İlk Bitcoin ETF’si İçin SEC’in Beklediği Kriterler Neler?

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin’in hızla artan popülaritesi, Amerikan iş dünyasında yükselen bilinirliği ve 1 trilyon doların üstüne çıkan piyasa değeri sayesinde artık bireysel ve kurumsal yatırımcılar ABD’de bir Bitcoin ETF’sinin oluşturulup oluşturulamayacağını sorgulamaya başlamışlardı. Bu sorgulama aslında şu anda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önünde duruyor. Daha önce de en az 9 kez benzer başvurular gerçekleşmiş ancak onay alınamamıştı.

Kararın sonuçlanması için ise yatırımcıların en az Haziran ayının ortalarına kadar beklemesi gerekecek. SEC bu hafta, yatırım yöneticisi VanEck tarafından yapılan Bitcoin ETF’si başvurusunun kararını ertelemişti. Komisyonun açıklamasına göre, konuyla ilgili daha fazla düşünme zamanı bırakılması uygun olacak.

Peki ABD’nin ilk Bitcoin ETF’sinin onaylanması için önünde ne gibi engeller bulunuyor?

Bitcoin’de Yaşanan Fiyat Dalgalanmaları

Dünyanın en çok alınıp satılan dijital varlığı Bitcoin için aşırı fiyat dalgalanmaları hiç de yabancı değil. Gün içinde yaşanan %10’luk inişler ve çıkışlar yatırımcıları çok da şaşırtmıyor.

SEC, Bitcoin ETF’leri için piyasadan gelen yoğun talepler ile Bitcoin’in şu anki yapısında bulunan volalite özelliği arasındaki dengeyi kurmakta oldukça zorlanıyor. Bu büyük fiyat dalgalanmaları SEC’in karar almasındaki en büyük etkenlerden biri olabilir. Bitcoin oldukça nadir bir varlık olduğu ve şu anda daha henüz kendi yaşam döngüsünün yeni sayılabilecek bir döneminde bulunduğu için bu tür fiyat dalgalanmaları aslında normal. Yüksek volalite değerlerinin zaman içinde azalacağı öngörülüyor ancak bunu beklerken piyasaların Bitcoin ETF’leri konusunda artık sabrı kalmayabilir.

Piyasa Dengesi

Daha önceki ETF başvurularının nedenlerini incelediğimizde, bazı komisyon üyelerinin, Bitcoin piyasasının yeterli denetime tabii olmadığı ve kendi görüşlerine göre manipülasyonlara açık olduğu konusunda endişeleri olduğunu görüyoruz. Bu manipülasyonların ise fiyat konusunda gerçekleştiği düşünülüyor. Ancak Bitcoin piyasaları son 4-5 yılda oldukça olgunlaştığı için bu tür manipülasyonlar daha seyrek yaşanılıyor ve yapılacak ETF başvurularında da bu durumun belirtilmesi bekleniyor.

Daha önce Kanada, Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’sine onay vermişti. Brezilyalı yetkililer de toplamda iki ETF’yi onaylamışlardı. Bazılarının görüşlerine göre bu tür ülkelerin Bitcoin ETF’lerinin ABD’de onaylanması için bir etkisi olmayacağı düşünülse de aslına bakılırsa Kanada ve ABD’li yetkililerin çok sık beraber çalıştığı görülebilir. Yeni SEC başkanı Gary Gensler’ın kripto para piyasalarına yabancı olmadığı göz önüne alındığında ABD’de bir Bitcoin ETF’sinin elinin kulağında olduğu söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend