3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

ICO ile Kitle Fonlama Arasındaki Fark

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ICO (Initial Coin Offering) kitle fonlamada (crowdfunding) yeni bir adım veya alternatif bir halka arz (IPO) olarak adlandırılmaktadır. Öte yandan, ICO’nun kitle fonlama ile ortak bir yanı vardır: her ikisi de, henüz ortada olmayan bir ürün projesinin ilk aşaması için para toplama yöntemleridir.

Binance indirim kodu

ICO ile kitle fonlama arasındaki fark nedir, ne değildir öğrenmeden önce, gelin birlikte ICO ve kitle fonlamanın detaylarına bakalım.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

ICO Nedir?

ICO, Initial Coin Offering teriminin kısaltmasıdır. Türkçeye “İlk Para Teklifi” veya “Başlangıç Para Teklifi” olarak çevrilebilir. ICO, yeni bir kripto paranın, coinin veya tokenin fon toplama amacıyla yatırımcılara sunulması demektir. 2013’ten beri ICO’lar yeni kripto paraların gelişimini finanse etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Önceden oluşturulmuş tokenler, eğer onlar için piyasada bir talep varsa, kripto para borsalarında kolayca satılabilir ve takas edilebilir.

ICO, girişimciler tarafından risk sermayesi veya bankaların gerektirdiği sıkı ve düzenlenmiş sermaye artırım sürecinden kaçınmak için kullanılır. Bir ICO kampanyasında, kripto para biriminin bir yüzdesi, genellikle Ethereum veya Bitcoin ya da Dolar ve Euro gibi fiat para birimleri karşılığında ilk yatırımcılara satılır.

Kitle Fonlama (Crowdfunding) Nedir?

Kitle fonlama, bireylerin, grupların veya işletmelerin, bankaları aracı olarak kullanmadan halktan doğrudan para toplamak için kullandığı bir yoldur. Krediler bireyler ve küçük işletmeler için giderek daha zor hale geldikçe, kitle fonlama çok popüler bir alternatif haline geldi. Kitle fonlama, dünyanın dört bir yanındaki rastgele insanlardan küçük miktarlarda para toplayarak bir ihtiyacı veya projeyi finanse etmek için kullanılır.

Gördüğümüz gibi, hem ICO hem de kitle fonlama, bir proje geliştirme için fon toplama yollarıdır. Öyleyse ICO ile kitle fonlama arasındaki fark nedir? Farklı yönlere daha yakından bakalım.

Platform Farklılığı

Geleneksel kitle fonlama, Kickstarter veya Gofundme gibi platformlara dayanırken, ICO’lar belirli bir platforma bağlı değildir. Farklı kitle fonlama platformları farklı bir amaca ya da yaklaşıma sahip olabilir, ancak genel olarak konsept basittir – projenizi büyük bir potansiyel yatırımcı grubuna gönderiyorsunuz ve projenizle ilgileniyorlarsa sizi finanse ediyorlar. Bu tür platformlarda projenizi ücretsiz yayınlayabilirsiniz ve sadece projeniz fon topladığında platforma ödeme de bulunursunuz. Dolayısıyla arada bir aracı platform vardır. ICO’ya katılmak isteyenler ise herhangi bir arabulucu olmadan doğrudan bir şirketin adresine para gönderir. Bu, ICO’yu başlatan şirket için daha yüksek bir güven seviyesi gerektirebilir, ancak diğer taraftan, tüm ilgili taraflar, işlem ücretlerinden ve üçüncü taraf katılımından kaynaklanan olası tüm komplikasyonlardan muaftır.

Yönetmelik Farklılığı

Kitle fonlama platformları yasal olarak kayıtlıdırlar ve kanunlara tabiidirler. Bu patlayan pazarın 2025 yılına kadar 96 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu nedenle, bazı hükümetler şimdiden kitle fonlama projeleri için gereklilikleri belirleyen ve yükümlülükleri tanımlayan düzenlemeleri yapmıştır. Bu düzenlemelerden biri, 2012 yılında ABD’de yayınlanan JOBS (Jumpstart Our Business Startups) yasasıdır. Bu yasadan önce, sadece nitelikli yatırımcılar başlangıç ​​projelerine yatırım yapabilirken, şimdi isteyen tüm ABD vatandaşları herhangi bir kitle fonlama projesine katılabilir. Avrupa’ya gelince, Fransa, kitle fonlaması üzerinde hükümet kontrolünü gerçekleştiren tek ülkedir.

ICO’lar ise genellikle regüle edilmemiştir ve sonuç olarak ICO katılımcıları bazı risklere maruz kalmaktadır. Son zamanlarda, birçok dolandırıcılık projesi ortaya çıkmış ve ICO projelerinin çoğunluğu denetlenmemiş, yatırımcılar tam olarak korunamamıştır. Bununla birlikte, ABD borsa komisyonu yakın zamanda, ICO ile dolandırıcılık yapan şirketlere yönelik ilk soruşturmaları başlattı. Diğer riskler, ICO süreçlerinin altında yatan akıllı sözleşmelerdeki teknik hataları içerir. Muhtemelen en meşhur örnek DAO‘dur. DAO’da 150 milyon dolardan fazla fon toplanmış ve akıllı sözleşmelerdeki bir açıktan dolayı bu fonların üçte biri korsanlar tarafından çalınmıştır. Filecoin ICO’su ise yasal olarak düzenlenen ilk ICO oldu ve bir saatten az bir sürede 252 milyon dolar fon toplayarak rekor kırdı.

Vizyon Farklılığı

Kitle fonlama projeleri vizyonlarını ve genellikle çalışan bir prototip sunar. Aslında, prototip geliştirme aşaması kitlesel fonlama başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Prototipleme sürecine derinlemesine bakıldığında, girişimciler kaynaklarından en iyi şekilde faydalanabilir, fonlarını en üst düzeye çıkartabilir ve daha başarılı bir ürün lansmanına sahip olabilirler. Piyasadaki herhangi bir üründe olduğu gibi, başarı genellikle pazarlamaya bağlıdır. Genel olarak, gazeteciler ve muhabirler prototip olmaksızın bir kitle fonlama kampanyasını incelemez. Çünkü ortada herhangi bir protitipi olmayan bir projenin reklamını yapmak istemezler.

İlgili Haber:  ABD Başkanı Joe Biden’ın Ekibi, Tether Gibi Stabil Koinlerin Banka Düzenlemelerine Tâbi Olması Gerektiğini Belirtti

ICO’ların vizyonu ise genellikle White Paper adı verilen bir belgede sunulmaktadır. Bazı ICO’lar, sadece bir fikirle önemli miktarda para topladı. Bu nedenle, bazı yatırımcılar hala ICO projelerine karşı ihtiyatlı ve uzak durmayı tercih ediyorlar. Bununla birlikte, bu yaklaşım daha fazla girişimi başlatmaya ve çığır açan fikirler geliştirmeye olanak sağlar.

Kitle fonlama projeleri, teknikten sanat projelerine kadar her türden olabilirken, ICO’lar genelde blokzincir tabanlı projelerdir.

Ödül Farklılığı

Kitle fonlaması yapan katılımcılar herhangi bir ödül beklemezler, ancak bazıları bir teşekkür veya tasdik ​​olarak sunulabilir. Kampanyaları başlatan kişi veya şirketler, katkıda bulunanlara t-shirt gibi bir şeyle, veya yapacakları şeyin bir kopyasıyla, hatta bazen sadece bir teşekkürle karşılık verebilir. Ya da, bazı durumlarda, ödül modelleri girişimcinin ürettiği ürünü ön sipariş verme olanağı sunar.

ICO katılımcıları, katkı miktarına göre token alırlar. Bazı tokenler, platformun gelecekte sunacağı hizmetlere erişim sağlar. Bir ICO, hisse senedini bir tokene bağlamayı içerebilir, böylece size oy hakkı ve temettü erişim hakkı verir. Bununla birlikte, kullanım durumlarının çoğunluğu farklı bir şey içindir. Bir ICO’da verilen bir tokenin tipik kullanım durumu, belirli bir projenin özelliklerine erişmenizi sağlayan bir varlığın oluşturulmasıdır. ICO teklifcisinden mal ve hizmet için ödeme yapma yolu olarak nakit veya Bitcoin kullanmak yerine, onların tokenini kullanırsınız. Ayrıca, bazıları, sunulan tokenin fiyatının ileride artacağını düşünerek bunu bir yatırım fırsatı olarak görür.

Katkıda Bulunanların Farklılığı

Yukarıda belirtildiği gibi, ICO’ların çoğunluğu hala herhangi bir şekilde yasal olarak düzenlenmemiştir, dolayısıyla ICO’ların eleştirildiği noktalardan biri olan KYC (Müşterini Tanı) veya AML (Kara Para Aklamayı Önleme) prosedürleri yoktur. Çoğu ülkede AML/KYC kontrollerini düzgün bir şekilde yerine getirmeden fon almak açıkça yasa dışıdır.

Değer Farklılığı

Paralarını crowdfunding yani kitle fonlama platformlarında toplayan projeler benzer pazar projeleriyle kolayca karşılaştırılabilir. Bir ürün kitle fonlama platformlarında kullanıldığında, yatırımcılar ve alıcılar, ürün tamamlandığında ne beklemeleri gerektiğini tam olarak bilirler.

ICO’ya giden projeler genellikle token fiyatını kendileri belirler. Bir ICO’nun sonucunu tahmin etmek neredeyse imkansızdır, özellikle de kullanıcılar ne bekleyebileceklerini tam olarak bilmiyorlarsa. ICO’nun kendisi, herhangi bir gerçek dünya piyasa değerine dayanmamakta ve bundan dolayı ICO’da sunulan varlıkların önemli ölçüde değerlenmesi ya da değer kaybetmesi mümkün olmaktadır. Yani, eğer bir token ön satış fiyatı üzerinden aşırı değerlenirse, yatırımcılar paralarını arttırmış olurlar. Bunun tam tersi de geçerlidir.

Toplanan Para Miktarı Farklılığı

Kitle fonlama bireyler için bir sebep, proje veya olay için para toplamak için en popüler yollardan biri haline gelmiştir. Her türlü sebep, proje, olay ve durum için kitle fonlama platformları bulunmaktadır. En büyük kitle fonlama platformlarından biri olan Kickstarter’da, 100 binden fazla proje için 2009 yılında hayata geçtiğinden beri yaklaşık 3 milyar dolar toplandı. Ancak, sadece bu yıl içerisinde ICO ile 200’den az girişim toplam 2 milyar dolar topladı!

ICO ve kitle fonlaması ilk bakışta benzer bir yapıya sahip gibi görünse de, pek çok kilit açıdan farklılık göstermektedir. Geleneksel kitle fonlaması yasalarla düzenlenmiştir ve yatırımcılar için daha az risklidir.

Blockchain projeleri için başlatılan ICO’lar, para toplamak için hızlı ve kolay bir yoldur, ancak bazı durumlarda, toplanan para miktarı bir projenin başlatılması için gerekli toplamı geçebilir.

ICO ile kitle fonlama arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakınız.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar