İklim Değişikliği ile Mücadelede Yeni Yöntem: Kripto Paralar

0
434

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bugünlerde iklim değişikliğiyle mücadele için yaratıcı bir fikir ile karşı karşıyayız: kullanıcılar ağaç dikmek için makul bir ücret ödeyerek, bunun karşılığında geri ödemesi mümkün olmayan token (non-fungible token, kısaca NFT) alacak ve zaman içinde ağacın karbondioksit (CO2) emilimine karşılık kripto kazanarak kâr elde edebilecekler.

Binance indirim kodu

Corcovado’nun yaratıcı topluluğunun Telos ile ortaklaşa yaptıkları yeni bir proje olan CorcoCoin, TREE tokeni için hem hibe hem de blockchain altyapısı sunuyor. Telos destekli proje yatırıma teşvik ederek, iklim değişikliğine karşı adım atmaya çalışıyor. Kullanıcılar, ağaç dikerek kripto tokenler ve NFT’ler kazanma şansına sahip. Bu tokenler borsalarda satılabilir veya ürün satın almak için kullanılabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

1 ağaç dikme = 13 dolar

Bugün hayata geçirilen CorcoCoin, gerçek dünyada bir ağaç dikebilmek için 10 İngiliz Sterlini (yaklaşık 13 dolar) ödemenize olanak sağlıyor. Bu ağaç aynı zamanda dijital bir varlığa, özellikle de bu bitkiye özgü bir NFT’ye, bir fotoğraf ve GPS konumu ile dönüştürülüyor. Ağaç büyüyüp CO2 emdikçe de NFT sahipleri CorcoCoin kazanıyor. Bu süreç ağacın türüne bağlı olarak 60 yıla kadar sürer.

Corcovado kurucusu Dave Erasmus, “ulusların para sistemleri iklimin yok olmasına neden olsu” dedi. CorcoCoin ve TREE token ile, küresel köyümüzdeki arkadaşlar arasında mal ve hizmet ticaretinin temel bağlantısını, çıkarcı bir ilişki değil, yenileyici bir ilişki yaratmak için yeniden kurmayı umuyoruz.” diye ekledi.

NFT sahipleri, tokenize edilmiş ağaçlarını diğer insanlara hediye edebilecekler ve TREE tokenleri ile borsalarda ticaret yapabilecekler. Ayrıca, Corcovado’nun web sitesinde TREE tokenleri kullanarak indirimli satın alınabilecek çeşitli ürünler de bulunuyor.

Erasmus adlı grup, doğa gezilerinden oluşan ve 61.000’den fazla abonesi olan bir YouTube kanalı işletiyor. Bir açıklamaya göre, grup daha evvel İskoçya’da 1.000’den fazla ağaç dikti ve CorcoCoin aracılığıyla çeşitli yerli türden ağaçlar dikmeyi planlıyor.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Rekor Kıran Hafta Sonunun Ardından Düşmeye Başladı

Bu projelerin faydaları gelecekte ortaya çıkacak

Telos baş mimarı Douglas Horn, “bugün yapılan yenileyici uygulamalarla, insanlığın ve gezegenimizin geleceğine fayda sağlamak için inanılmaz bir potansiyel var” dedi. “Ancak, bu projelerin maliyetleri ve çalışmaları şu anda, faydaları ise uzak gelecekte olduğundan, bireylerin bugün ihtiyaç duydukları eylemleri yapmaları için doğrudan bir teşvik yok. Herkes sadece bir başkasının bu işi yapmasını umuyor” dedi.

Douglas Horn sözlerine: “Corcovado bu tür faaliyetlere fon sağlayanlar veya çalışanlar için, ödüllerin bir kısmını şimdiki zamana veya yakın geleceğe taşımanın bir yolunu inşa ediyor” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: Telos grubu olarak, daha sürdürülebilir bir geleceğe yol açan bu inovasyon girişimini desteklemekten heyecan duyuyoruz.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?