IGCSE ile IB Arasındaki Fark

Önemli Gelişmeler

blank
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Son güncelleme: 8 ay önce

blank

Orta Öğretim Uluslararası Genel Sertifikası (IGCSE) ve Uluslararası Bakalorya (IB) diplomaları çok benzerdir; bu da zaman zaman kafa karışıklığı yaratabilir; özellikle de her ikisi de çoğunlukla İngilizce konuşan ve İngilizce dil müfredatları sunan okullarda dünya genelinde gurbetçilere sunulmaktadır. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken bazı farklılıklar vardır.

blank

IGCSE ile IB Arasındaki Fark

IGCSE ile IB arasındaki fark özetlenecek olursa, sırayla aşağıdaki başlıklara bakmamız gerekir.

Eğitim Seviyesi veya Zorluğu

Bu iki kategori benzer bir programın iki versiyonu değildir. Bunun yerine, her biri farklı zorluk seviyelerinde farklı eğitim gruplarını hedef alır. IGCSE genellikle IB programına hazırlanan öğrencilere sunulmaktadır. Bu sebeple, genellikle 10. sınıfa başlayıp 11. yılın sonunda nihai sınavlara girecek öğrencilere verilir.

 

Bununla birlikte, Uluslararası Bakalorya, dört farklı eğitim programı sunmaktadır: 3-12 yaşlarındaki çocuklar için ilk IB Programı; 11-16 IB Orta Yıl Çocuk Programı; ve 16-19 IB Diploma Programı. En son olarak, 16-19 yaşları arasındaki öğrencilere, amaçladıkları meslek hakkında daha fazla fikir sunan alternatif bir kurs olan IB Kariyer Programı vardır. Diploma Programı için ders programı, bilgi sınıfı, genişletilmiş deneme, yaratıcılık faaliyeti ve hizmeti, dil ve edebiyat çalışmaları, dil edinimi, bireyler ve toplumlar, fen bilimleri, matematik ve sanat alanlarında bir teori içerir. Kariyerle Ilgili Program kariyerle ilgili çalışmaları (mesleki ve teknik), iki Diploma Programı kursu, kişisel ve mesleki beceri kursu, hizmet öğrenimi, yansıtmalı proje ve dil gelişimi sunan çok farklı bir müfredata sahiptir.

Not verme

IGCSE, A’dan G’ye kadar olan 8 maddelik bir ölçekte derecelendirilir; U, öğrenci veya sınıfın niteliksiz (ungraded) olduğunu belirtir. Bu sınıf ölçeği, İngiltere’nin kendi programının varyasyonu olan GCSE’ye benzemektedir. Öğrenciler, 5 ila 14 IGCSE dersinin herhangi bir yerinde eğitim alabilir, ancak asgari şartı karşılamak için 5 temel dersi C veya üstü ile geçmelidirler. Geçilmesi zorunlu sınavlar vardır ve bireyler, her ders için bir IGSCE yeterlilik belgesi alırlar.

IB programı ile, IB tarafından belirlenen resmi sınavlar bulunmamaktadır. Bunun yerine, IB son sınıf öğrencilerinin notlarını onaylar ve gerekli standartları karşılayan öğrencilere sertifika verir.

Tarihçe

IGCSE, Cambridge Uluslararası Sınavlar tarafından, uluslararası öğrencilerin İngiliz nitelikleri olan GCSE‘nin bir varyantı olarak geliştirildi. 25 yıl önce geliştirildi ve bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.

IB, 1968’de programı geliştiren ve İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan uluslararası eğitim vakfına atıfta bulunur. Gerçekten Marie-Therese Maurette’in Barış için Eğitim Teknikleri başlıklı yazısıyla başladı. Bu yazıyı 1948 yılında yazmıştır ve daha sonra Uluslararası Bakalorya Organizasyonu olan ve sonunda Uluslararası Bakalorya olan IB Diploma Programı için bir çerçeve oluşturmuştur. Geliştirilen ilk program IB Diploma Programıydı ve bu programlar, Orta Yıllar Programı ve İlk Yıllar Programı’nın geliştirildiği 1990’lı yıllara kadar sunumlarının kapsamı boyunca kaldı. Kariyerle İlgili Program nispeten yeni bir programdır ve ilk 2012’de ortaya çıkmıştır.

Küresel Yaygınlık

IB’nin IGCSE’den daha büyük bir küresel varlığı olduğuna dair bir argüman bulunmamaktadır. IGCSE ağırlıklı olarak Birleşik Krallık’ta kullanılmakta ve Birleşik Devletlerde büyümektedir. Singapur’da ve Hindistan’da da küçük bir varlığı vardır.

IGCSE’den farklı olarak, IB dünya genelinde yaygınlaşmıştır. Bu programı sunan ülkeler Zimbabwe, Kamboçya, Çin, Hong Kong, Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Özbekistan, Vietnam, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, İspanya, İsviçre, İngiltere, İran, Kuveyt’tir Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Kolombiya, El Salvador ve Nikaragua.

Yönetişim ve Gözetim

IGCSE gözetim, doğrudan Cambridge Uluslararası Sınavlar tarafından sağlanır ve bu ajans tarafından verilen nitelikler uluslararası alanda artmaktadır. IGCSE halen İngiltere’de büyümektedir; halen devlet sektöründen 200’den fazla okul ve IGCSE’yi sunan bağımsız sektörden 438 okul bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fulbright komisyonu, Amerikan üniversitelerine girmeyi planladıklarında, IGCSE’yi tamamlayan öğrencilerin GED sınavına gireceklerini bildirir.

Uluslararası Bakalorya programının yönetimi daha katı bir şekilde yapılandırılmıştır. Erişim ve gelişme, denetim, eğitim, finans, insan kaynakları ve yönetişime odaklanan bir Yönetim Kurulu ve altı ayrı komite bulunmaktadır. Ayrıca, Yönetim Kurulunun atadığı, organizasyonun stratejik yönünü belirleyen, misyon bildirimini geliştiren, politika yapan, finansal yönetimi denetleyen ve tüm programların ve değerlendirmelerin özerkliğini ve bütünlüğünü sağlayan bir Genel Müdür de vardır. Yöneticiler Kurulu, yönetim komitesinin önerisi üzerine seçilen 15-25 üyeden ve Başkan Konseyi, Bölgesel Konseylerden ve Yönetim Kurulundan bazı adaylar içerecektir. Başkanlık Konseyi ve Bölgesel Konseyler de danışmanlık pozisyonları görevini görür. IB Diploma Programı, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden gelen birçok övgüyle karşılanan ve iyi kabul görmüş bir eğitim sistemidir. Bazen mevcut eğitim sistemlerinin geleceğine mükemmel bir alternatif olarak düşünülür, çünkü çok etkilidir.

IGCSE ile IB arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakınız.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin ve Elon Musk ile İlgili Bahisler Açıldı

Kendini “Dogefather” olarak tanımlayan Tesla CEO'su Elon Musk, bugün Saturday Night Live'a (SNL) katılacak. Musk’ın Dogecoin ile ilgili açıklama...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend