11 Ağustos 2022, Perşembe
24.6 C
İstanbul

İlk Bitcoin ETF’si İçin SEC’in Beklediği Kriterler Neler?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’in hızla artan popülaritesi, Amerikan iş dünyasında yükselen bilinirliği ve 1 trilyon doların üstüne çıkan piyasa değeri sayesinde artık bireysel ve kurumsal yatırımcılar ABD’de bir Bitcoin ETF’sinin oluşturulup oluşturulamayacağını sorgulamaya başlamışlardı. Bu sorgulama aslında şu anda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önünde duruyor. Daha önce de en az 9 kez benzer başvurular gerçekleşmiş ancak onay alınamamıştı.

Binance indirim kodu

Kararın sonuçlanması için ise yatırımcıların en az Haziran ayının ortalarına kadar beklemesi gerekecek. SEC bu hafta, yatırım yöneticisi VanEck tarafından yapılan Bitcoin ETF’si başvurusunun kararını ertelemişti. Komisyonun açıklamasına göre, konuyla ilgili daha fazla düşünme zamanı bırakılması uygun olacak.

Binance indirim kodu

Peki ABD’nin ilk Bitcoin ETF’sinin onaylanması için önünde ne gibi engeller bulunuyor?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’de Yaşanan Fiyat Dalgalanmaları

Dünyanın en çok alınıp satılan dijital varlığı Bitcoin için aşırı fiyat dalgalanmaları hiç de yabancı değil. Gün içinde yaşanan %10’luk inişler ve çıkışlar yatırımcıları çok da şaşırtmıyor.

SEC, Bitcoin ETF’leri için piyasadan gelen yoğun talepler ile Bitcoin’in şu anki yapısında bulunan volalite özelliği arasındaki dengeyi kurmakta oldukça zorlanıyor. Bu büyük fiyat dalgalanmaları SEC’in karar almasındaki en büyük etkenlerden biri olabilir. Bitcoin oldukça nadir bir varlık olduğu ve şu anda daha henüz kendi yaşam döngüsünün yeni sayılabilecek bir döneminde bulunduğu için bu tür fiyat dalgalanmaları aslında normal. Yüksek volalite değerlerinin zaman içinde azalacağı öngörülüyor ancak bunu beklerken piyasaların Bitcoin ETF’leri konusunda artık sabrı kalmayabilir.

Piyasa Dengesi

Daha önceki ETF başvurularının nedenlerini incelediğimizde, bazı komisyon üyelerinin, Bitcoin piyasasının yeterli denetime tabii olmadığı ve kendi görüşlerine göre manipülasyonlara açık olduğu konusunda endişeleri olduğunu görüyoruz. Bu manipülasyonların ise fiyat konusunda gerçekleştiği düşünülüyor. Ancak Bitcoin piyasaları son 4-5 yılda oldukça olgunlaştığı için bu tür manipülasyonlar daha seyrek yaşanılıyor ve yapılacak ETF başvurularında da bu durumun belirtilmesi bekleniyor.

İlgili Haber:  Boğalar 525 Milyon Dolarlık Bitcoin Opsiyonlarının Sona Ermesinden Neden Rahatsız Olmadı?

Daha önce Kanada, Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’sine onay vermişti. Brezilyalı yetkililer de toplamda iki ETF’yi onaylamışlardı. Bazılarının görüşlerine göre bu tür ülkelerin Bitcoin ETF’lerinin ABD’de onaylanması için bir etkisi olmayacağı düşünülse de aslına bakılırsa Kanada ve ABD’li yetkililerin çok sık beraber çalıştığı görülebilir. Yeni SEC başkanı Gary Gensler’ın kripto para piyasalarına yabancı olmadığı göz önüne alındığında ABD’de bir Bitcoin ETF’sinin elinin kulağında olduğu söylenebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar