HSBC, Bitcoin Yatırımı Yapan MicroStrategy Hisselerinin Satışını Yasakladı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

HSBC, kendi online hisse senedi alım satım platformu üzerinde kullanıcılarının Microstrategy hisseleri satın almalarını yasakladı. HSBC ayrıca, ortaya çıkan mesajında, MicroStrategy’i sanal para birimi ürünü olarak niteledi.

Bir HSBC InvestDirect müşterisine gelen mesajda, bankanın, sanal para birimleriyle ilgili olan ya da bu para birimlerine referans oluşturan ürünlerin alım satımını kolaylaştırılmayacağı söylendi. Bitcoin en büyük ve en çok tanınan sanal para birimi olarak biliniyor.

MicroStrategy ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. ABD’li iş yazılımı şirketi Bitcoin savunucusu Michael Saylor tarafından yönetiliyor ve şirket bünyesinde milyarlarca dolarlık Bitcoin bulunuyor.

29 Mart tarihli mesajında HSBC, MicroStrategy hisselerinin, platformlarında tutulabileceğini, satılabileceğini ve dışarı yönlü transfere tabii olabileceğini belirtirken yeni satın alımları ve içeri yönlü transferleri engelleyeceğini belirtmiş.

HSBC’nin mesajında şu ifadeler bulunuyor: “HSBC’nin, sanal para birimlerinin etkilerine karşı doğrudan maruz kalma arzusu bulunmuyor ve ayrıca değerlerini sanal para birimlerinden alan ürünlerin de bünyemizde yalnızca sınırlı bir şekilde bulunma imkanı var.”

HSBC InvestDirect, Kanada ve Birleşik Krallık’ta yaşayan müşterilere hizmet veriyor.

Bankanın açıklamasına göre, kripto paralara karşı izlenen bu politika 2018 yılından bu yana uygulanıyor ve inceleniyor. Yasağın hangi ülkeleri kapsayacağı ise henüz bildirilmedi.

HSBC’nin Bu Adımına Rağmen Birçok Şirket Kripto Para Dünyasına Katılıyor

Bu adımın, çok düşük faiz getirilerine karşı, şirketlerin ve yatırımcıların kripto para dünyasına ilgisinin gittikçe arttığı bir zamanda gelmesi ise dikkat çekici görünüyor.

Goldman Sachs Group Inc, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, kendi varlık yönetim hizmetini kullanan müşterilerine Bitcoin ve diğer dijital varlıklar ile yatırım yapma imkanı sunacağını söylemişti. Morgan Stanley de benzer şekilde, müşterilerine dijital para birimleriyle ilgili hizmetler sunmaya başlamıştı.

MicroStrategy, Tesla Inc ve ödeme firması Square Inc ile birlikte, büyük miktarlarda Bitcoin alan ABD firmalarından biri konumunda bulunuyor.

MicroStrategy geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 91.579 Bitcoin’e sahip olduğunu açıklamıştı. Bu da yaklaşık 5.5 milyar dolarlık bir değere tekabül ediyor. Şirketin toplam piyasa değerinin 6.8 milyar dolar değerinde olduğu düşünüldüğünde MicroStrategy’inin değerinin %80’i Bitcoin’den oluşuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend