2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Hong Kong’da 155 Milyon Dolarlık Kara Para Aklama İşleminde Tether Kullanıldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Hong Kong’lu gümrük yetkilileri, kripto para Tether kullanılarak 155 milyon dolarlık bir kara para aklama olayına karıştığından şüphelenilen 4 kişiyi göz altına aldı.

Binance indirim kodu

Suçlular Tether Kullanarak Kara Para Aklamış

Hong Kong’lu gümrük yetkilileri yakalanan kişilerin pek çok banka hesabı açarak dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether aracılığıyla bir kripto para borsasında işlem yaptığı tespit edildi. İşlemlerde, 155 milyon dolara tekabül eden 1.2 milyar Hong Kong doları kullanılmış.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yetkililer şimdiye kadar ilk kez dijital para birimleri kullanılarak kara para aklama yapılan bir olay ile karşılaştıklarını bildirdiler. Olayda bahsi geçen kripto para alım satım platformunun ismi ise açıklanmadı.

Kripto paralar anonim bir şekilde kullanılabildiklerinden ve de işlemlerin izini sürmesi zor olduğundan uzun bir süredir suç ile ilişkili aktivitelerde kullanılıyor.

Cuma günü Seattle’daki bir bölge mahkemesinin, yakalanmamak için Bitcoin kullanan 33 yaşındaki bir kimlik hırsızını 3 yıl hapse mahkum ettiği açıklanmıştı.

Salı günü ise Londra büyük şehir polisi, muhtemel bir kara para aklama operasyonunda 249 milyon dolarlık kripto paraya el koyduğunu duyurmuştu.

Yetkililer Kripto Para Kullanılan Suçların Artışından Dolayı Endişeli

Kanun koyucu yetkililer kripto paralar ile işlenen suçlar ile ilgili olarak endişelerini dile getirmeye devam ediyor. ABD Hazine Sekreteri Janet Yellen Ocak ayında yaptığı açıklamasında kripto paralar ile  ilgili kısıtlama çağrısında bulunarak bu paraların birçoğunun illegal işlerin finansmanında kullanıldığını iddia etmişti.

Hong Kong’da, Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, kripto para şirketleri kara para aklama işlemlerinin önlenebilmesi için finansal otoritelere kayıt yaptırmak zorunda.

Birçok siber suçlu, illegal olarak gerçekleştirdiği işlerinde ödeme olarak Bitcoin ve türevlerini kullanıyor. Özellikle fidye yazılım saldırıları büyük şirketlerin canını yakmaya başladı. Fidye yazılım saldırılarında, şüpheli bir linke tıklayan ya da bir dosya indiren şirket bilgisayarı hacker’ların eline geçiyor, bunun ardından söz konusu bilgisayarı yalnızca kendilerinin açabileceği şekilde şifreleyen hacker’lar, bilgisayarların açılması karşılığında fidye olarak Bitcoin talep ediyor. Buna benzer bir durumu en son ABD’deki Colonial Pipeline saldırısında yaşamıştık. Ancak suçlular fidye olarak çaldıkları Bitcoin’lerin önemli bir kısmını polislere geri kaptırmıştı. Bu olayda yetkililerin çalınan kripto paraları nasıl tekrar ele geçirdiği ise bilinmiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar