idam edildi. İki gün öncesinde de Hitler Berlin’de eşiyle birlikte intihar etmişti.

Hitler ile Mussolini arasındaki farkları kısaca özetlemek gerekirse;

 • Hem Hitler hem de Mussolini diktatördü. Hitler Almanya’da, Mussolini ise İtalya’da hüküm sürdü.
 • Hitler tüm Almanya ve Avrupa kıtasından yahudileri temizlemek gibi bir hırsa sahipti. Mussolini’nin böyle bir saplantısı yoktu.
 • Hitler askeri bir liderdi. Mussolini ise politikacıydı.
 • Mussolini faşist bir hareket kurdu ve sonrasında diktatörlük rejimine geçti. Hitler ise daha çok Nazizm ile ilgiliydi. Her ikisi de faşistti fakat Mussolini biraz daha fazla faşistti.

Her iki lider için önemli tarihler

 • 1922 Mussolini İtalya’da yönetime geldi.
 • 1933 Hitler Almanya’da yönetime geldi ve Almanya’yı Milletler Cemiyeti’nden çıkardı.
 • 1934 Mussolini Brenner Geçidi’ne asker göndererek Hitler’in Avusturya’yı ele geçirmesinin önüne geçti.
 • 1935 Mussolini Fransa ve Britanya ile Almanya’ya karşı bir blok kurdu.
 • 1935 Hitler bu bloğu kırarak Britanya ile bir anlaşma imzaladı.
 • 1936-39 Mussolini ve Hitler İspanya Sivil Savaşı’nda Franco’ya destek oldular.
 • 1936 Mussolini ve Hitler resmi olarak Faşist İtalya ile Nazi Almanyası’nı müttefik yaptı.
 • 1939 Mussolini savaş çıkması durumunda Almanya’yı askeri ve finansal olarak destekleyeceklerini duyurdu.
 • 1940 Mussolini İtalya’yı Almanya ile birlikte 2. Dünya Savaşı’na soktu.
 • 1943 Mussolini İtalya’da yönetimden düştü.
 • 1945 Mussolini öldürüldü; Hitler intihar etti.
Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın