İlk Bitcoin Transferi Bundan Tam 12 Yıl Önce Gerçekleşti

Son güncelleme: 2 hafta önce

Hal Finney, ağın gerçekten de işe yaradığını kanıtlayan tarihi bir olayın ilk öznesi idi. Finney, Bitcoin’in ilk alıcısı olarak tarihe geçti.

Haberin Özeti

  • İlk Bitcoin transferi bundan tam 12 yıl önce başarılı bir şekilde gerçekleşti.
  • Gönderen tarafından ağın gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto yer alıyordu.
  • Diğer tarafta ise Nakamoto’dan 10 Bitcoin alan Hal Finney vardı.

Bugün, bir kişiden diğerine gönderilen ilk Bitcoin işleminin on ikinci yıldönümü. Alıcı tarafta, ağın gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan 10 Bitcoin alan bilgisayar bilimcisi Hal Finney vardı.

Bitcoin İçin Bir Dönüm Noktası

Tarihteki ilk Bitcoin transferi, ağın gerçekten işe yaradığını gösteren ve gelecekteki büyümesinin temelini oluşturan bir dönüm noktası idi. Bu transfer, Nakamoto Bitcoin ağını bilgi işlem sistemlerinde çalıştırmaya başladıktan bir hafta sonra geldi.

2014 yılında nadir görülen bir hastalığa yenik düşmeden önce gelişmiş kriptografi sistemlerinde yaptığı çalışmalarla tanınan Finney, ilk Bitcoin transferini almasının yanı sıra, Bitcoin’i çalıştıran ikinci kişiydi. Hatta bazıları onun Nakamoto olduğu yönünde komplo teorileri bile üretti. Bu fikri bugün bile destekleyen bazı kripto tutkunları bulunuyor.

Finney, 2009’da bir Bitcointalk forum gönderisinde “Satoshi bana test olarak on token gönderdiğinde ilk Bitcoin işleminin alıcısı oldum.” diye yazmıştı. Bu miktar, bugünün piyasa fiyatları ile 353.000 Doların üzerinde bir değere sahip.

Finney, Bitcoin Tarihi İçin Önemli Bir Figür

Finney ayrıca Bitcoin hakkında bir fiyat tahmini yapan ilk kişilerden biriydi. 2009’da Nakamoto’ya gönderdiği (başlangıçta kaybolan ancak daha sonra geri alınan) bir postayla, Bitcoin’in 21 milyon arzıyla dünya çapındaki toplam hanehalkı serveti ile ilgili tahminde bulundu: 100 – 300 trilyon Dolar arasında. Bu, her bir tokene 10 milyon Dolar değer vermek anlamına geliyor.

  Bitcoin’in Mucidi Satoshi Nakamoto Neden Anonim Kalmayı Tercih Etti?

Ve bu ilkler yeterli değilmiş gibi, Finney ayrıca Bitcoin’e atıfta bulunan ilk tweet’i ayrıcalığına da sahip. O tweette, yalnızca, “Bitcoin çalışıyor.” yazıyordu. On iki yılın ardından şimdi ağ çok daha güçlü.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın