1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

ICO, DeFi ve NFT’lerden Sonraki Kripto Çılgınlığı DAO’lar mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

2017’de, ICO furyası piyasayı adeta kasıp kavurdu ve ICO’lar sayesinde blok zinciri girişimleri için milyarlarca dolar toplandı, ancak bu girişimlerin çoğu kapandı. Hatta Blockchain telefonu bile vardı, hatırlıyor musunuz? Şu an aynı döngü tekrarlanıyor olabilir, sadece bu sefer ICO’lar yerine DAO’lar veya merkezi olmayan özerk organizasyonlar tercih ediliyor.

Binance indirim kodu

“Decentralized Autonomous Organization” kısaltması olan DAO, Türkçe ifadeyle “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DAO’lar için yeni kripto çılgınlığı diyebiliriz. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar), belirli bir amaç etrafında bir araya gelen online gruplardır. Bu amaç bazen sosyal, bazen de siyasi olabilir. Ancak genellikle finansal amaçlar için bir araya gelinir. Üyeler bu kuruluşlara katılabilmek ve sonrasında oy kullanabilmek için token satın alırlar. Akıllı sözleşmeler karar mekanizmasını kolaylaştırır. Her şey kayıt altına alınır. Ademi merkeziyetçilik, kimsenin sorumlu olmadığı anlamına gelir. Yani bu kuruluş ve organizasyonları yöneten belirli kişiler yoktur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, temelde, DAO’lar, bir CEO veya yönetim ekibine ihtiyaç duymadan blok zinciri tabanlı bir amacın hedefleri, stratejisi ve harcamalarında söz sahibi olabilen kullanıcılar tarafından toplu olarak yönetilen kripto kitle fonlayıcıları olarak işlev görür. Her ne kadar destekçiler tarafından “özerk organizasyonlar” olarak görülse de ve yine de birçok DAO, 2017’deki ICO’lara çok benziyor. DAO’lar da ICO’lar gibi büyük ölçüde regülasyondan uzak ve yatırımcılara maliyet getirebilecek birçok potansiyel tuzağa sahipler. Ve yine ICO’lar gibi, DAO’lar da çok hızlı bir şekilde çoğalıyor. DeepDAO verilerine göre hazinelerinde toplam 9 milyar dolardan fazla olan 4.200’den fazla DAO var.

19 Mart 2022 itibariyle 4832 DAO var.
19 Mart 2022 itibariyle 4832 DAO var.

Hem ICO’lar hem de DAO’lar token yoluyla para toplar. 2017 ICO furyasını hatırlayanlar bilir, ICO çıkaranlar tokenlerini de satışa çıkarırlardır ve pek çok yatırımcı bu tokenleri satın alırdı. Ancak o tokenlerin pek çoğu şu an kaybolmuş durumda. Hatta tüm fonların kaçırıldığı ICO projeleri bile oldu.

İlgili Haber:  Arjantin’in Yeni Dolar Vergisi, Halkı Kripto Paralara Yönlendirebilir

DAO’larda da benzer bir işleyiş vardır. Genellikle anonim topluluklar, yatırımcılara ve kullanıcılara takas edilebilir tokenler verir ve arzın büyük bir kısmını DAO’nun hazinesine yatırır. Bu DAO’ların birçoğunun arkasındaki kod aceleyle oluşturulur ve genelde saldırıya uğrar. Her şey düzgün çalışsa bile, topluluk temelli yapıları yönetmek ve işletmek zordur ve genelde küçük bir grup topluluğu yönetmeye başlar. Piyasada çok fazla sayıda kötü aktör de vardır. Örneğin Wonderland adlı DAO projesinin hazinesini -ortaya çıkıncaya kadar- mali dolandırıcılık geçmişine sahip hüküm giymiş bir suçlu yönetiyordu.

2021’de, kurucularının projenin likiditesini boşaltıp kaçtığı birkaç yüksek profilli DAO vakası olmuştur. Chainalysis verilerine göre, geçen yıl bu tür “rug pull” dolandırıcılıkları kullanıcılara milyonlarca dolara mal oldu. Hatta Reddit’te bu konuyla ilgili tutulan uzunca bir liste var.

Her ne kadar ICO’ların büyük çoğunluğu fiyaskoyla sonuçlanmış olsa da o dönemki furyadan günümüze kadar gelmeyi başarabilen güzel projeler de çıktı. Ancak çoğu ICO tokeni kaybolup gitti. Bugün bazı DAO’ların gerçekten geleneksel finans üzerinde yıkıcı etkisi olduğu söylenebilir. Hatta geçtiğimiz günlerde ünlü yatırımcı Andreessen Horowitz’in DAO’ların şirketlerin geleceği olabileceğine yönelik iddialarını haberleştirmiştik. Ama eğer geçmişten bir ders çıkarılması gerekiyorsa, bugün piyasadaki pek çok DAO’nun da 2017’deki ICO’lar gibi kaybolup gideceğini söylemek mümkün.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar