Huobi ve OKEx Borsaları, Çin’deki Bazı Hizmetlerini Sınırlama Kararı Aldı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Huobi, Çin’deki kullanıcıları için bundan böyle kripto türevleri ticaretini ve bazı madencilik hizmetlerini kısıtladığını açıkladı. Öte yandan OKEx ise yerel tokeni OKB’nin Çin’deki ticaretini durduracak.

blank

Haberin Özeti

  • Huobi, Çinli müşterilerine madencilik makineleri ve saklama hizmetleri sunmayı bırakacak.
  • Borsa, ayrıca, Çin’deki türev işlemlerini de durduracak.
  • OKEx borsası ise yerel tokeni OKB’nin Çin’deki ticaretini geçici olarak durduracak.

Çin hükümetinin Bitcoin madenciliği ve ticareti ile ilgili son günlerdeki baskıcı açıklamalarının ardından, Huobi ve OKEx borsaları Çin’de verdiği bazı hizmetleri durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

blank

Huobi ve OKEx’den Çin’e Karşı Kararlar

Huobi yetkilileri konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Piyasa dinamiklerindeki son değişiklikler ışığında yatırımcıların ve belirli pazarlardaki müşterilerin çıkarlarını korumak için bazı bölgelerde kripto türevlerinin alım satımı geçici olarak durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Huobi açıklamasında, özellikle Çin’deki türev işlemlerinin durdurulduğuna dair bir vurgu yer almadı; ancak tüccarların kısıtlamaları bildirdiği tek ülke Çin oldu.

Huobi sözcüsü, şirketin madencilik havuzu hizmeti olan Huobi Pool’un Çinli müşterilerin satın alımına ve depolamasına da kapatıldığını sözlerine ekledi. Sınırlamaların temel amacının ise “denizaşırı varlıklarının genişlemesine odaklanmak” olduğunu söyledi.

OKEx’ten bir sözcü ise eşler arası platformunda Çinli kullanıcılar için OKB tokeninin kullanımını geçici olarak kaldıracaklarını duyurdu. Sözcü, karar ile ilgili net bir neden belirtmedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan OKB tokeni geçen hafta %67 düşüşle 10.86 Dolara ve Huobi token de aynı süreçte %63 düşüşle 11.5 Dolara geriledi.

Hükümet 2017’de kripto para borsalarını yasakladıktan sonra her iki borsa da Çin’den ayrıldı. Ancak, büyük Çinli müşteri tabanlarını koruyorlar ve ana şirketleri Çin dışında faaliyet göstermeye devam ediyor.

Kripto Para ve Çin

Son günlerde Çin’den gelen haberler kripto para piyasasındaki son ciddi düşüşün de en önemli sebepleri oldu. İlk olarak 17 Mayıs’ta, Çin’deki üç büyük ödeme şirketi – Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Derneği ve Çin Ödeme ve Borsa Derneği – 2017’den itibaren uygulanmaya başlanan finans kurumlarının kripto para ile ilgili faaliyet göstermemesi temelli düzenlemeye bağlılıklarını açıkladı. Dernekler ayrıca kripto paradaki yoğun spekülasyon ihtimaline karşı da kullanıcılara uyarılar yaptı.

21 Mayıs’ta ise Çin hükümeti “finansal riskleri önlemek ve kontrol etmek için takip edilmesi gereken sektörler” listesine Bitcoin madenciliğini de eklediğini duyurdu. Bu haber, o zamana kadar zaten 40.000 Dolar seviyesine düşmüş olan Bitcoin fiyatını %12 oranında daha düşürdü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend