Rusya kökenli iki kişi 16.8 milyon dolar tutarında kripto para çalmakla suçlandı.

ABD Mahkemeleri, iki Rus vatandaşını piyasa manipülasyonu ve kripto para birimlerinin çalınmasıyla ilgili olmak üzere toplamda beş suçlamayla suçladı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Danil Potekhin ve Dmitrii Karasavidi isimli iki Rus vatandaşını, üç farklı kripto para birimi borsasını ve müşterilerini çeşitli kripto para birimlerinde toplamda 16,8 milyon dolarlık bir zarara yol açacak şekilde dolandırmakla suçladığı iddia edildi.

Planın 2017 yılı içerisinde “phishing” ve “spoofing” olarak da bilinen, yatırımcıları tuzağa düşürmek ve onların oturum açma bilgilerini çalmak amaçlı sahte alan adlarının ve sahte kimliklerin oluşturulmasını içeren yöntemler üzerinden gerçekleştirildiği belirtildi. Bu tür yöntemlerin yalnızca 2019 yılında dünya çapında 1.9 milyar doların üzerinde zarara yol açtığı biliniyor.

Sahte kripto para borsası

İddialara göre, Potekhin, iddia edilen suçları işlemek için ABD merkezli kripto borsası görünümünde 13’ten fazla sahte alan adı oluşturdu ve 150 kripto borsa yatırımcısının kullanıcı bilgilerini bu sahte web sayfalarına girmesini sağlayarak hesaplarına erişim şansı elde etti.

Potekhin ve Karasavidi daha sonra bu bilgileri kimlik bilgilerini çaldıkları mağdurların hesaplarına girerek sahibi oldukları kripto paraları çekmek için kullandı. Ayrıca, ikilinin elde ettikleri kişisel bilgiler üzerinden yeni hayali hesaplar oluşturduğu ve bu sayede daha da fazla tutardaki kripto paraya eriştiği belirtildi.

Tüm suçlamalar bunlarla da sınırlı kalmadı. İkilinin ayrıca 2017’nin Temmuz ayından itibaren aynı kripto borsasında çalınan hesaplar üzerinden toplamda üç kripto kullanıcısını hedef alan sofistike bir piyasa manipülasyonu şemasını sürdürdüğü iddia edildi.

Mahkeme belgesi, manipülasyon sürecini şu şekilde detaylandırdı: Potekhin ve Karasavidi, manipülasyon öncesi sahte hesaplar üzerinden Ethereum platformunda kullanıcıların transfer yapmasını sağlayan GAS satın aldı. Daha sonra, 29 Ekim 2017’de ikili ele geçirdikleri üç hesabı o zamanki fiyatlarla toplamda 5 milyon doların üzerinde karşılığa denk gelecek şekilde şişirilmiş fiyatlarlaki GAS satın almak için kullandı.

  Bitcoin'e Giriş: A'dan Z'ye Bitcoin

Sonrasında ikili ve suç ortakları yapay olarak yükseltilmiş değerlerdeki GAS tokenlerini Bitcoin ve diğer dijital para birimlerine dönüştürerek GAS’ın manipüle edilmiş değerinin hızlıca düşmesine yol açtığını belirtildi. Belgede, bu durumun üç mağdura 5 milyon dolar çapında zarara yol açtığı iddia edildi.

Daha fazla dolandırıcılık ve yakalanma

İddianamede, benzer dolandırıcılık planlarının Ekim 2017 ile Mart 2018 arasında gerçekleştiği ve bunun sonucunda iki kripto borsasının müşterilerini hedef alan saldırılar yaşandığı iddia edildi. Belgede, dolandırıcıların iki soygunda 11 milyon doları ve toplam saldırılarda 16,5 milyon doları aşan miktarda kar elde ettikleri belirtildi.

Ancak dolandırıcıların şansları uzun sürmedi. ABD yetkilileri, yasadışı ödemelerin bir kısmının Karasavidi’nin kripto hesaplarına yapıldığını ve sonra da faillerin kimliklerini takip edebilmişti. Yaşanılanlara takiben Potekhin ve Karasavidi elektronik sahtekarlıktan piyasa manipülasyonuna kadar beş farklı suçtan yargılanıyor.

Çalınan paranın bir kısmı da kurtarıldı. Belgede, ABD Gizli Servisi’nin suçla bağlantılı olarak çeşitli kripto para birimlerinde tutulan 6 milyon doların üzerindeki miktarın korunduğu belirtildi.

Bu arada ABD Başsavcısı David Anderson, “Dijital para borsalarının güvenliği, yalnızca kendi tedbiriniz kadardır. Kolluk kuvvetleri sizleri korumak için elinden gelen her şeyi yapacak olsa da, kendinizi korumak zorundasınız” sözleriyle kripto borsalarında büyük miktarlarda para tutan yatırımcılara uyarıda bulundu.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın