Çoğu zaman kurtlar ve haskiler (husky) karıştırılır fakat bu iki ırk bazı farklılıklara sahiptirler. Husky kızak çeken köpekler için kullanılan genel bir ifadedir. Eski çağlarda haskiler kızak çekmede kullanılırdı fakat günümüzde bu köpekler pet olarak yetiştirilmekte. Husky “Eskie” kelimesinden türemiştir. Husky’lerin Sibirya ve Alaska Husky’si olmak üzere yaygın iki türü vardır.

Husky ile Kurt Arasındaki Fark
Soldaki kurt, sağdaki Husky.

Kurt ise köpek ailesinin en yaygın ve büyük üyesidir. Kurtların 300.000 yıllık bir geçmişi vardır ve Buz Çağı’nı atlatıp günümüze gelmişlerdir. DNA testleri kurt ve köpeklerin ortak atalarının olduğunu göstermiştir.

Kurtlar köpek familyasının kendi ekolojik sistemi içerisindeki ana ve uç yırtıcılarıdır. Haskiler ise ana bir grup değildir. Haski ile kurt arasındaki bir diğer fark da, kurtlar çeşitli farklı iklim türlerinde yaşamış ve yaşamaya devam etmektedirler fakat haskiler kendilerini soğuktan koruyan kalın kürkleri olduğundan sıcak iklimlerde çok yaşayamazlar.

Kurtlar bazı bölgelerde koruma altındaki türler arasındayken bazı bölgelerde av olarak kullanılır. Husky’ler ise avlanmaz. Kurtlar hemen hemen bütün kültürlerde kendilerine yer bulur ve kendilerinden bahsedilir, Husky’ler ise kurtlar kadar popüler kültürde kendilerine yer bulmaz.

Pek çok husky türü vardır; Siberya Husky’si, Greenland Husky’si, Mackenzie Nehri Husky’si, Sakhalin Husky’si ve Alaska Husky’si (malamute) gibi.

Kurtların genelde beyaz, gri renkleri vardır. Husky’ler ise daha renklidirler, kahverengi, siyah ve beyaz olabilirler. Kurtlar avlanabilmek için hızdan daha çok stamina yani güce ihtiyaç duyarlar, husky’ler ise hıza ihtiyaç duyarlar.

Kurtların ayakları değişik yer şekillerinde yürümeye elverişlidir.

Huskylerin göz renkleri kahverengiden maviye kadar farklılık gösterebilir. Husky’ler pet olarak yetişitirilse de bazen vahşi davranışlar da gösterebilirler. Öte yandan kurtlar doğada genelde gruplar halinde dolaşır. Vahşi ve huysuzdurlar. Genç kurtlar 1 veya 2 yaşına kadar ebeveynleriyle kalırlar, sonra bulundukları grubu terkederler. Değişken, dengesiz, kararsız veya avcılar tarafından silahla yaralanmış kurtlar genelde gruptaki diğer kurtlar tarafından öldürülür. Bazı kurt grupları asla sosyalleşmez ve ya tek başlarına ya da ikili yaşarlar.

Husky ile Kurt Arasındaki Fark

Husky ile kurt arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Kurtlar sıcak ve soğuk farklı iklim koşullarında yaşayabilirken, husky’ler sıcak iklimlerde yaşayamaz.
  • Husky pet olarak beslenebilir.
  • Husky farklı göz renklerine sahip olabilir.
  • Kurtların tarihi daha eskiye dayanır.
  • Kurtlar köpek ırkının ana türlerinden biridir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here