İklim ile Hava Durumu Arasındaki Fark

Hava durumu ile iklim arasındaki fark zamanın ölçüsü ile ilgilidir. Hava durumu atmosferin kısa bir zaman dilimi içerisindeki durumu, iklim ise atmosferin uzun sürede nasıl davrandığıdır.

İklim değişikliği dediğimiz zaman günlük ortalama hava durumundaki uzun süreli değişimden bahsediyoruz. Ninelerimiz, dedelerimiz geçmişte kar yağışının ne kadar şiddetli olduğundan ve yağdığında her yeri kapladığından ve günlerce dışarı çıkamadıklarından bahseden hikayeler anlatır durur. Günümüz çocukları ise ülkenin belli bazı yerleri hariç bu türden yoğun kar yağışlarının olduğu günleri pek yaşamamakta artık. Kar yağış miktarındaki bu değişiklik iklimin nasıl uzun süreli bir zaman içerisinde değiştiğinin göstergesidir.

Şimdi Mayıs ayındayız fakat halen üşüyebiliyoruz ve halen yazın geldiğini tam olarak hissetmeyebiliyoruz. Halbuki çok kısa süre önce Mart ve Nisan aylarında yaz kendini iyice belli ederdi. Bu da iklim değişikliğinin bir göstergesidir.

Uzun süreli iklim değişikliklerine ek olarak kısa süreli iklim değişiklikleri de yaşanır. Bu türden kısa süreli iklim değişiklikleri El Nino, La Nina, yanardağ patlaması veya yeryüzündeki diğer ani değişimlerden kaynaklanabilir.

Hava/Hava Durumu Ne Demektir?

Hava durumu kısaca atmosferin davranış şeklindeki değişikliklerdir. Bu davranış şekli yaşam ve insan üzerinde etkisini gösterir. Hava durumu ile iklim arasındaki fark hava durumu atmosferdeki kısa süreli değişimlerdir. Bu kısa süreli değişimler dakikalar içerisinde de olabilir aylarca da sürebilir. Örneğin güneşli bir havada aniden bulutların her tarafı kaplaması ve dakikalar içerisinde sağanak yağmur boşanması. Ya da günlerce süren kar yağışı gibi. Pek çok insan hava durumunu sıcaklık, nem, yağış, bulutluluk, kapalılık, açıklık, rüzgar ve yüksek veya düşük atmosfer basıncı şeklinde düşünür.

Pek çok yerde hava durumu dakikalar, saatler, günler ve mevsimler içerisinde değişebilir. İklim ise ortalama hava durumunun zaman içerisindeki değişimidir.

İlgili Haber:  KPMG'den İklim Emisyonlarını İzlemek İçin Blockchain Çözümü

İklim Ne Demektir?

Kısaca özetlemek gerekirse iklim belirli bir bölgedeki hava durumundaki uzun süreli değişimdir. Bazı bilimadamları iklimi belirli bir bölgedeki ve zamandaki ortalama hava durumunun değişimi olarak görür ve bu zaman diliminin yaklaşık 30 yıl olduğu öne sürülür.

Bilimadamları iklim hakkında konuşurken ortalama sıcaklık, nem, yağış, gün ışığı, rüzgar, sis, fırtına gibi hava durumlarının uzun bir periyot içerisindeki değişimini irdeler.

Örneğin bilimadamları bir bölgedeki yağmur ortalamasını uydu verileriyle inceleyip o bölgenin önceki senelere göre kıyaslamasını yapabilir ve bölgenin ortalamasının düşüp düşmediğini ve geçen senelere göre daha kuru olup olmadığını tespit edebilir. Eğer bu bölgedeki ortalama yağış miktarı azalmış ise ve bu şekilde birkaç mevsim devam ediyorsa orada bir iklim değişikliğinden bahsedilebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın