21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Hydra, Doğu Avrupa’nın En Büyük Kripto Hizmetlerinden Biri Olarak Dikkat Çekiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Hydra, Doğu Avrupa’daki en büyük altıncı kripto hizmeti olarak biliniyor. Söz konusu hizmet, Kraken, OKEx ve Poloniex’ten çok daha popüler.

Binance indirim kodu

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından bir yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre, kripto para ile beslenen bu karaborsa, Doğu Avrupa’daki en büyük kripto hizmetlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bugün bir bilgilendirme yayınlanan 2020 Coğrafya Kripto Para Birimi Raporuna göre, darknet pazarı Hydra’nın Rusya ve Ukrayna’yı da kapsayan Doğu Avrupa bölgesindeki en büyük altıncı kripto hizmeti olduğu öğrenildi.

Darknet pazarları, kripto para birimleri ile uyuşturucu, sahte pasaport ve diğer yasadışı mal ve hizmetlerin alınıp satılabileceği çevrimiçi pazarlardır. Chainalysis’in araştırma ekibi tarafından yayınlanan raporda, başka hiçbir bölgede bir darknet pazarı veya ilk on hizmet arasında başka yasadışı hizmetin yer almadığı belirtildi.

Doğu Avrupa, Darknet Pazar Faaliyetinde Dünya Merkezi

Chainalysis, Doğu Avrupa’nın darknet pazar etkinliği için dünyanın merkezi olduğunu ve dünyadaki darknet pazar faaliyetinin %21’inin bu bölgede gerçekleştiğini ilan etti. Bölge, yasadışı kuruluşlara toplam 41 milyar dolar değerinde gelir kazandırıyor.

Chainalysis’in bulgularını önemli kılan şey bir diğer nokta da, blockchain analiz yazılımının dünya çapında ne denli verimli bir biçimde faaliyet gösterebildiğinin kanıtı niteliğinde olmasıdır. Söz konusu teknoloji, Chainalysis’in darknet pazar yerlerini belirlemesine ve ardından bu hizmetler tarafından kontrol edilen cüzdanlara giren ve çıkan fonları izlemesine yardımcı oluyor.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, yaptığı açıklamada “Bu takip sonucunda, darknet pazarlarından çıkan paranın nereye gittiği takip edilebilir” dedi.

Grauer, kripto para birimlerinin darknet pazarlarından çıktığında genel itibariyle Doğu Avrupa menşeli hizmetlerde toplandığını belirtti. Dahası, Chainalysis tarafından Temmuz 2019 ve Haziran 2020 arasında gerçekleştirilen araştırmalara göre, fidye yazılımı söz konusu olduğunda Doğu Avrupa’nın dünya lideri olduğu tespit edildi.

İlgili Haber:  Elon Musk: Dogecoin, Bitcoin'i Kontrol Altına Alabilir

Chainalysis, önceki sene Rusya’nın 16.8 milyar dolar değerinin üzerinde kripto para transferi gerçekleştirdiğini ve 16.6 milyar dolar giriş aldığını tahmin ediyor; Ukrayna’da ise 8.2 milyar dolar gönderim ve 8 milyar dolar alım olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Kripto Para Benimseme Oranları Rusya ve Ukrayna’da Çok Daha Yüksek

Söz konusu rakamlar Çin, ABD ve diğer önde gelen ülkeler için gördüğümüz miktarlardan çok daha düşük olsa da, her iki ülkenin nüfus ve ekonomilerinin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğu takdirde çok daha yüksek bir kripto para benimseme seviyesine ulaşıldığı gözleniyor.

Grauer tarafından yapılan açıklamalarda, kripto para biriminin daha ucuz ve özellikle de sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda yasaklara karşı dirençli bir şekilde erişim sağlaması nedeniyle Ukrayna ve Rusya’da oldukça yaygın olarak kullanıldığı belirtildi.

Genel itibariyle de yorumlarda bulunan Grauer, yapılan araştırma süreçlerinin sonucunda kripto para birimlerinin gerçekten küresel ölçekte bir fenomen haline geldiği hususunda ikna olduklarını belirterek, hemen hemen tüm ülkelerde kripto para etkinliği bulduklarını ifade etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar