İlgi Alanı ile Hobi Arasındaki Fark

Anahtar fark: İlgi alanı duygu ve hislerle, hobi ise aksiyonlarla bağlantılıdır.

İlgi bir insanın bir şeye veya bir şeylere duyduğu alaka ve meraktır. Kısacası ilgi alanı bir insanın yapmaktan hoşlandığı, ilgi ve merak duyduğu ve iyi hissettiği şeylerdir. Örneğin “o kızın şiire ilgisi var”. “O çocuğun sinemaya ilgisi var”. Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere kız şiire, çocuk ise sinemaya ilgilidir, meraklıdır ve alakalıdır.

İlgi Alanı ile Hobi Arasındaki Fark

Hobi ise bir insanın boş zamanlarında yapmaktan zevk aldığı şeylerdir. Hobi bir aksiyondur, bir şeyleri somut olarak yaparsın. İlgi veya ilgi alanı ise soyuttur. İlgi duyabilirsin ama yapmayabilirsin. Fakat hobi öyle değildir. Hobide aksiyon şarttır. Genelde hobiler kendini adama ve zaman ister. Hobi sistematik olarak yapılan bir eylemdir. Örneğin pul koleksiyonu yapmak, bir müzik enstrümanı çalmak hobidir.

İlgi ve ilgi alanının ise kapsamı daha geniştir ve hobiyi de içerir. Örneğin bir şeye ilgi duyabilirsiniz ama onu hobi haline getirmeyebilirsiniz. Örneğin bir şeye çok ilgi duyarsınız ama onu eyleme dökmek için herhangi birşey yapmayabilirsiniz. Mesela sky diving’e ilgi duyabilirsiniz fakat hiç yapmamış olabilirsiniz. Öte yandan eğer gerçek anlamda ilgi duyuyorsanız onu hobi haline getirirsiniz zaten. Mesela o kızın ilgi alanı klasik edebiyat ve hobileri boş zamanlarında eski kitapları toplayıp okumak.

İlgi alanı ile hobi arasındaki farkı özetlemek gerekirse; ilgi alanı ilgi, merak ve alaka duyduğunuz şeyler. Hobi ise hem ilgi duyduğunuz hem de boş zamanlarınızda düzenli olarak yaptığınız şeylerdir. İlgi soyut, hobi ise eyleme dönüşen somut bir şeydir. Birşeye sadece ilgi duyup hobi olarak yapmayabilirsiniz.

Sayko filmini bilirsiniz. Bu filmde hobilerle ilgili çok güzel bir sahne vardır.

Kahramanımız olan Norman’ın tahnit (hayvan doldurma -taxidermy) hobisi vardır ve bu hobisini anlattıktan sonra onu dinleyen kadın şöyle der: “Bir erkeğin hobisi olmalı”. Katılıyor musunuz bilmem ama bence de her insanın en az bir hobisi olmalı.

İşte o filmden çok sevdiğim bir sahne ve arka planda Norman’ın hobi olarak doldurduğu kuşları görebilirsiniz.

“My hobby is stuffing things. You know, taxidermy. And I guess I’d just rather stuff birds because I hate the look of beasts when they’re stuffed. You know, foxes and chimps. Some people even stuff dogs and cats but, boy, I can’t do that. I think only birds look well stuffed because, well because they’re kinda passive to begin with.”

Facebook Yorumları