Gebelik testleri, hamilelik sırasında plasenta tarafından salgılanan bir hormon olan HCG‘nin (human corionic gonadotropin hormonun kısaltılmış hali) seviyelerini belirlemek için yapılır.

 

HCG, gebeliğin korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. İdrar gebelik testi ve kan gebelik testleri, bir kadının sırasıyla idrarında veya kan örneğinde bu hormonu algılayarak hamile olup olmadığını teyit amaçlı yapılır.

Teknik Farklılıklar

Kan gebelik testi bir laboratuarda yapılır. Bu testte, kadının kan örneği bir laboratuvar teknisyeni tarafından toplanır ve analiz edilir ve sonuçları genellikle bir gün alır ve derhal görülmez.

İdrar testleri evde veya klinikte kadın tarafından idrar örneğini bir bardakta toplayıp ardından test şeridine bir kaç damla idrar aktararak hormonu algılayan bir damlalık yardımıyla yapılabilir. Sonuçlar hemen birkaç saniye içinde görülür, iki çizgi pozitif hamilelik, bir satır ise negatif hamileliği gösterir. Bu hamilelik tespiti için çok basit ve etkili bir yoldur. Bu testte, idrar örneğinde hormon varsa duyarlı antikorlar şerit üzerinde bulunur.

Endikasyonlarda Farklılık

Bir kan örneğinde HCG hormonunun saptanması hamileliği doğrulamaktadır. Bu test, niceliksel bir sonuç veren idrar gebelik testinin aksine çok doğru kabul edilir. Bu testte HCG hormonunun gebelik günlerine karşılık gelen konsantrasyonu saptanır ve doğru olarak bilinir. Ovulasyonun başlangıcında bir hafta içinde sonuçları gösterir. Hamilelik devam ederse beta HCG düzeyleri iki katına çıkar. Seviyeler düşmeye başlarsa, tekrarlanan testlerde kürtaj yapılmadığını gösterir. Erken gebelikte yüksek bir seviye, çoklu cenin veya ikiz gebeliğe işaret eder. Bu test doktorların ektopik gebeliği dışlaması için de yararlıdır, bu da gebeliğin uterus boşluğunun dışında devam ettiği bir durumdur. Sonraki testlerde HCG seviyesinin yükselmesi başarısız olursa, ektopik hamilelik riskinden şüphelenilir.

İlgili Haber:  Multipl Skleroz

5mIU / ml’nin altında bir HCG, gebelik için negatif kabul edilir. 25mIU / ml ve üzeri bir HCG düzeyi gebelik için pozitif olarak kabul edilir.

İdrar gebelik testi, kadınlar kaçırılmış bir adet döneminden sonra veya korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelikten şüphelenince yapılır. Daha çok bir tarama testine benzer. Test, ancak gebeliğin iki haftasından sonra etkili olabilir. Doğruluğu %99’dur.

İdrar ve Kan Gebelik Testleri Arasındaki Fark

İdrar ve kan gebelik testleri arasındaki fark özetlenecek olursa; kan gebelik testleri daha hassasdır ve erken gebelik tespitinde yardımcı olur. Hamileliği erken teşhis eder. Kan gebelik testleri doğrudur. İlk iki aydaki gebelik ilerlemesinin izlenmesine yardımcı olur. Pahalıdır, evde yapılamaz. Anında sonuç vermez.

Öte yandan idrar gebelik testi, gebeliği kontrol etmek için çok kolay, rahat, basit ve ucuz bir yoldur. Kadınların kendileri tarafından yapılabilir. HCG konsantrasyonu idrarda bulunması için yeterince yüksek olmadığı için erken yapılırsa yanlış negatif sonuç verebilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here