2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Yeni Bir Ethereum Köprüsü Saldırısı! Horizon’dan 100 Milyon Dolar Çalındı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Zaten piyasada yeterince olumsuz gelişme yokmuş gibi bugün bunlara bir yenisi daha eklendi.

Binance indirim kodu

Harmony protokolün Ethereum tabanlı köprülerinden biri olan Horizon köprüsü hacklendi ve 100 milyon dolar çalındı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu saldırı Ronin ve Wormhole saldırısından sonra üçüncü en büyük köprü saldırısı oldu.

Limenya notu: Kripto dünyasında “bridge” ya da Türkçe adıyla “köprü” bir blok zincir ağından başka bir ağa token transferine olanak sağlayan protokollere denir.

Geçtiğimiz Nisan ayında Ethereum tabanlı köprülerin güvenilirliğini sorgulayan bir haber yayınlamıştık. O haberde Bloomberg’te yayınlanan bir rapora göre son bir yılda Ethereum tabanlı köprülerden (bridges) hackerlar tarafından çalınan fon miktarının 1 milyar doları geçtiğini yazmıştık. Şimdi bu tutara 100 milyon dolar daha eklenmiş oldu.

Harmony protokolün resmi Twitter sayfasından atılan tweet’te, Horizon köprüsünün hacklenmesinin Perşembe sabahı gerçekleştiği ve “suçluyu belirlemek ve çalınan fonları geri almak için ulusal makamlar ve adli uzmanlarla çalışmaya başladıkları” belirtildi.

Harmony protokol, ayrıca kripto para borsalarını bilgilendirdiklerini ve Horizon köprüsündeki işlemleri durdurduklarını da vurguladı.

Bu, bu yılki üçüncü büyük köprü hack’i. Şubat ayında, bilgisayar korsanları Wormhole köprüsünden 300 milyon dolardan fazla çaldı. Mart ayının sonlarında, Ronin Bridge bilgisayar korsanlarına yaklaşık 620 milyon dolar kaptırdı. FBI o dönem, Ronin Bridge’e yapılan saldırının arkasında Kuzey Koreli hackerların olduğunu söylemişti.

Köprüler, teknolojileri karmaşık olduğundan ve genellikle anonim ekipler tarafından yönetildiğinden, saldırılara karşı özellikle savunmasızdır. Fonları nasıl korudukları genellikle belirsizdir. Ethereum blok zincirine bağlı köprülerde kilitlenen para miktarı, son 30 günde %60 düşüşle 12 milyar doların altına düştü.

İlgili Haber:  Geçen Sene Hacklenen Kripto Para Borsası Cryptopia, Para İadelerine Yakında Başlayacak

Haberle birlikte Harmony tokenin fiyatı son 24 saatte %10’dan fazla düşüş yaşadı.

TVL miktarına göre en büyük köprüler.
TVL miktarına göre en büyük köprüler.

Köprüler, üzerlerindeki tokenlerin TVL değeri arttıkça giderek daha savunmasız hale geliyor. 13 yıl kadar önce sadece Bitcoin blok zinciri vardı. Şimdi, her biri kendi avantajlarına (düşük işlem ücretleri gibi) ve kendi uygulama ordusuna sahip binlerce blok zinciri var; bunlar, NFT pazarlardan merkezi olmayan kripto borsalarına kadar uzanıyor. Yatırımcılar, getiri elde etmek veya NFT koleksiyonu satın almak için giderek artan bir şekilde bir zincirden diğerine atlamak zorunda kalıyor. Örneğin elinizde Ether tokeni varsa, NFT satın almak için Solana’ya veya oyun oynamak için Polygon’a gitmek isteyebilirsiniz. Bu geçişleri köprüler sayesinde gerçekleştirirsiniz.

Kripto köprü hackleri.
Kripto köprü hackleri.

Analistler çok zincirli bir dünyaya doğru hızlı bir şekilde ilerlediğimiz bir dünyada köprülerin güvenli olmalarının hayati değer taşıdığını vurguluyor. Bir köprüde yaşanan kayıp, küçük bir blok zincirin uygulama ekosisteminde yankılanabilir ve bunların tümü büyük kayıplarla sonuçlanabilir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ocak ayında köprülerin “temel güvenlik sınırlarına” sahip olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar