Hydra, Doğu Avrupa’daki en büyük altıncı kripto hizmeti olarak biliniyor. Söz konusu hizmet, Kraken, OKEx ve Poloniex’ten çok daha popüler.

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından bir yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre, kripto para ile beslenen bu karaborsa, Doğu Avrupa’daki en büyük kripto hizmetlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Bugün bir bilgilendirme yayınlanan 2020 Coğrafya Kripto Para Birimi Raporuna göre, darknet pazarı Hydra’nın Rusya ve Ukrayna’yı da kapsayan Doğu Avrupa bölgesindeki en büyük altıncı kripto hizmeti olduğu öğrenildi.

Darknet pazarları, kripto para birimleri ile uyuşturucu, sahte pasaport ve diğer yasadışı mal ve hizmetlerin alınıp satılabileceği çevrimiçi pazarlardır. Chainalysis’in araştırma ekibi tarafından yayınlanan raporda, başka hiçbir bölgede bir darknet pazarı veya ilk on hizmet arasında başka yasadışı hizmetin yer almadığı belirtildi.

Doğu Avrupa, Darknet Pazar Faaliyetinde Dünya Merkezi

Chainalysis, Doğu Avrupa’nın darknet pazar etkinliği için dünyanın merkezi olduğunu ve dünyadaki darknet pazar faaliyetinin %21’inin bu bölgede gerçekleştiğini ilan etti. Bölge, yasadışı kuruluşlara toplam 41 milyar dolar değerinde gelir kazandırıyor.

Chainalysis’in bulgularını önemli kılan şey bir diğer nokta da, blockchain analiz yazılımının dünya çapında ne denli verimli bir biçimde faaliyet gösterebildiğinin kanıtı niteliğinde olmasıdır. Söz konusu teknoloji, Chainalysis’in darknet pazar yerlerini belirlemesine ve ardından bu hizmetler tarafından kontrol edilen cüzdanlara giren ve çıkan fonları izlemesine yardımcı oluyor.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, yaptığı açıklamada “Bu takip sonucunda, darknet pazarlarından çıkan paranın nereye gittiği takip edilebilir” dedi.

Grauer, kripto para birimlerinin darknet pazarlarından çıktığında genel itibariyle Doğu Avrupa menşeli hizmetlerde toplandığını belirtti. Dahası, Chainalysis tarafından Temmuz 2019 ve Haziran 2020 arasında gerçekleştirilen araştırmalara göre, fidye yazılımı söz konusu olduğunda Doğu Avrupa’nın dünya lideri olduğu tespit edildi.

İlgili Haber:  Bitcoin Borsası ile Bitcoin Cüzdanı Arasındaki Fark

Chainalysis, önceki sene Rusya’nın 16.8 milyar dolar değerinin üzerinde kripto para transferi gerçekleştirdiğini ve 16.6 milyar dolar giriş aldığını tahmin ediyor; Ukrayna’da ise 8.2 milyar dolar gönderim ve 8 milyar dolar alım olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Kripto Para Benimseme Oranları Rusya ve Ukrayna’da Çok Daha Yüksek

Söz konusu rakamlar Çin, ABD ve diğer önde gelen ülkeler için gördüğümüz miktarlardan çok daha düşük olsa da, her iki ülkenin nüfus ve ekonomilerinin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğu takdirde çok daha yüksek bir kripto para benimseme seviyesine ulaşıldığı gözleniyor.

Grauer tarafından yapılan açıklamalarda, kripto para biriminin daha ucuz ve özellikle de sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda yasaklara karşı dirençli bir şekilde erişim sağlaması nedeniyle Ukrayna ve Rusya’da oldukça yaygın olarak kullanıldığı belirtildi.

Genel itibariyle de yorumlarda bulunan Grauer, yapılan araştırma süreçlerinin sonucunda kripto para birimlerinin gerçekten küresel ölçekte bir fenomen haline geldiği hususunda ikna olduklarını belirterek, hemen hemen tüm ülkelerde kripto para etkinliği bulduklarını ifade etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın