1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

İlk Bitcoin Transferi Bundan Tam 12 Yıl Önce Gerçekleşti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Hal Finney, ağın gerçekten de işe yaradığını kanıtlayan tarihi bir olayın ilk öznesi idi. Finney, Bitcoin’in ilk alıcısı olarak tarihe geçti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İlk Bitcoin transferi bundan tam 12 yıl önce başarılı bir şekilde gerçekleşti.
  • Gönderen tarafından ağın gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto yer alıyordu.
  • Diğer tarafta ise Nakamoto’dan 10 Bitcoin alan Hal Finney vardı.

Bugün, bir kişiden diğerine gönderilen ilk Bitcoin işleminin on ikinci yıldönümü. Alıcı tarafta, ağın gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan 10 Bitcoin alan bilgisayar bilimcisi Hal Finney vardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin İçin Bir Dönüm Noktası

Tarihteki ilk Bitcoin transferi, ağın gerçekten işe yaradığını gösteren ve gelecekteki büyümesinin temelini oluşturan bir dönüm noktası idi. Bu transfer, Nakamoto Bitcoin ağını bilgi işlem sistemlerinde çalıştırmaya başladıktan bir hafta sonra geldi.

2014 yılında nadir görülen bir hastalığa yenik düşmeden önce gelişmiş kriptografi sistemlerinde yaptığı çalışmalarla tanınan Finney, ilk Bitcoin transferini almasının yanı sıra, Bitcoin’i çalıştıran ikinci kişiydi. Hatta bazıları onun Nakamoto olduğu yönünde komplo teorileri bile üretti. Bu fikri bugün bile destekleyen bazı kripto tutkunları bulunuyor.

Finney, 2009’da bir Bitcointalk forum gönderisinde “Satoshi bana test olarak on token gönderdiğinde ilk Bitcoin işleminin alıcısı oldum.” diye yazmıştı. Bu miktar, bugünün piyasa fiyatları ile 353.000 Doların üzerinde bir değere sahip.

Finney, Bitcoin Tarihi İçin Önemli Bir Figür

Finney ayrıca Bitcoin hakkında bir fiyat tahmini yapan ilk kişilerden biriydi. 2009’da Nakamoto’ya gönderdiği (başlangıçta kaybolan ancak daha sonra geri alınan) bir postayla, Bitcoin’in 21 milyon arzıyla dünya çapındaki toplam hanehalkı serveti ile ilgili tahminde bulundu: 100 – 300 trilyon Dolar arasında. Bu, her bir tokene 10 milyon Dolar değer vermek anlamına geliyor.

İlgili Haber:  Wall Street Ani Bir Hisse Senedi Satışıyla Sarsılırken Kripto Piyasaları İstikrarlı Görünüyor

Ve bu ilkler yeterli değilmiş gibi, Finney ayrıca Bitcoin’e atıfta bulunan ilk tweet’i ayrıcalığına da sahip. O tweette, yalnızca, “Bitcoin çalışıyor.” yazıyordu. On iki yılın ardından şimdi ağ çok daha güçlü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar