Huawei Cloud’un Blockchain Servisine, İki Yıl Sonra İlk Büyük Güncelleme Yapıldı

Huawei, Blockchain Service 2.0 veya BCS 2.0 adını verdiği blok zinciri tabanlı bulut hizmeti için yeni bir güncelleme yapılacağını duyurdu. Platformun yaklaşan bu güncellemesi, 2018’den bu yana yapılacak olan ilk büyük güncelleme olacak gibi görünüyor.

Huawei Cloud Çin Başkanı Fangming Hong’a göre; Huawei bulut uygulama platformu ürün grubu Başkanı Feng Xu ile Huawei’nin yönetim ekibinde yer alan diğer üst düzey yöneticileri için güncellemenin ana hedefi, projeyi ticari uygulamalara göre ayarlamak olacak.

Yeni ve geliştirilmiş platformun saniyede 50000 işlem (TPS) gibi performans gereksinimlerini karşılayacağı bildiriliyor. Karşılaştırma yapıldığında Bitcoin blok zinciri ortalama 5 TPS civarındayken, Ethereum bunun kabaca iki katını kaldırabiliyor. Açıklamaya göre BCS’nin artan işlem hızı, ağ oluşturma kapsamını daha da genişletecek ve büyük ticari ortamlarda blok zincirinin kullanılmasına yardımcı olacak.

Hong, Huawei’nin BCS’sinin 2018’de ticari kullanıma girmesinden bu yana ülke çapında yaklaşık 100 ortakla iş birliği içinde olduğunu ve yerel yönetimlerin de desteğiyle sürekli büyüdüğünü söyledi. Zincir üzerindeki ortak sayısının ve akıllı faaliyetlerin 3000’i aşarak artmaya da devam ettiğini belirten Hong, blok zinciri katılımcılarının sayısının ise 6000’inin üzerine çıktığını ifade etti.

Xu, Huawei Cloud blok zincirinin bugüne kadar finans, lojistik, hükümet işleri, üretim, tıbbi tedavi, enerji ve dijital telif hakkı dahil olmak üzere 7 alanda 70’den fazla proje başlattığını belirtti.

Pekin Rehber Zinciri

Bu platform aracılığıyla başlatılan örnek bir proje; çeşitli yerel yönetim ofislerindeki şehir yöneticilerine günlük ekonomik ve sosyal işlemlerde yardımcı olan “Pekin Rehber Zinciri” (Beijing Directory Chain) verilebilir. Xu; Pekin rehber zincirinin, Ekim 2019’da hayata geçmesinden bu yana 53 komitenin, ofisin ve 16 bölge ile ilçenin bağlantılarını tamamladığını belirterek bunun sadece şehir yöneticilerinin kentsel yönetim seviyesini iyileştirmelerine yardımcı olmakla kalmadığını, aynı zamanda çevrimiçi işlemlerin hepsinin bir arada gerçekleşmesini önemli ölçüde desteklediğini söyledi.

  ABD Başkanlık Seçimlerine Özel Tasarlanan NFT, Kesin Sonucu Bekliyor

Huawei; gelecekte şirketin, blok zinciri teknolojisinin gelişimini ve ticari uygulamasını ortaklaşa teşvik etmek için Chengdu Yüksek Teknoloji Bölgesi ile daha yakın iş birliği içinde olmayı umduğunu ifade etti.

Şirket ayrıca daha fazla yerel işletmeyi, blok zinciri endüstrisi ekolojisine katılmaya ve Chengdu’nun blok zinciri endüstrisini blok zinciri uygulaması için ulusal bir modele hızlı bir şekilde dönüştürebilmek amacıyla ortak çaba göstermeye davet ettiğini belirtti.

Araştırmacılar kurumsal blok zinciri pazarının 2025 yılına kadar 21.07 milyar dolara yükselmeye devam edeceğini iddia ediyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın